Jak wypełnić wniosek o przyznanie renty strukturalnej – część I
REKLAMA
REKLAMA
Aby móc ubiegać się o przyznanie renty strukturalnej należy złożyć wniosek. Wnioski składa się osobiście, listem poleconym lub pocztą kurierską do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwego ze względu na miejsce położenia gospodarstwa rolnego.
REKLAMA
Porównaj: Jaką drogą pozyskiwać dotacje
Dane teleadresowe do oddziałów regionalnych oraz biur powiatowych ARiMR znajdują się na stronie internetowej: http://www.armir.gov.pl .
Wzór formularza wniosku o przyznanie renty strukturalnej znajduje się na stronach internetowych ARiMR. Można go również otrzymać w biurach powiatowych.
Jak wygląda wniosek?
Wniosek o przyznanie renty strukturalnej podzielony jest na sekcje, a te na kolumny. W zależności od danej sekcji oraz kolumny wymagane jest podanie innych informacji. Standardowo jesteśmy zobowiązani do wypełnienia i złożenia wniosku w dwóch etapach. Niektóre dane zawarte we wniosku złożonym na etapie I mają charakter deklaratywny, a więc wymagają potwierdzenia lub uaktualnienia/zmiany na etapie II. Wniosek składa się 5 sekcji oraz 16 kolumn.
O czym warto pamiętać?
Z uwag ogólnych należy pamiętać, że o przyznanie renty strukturalnej może ubiegać się wnioskodawca (lub jego małżonek), który ma nadany numer identyfikacyjny producenta rolnego w ewidencji producentów. Numer ten jest nadawany producentowi rolnemu przez ARiMR. Dla każdego gospodarstwa rolnej jest tylko jeden numer identyfikacyjny. Po drugie – wniosek musi podpisać zarówno wnioskodawca jak i jego małżonek. Brak jednego z podpisów spowoduje, że wniosek nie zostanie rozpatrzony, o ile wnioskodawca nie dopełni obowiązku złożenia podpisu w terminie określonym przez ARiMR.
Małżonek wnioskodawcy jest również zobowiązany podpisać wniosek nawet w sytuacji, gdy wnioskodawca nie występuje o dodatek dla małżonka.
Jak wspomniano powyżej ubieganie się o przyznanie renty ma charakter dwuetapowy. W I etapie wnioskodawca składa wniosek wraz z załącznikami, wypełniając wszystkie sekcje, z zastrzeżeniem, że:
- w sekcji B tzn. w „Oświadczeniu o posiadanych i zadeklarowanych do przekazania/przekazanych działkach ewidencyjnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego” wnioskodawca deklaruje do przekazania działki ewidencyjne posiadane na własność.
- w sekcji C „Dane przejmującego użytki rolne wchodzące w skład przekazywanego gospodarstwa rolnego” i sekcji D „Oświadczenie przejmującego o posiadanych działkach ewidencyjnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego” podajemy dane dotyczące przejmującego.
Sekcję D należy wypełnić, jeżeli przejmujący posiada gospodarstwo rolne.
Polecamy: Pomoc regionalna w ramach projektów o dofinansowanie
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.