Typy pomocy publicznej w ramach programów operacyjnych
REKLAMA
REKLAMA
Typem pomocy publicznej udzielanej w ramach programów operacyjnych jest pomoc de minimis. Zgodnie z dokumentami pomoc nieprzekraczająca pułapu 200 tys. EUR w okresie trzech kolejnych lat kalendarzowych nie wpływa na handel między państwami członkowskimi i/lub nie zakłóca bądź nie grozi zakłóceniem konkurencji, a zatem jest dopuszczalna. Udzielanie wsparcia dla przedsiębiorstw w ramach tego typu pomocy publicznej jest bardzo rozpowszechnione i często może okazać się, że potencjalny beneficjent jest blisko określonego w przepisach pułapu granicznego. W takim przypadku niemożliwe jest dalsze otrzymywanie wsparcia w ramach tego typu pomocy publicznej, a wnioskodawca musi odczekać okres karencji. Pomoc udzielana w trybie de minimis jest z reguły udzielana w 100%, jednakże zasady te mogą się różnicować na poziomie poszczególnych działań.
REKLAMA
Polecamy: Regulaminy przeprowadzania konkursu
REKLAMA
Popularnym trybem jest pomoc publiczna na usługi doradcze, wielkość pomocy na usługi doradcze świadczone przez zewnętrzne firmy doradcze na rzecz mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw nie może przekroczyć 50% kosztów kwalifikowanych usługi. Usługi doradcze nie mogą także stanowić elementu stałej lub okresowej działalności przedsiębiorstwa ani też nie mogą stanowić bieżących kosztów operacyjnych przedsiębiorstwa, takich jak np. usługi w zakresie doradztwa podatkowego, regularne usługi prawne, usługi w zakresie reklamy.
Celem doradztwa jest natomiast rozwiązanie lub przedstawienie propozycji rozwiązania konkretnego problemu, zaś jego efektem powinno być opracowanie i/lub wdrożenie określonych działań w obszarze objętym usługą doradztwa.
Polecamy: Dokumentacja konkursowa
Omówione powyżej typy pomocy publicznej występują najczęściej w projektach realizowanych przez MSP. Jednakże nie są one jedynymi rodzajami pomocy publicznej.
Osoby zarządzające przedsiębiorstwem z pewnością będą zainteresowane pozyskaniem pomocy na zatrudnienie określonych pracowników, w szczególności osób niepełnosprawnych, pracowników znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji oraz pomocy na tworzenie nowych miejsc pracy. Wyczerpującymi informacjami w tym zakresie dysponują stosowne służby zatrudnienia, w szczególności Wojewódzkie Urzędy Pracy i Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Artykuł jest fragmentem książki Fundusze Unijne - szansa na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw autorstwa Rafała Kasprzaka. Wydawnictwo Onepress.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.