Pomoc regionalna w ramach projektów o dofinansowania
REKLAMA
REKLAMA
Pomoc regionalna ma na celu sprzyjanie rozwojowi gospodarczemu regionów, w których poziom życia jest nienormalnie niski, lub regionów, w których istnieje poważny stan niedostatecznego zatrudnienia.
REKLAMA
REKLAMA
Spośród wielu uregulowanych rodzajów pomocy regionalnej największe znaczenie z punktu widzenia MSP ma pomoc inwestycyjna. Może ona być udzielona wyłącznie na dokonanie tzw. inwestycji początkowej. Regionalna pomoc inwestycyjna może zostać udzielona wyłącznie wtedy, gdy beneficjent przed rozpoczęciem prac nad realizacją projektu złożył wniosek o przyznanie pomocy, a organ odpowiedzialny za udzielanie pomocy potwierdził następnie na piśmie, że projekt, co do zasady, kwalifikuje się do pomocy, ponieważ spełnia kryteria określone w programie pomocowym.
Praktyka udzielania regionalnej pomocy publicznej związana jest z wyliczeniem poziomu intensywności pomocy, czyli odsetka wydatków kwalifikowanych pokrywanych pomocą publiczną. Intensywność pomocy publicznej zależy od regionu, w którym realizowana (tzw. mapa intensywności pomocy regionalnej) jest inwestycja, oraz wielkości przedsiębiorstwa.
Polecamy: Zasady kwalifikowania wydatków
Polecamy: Wspieranie inwestycji – nowe zasady pomocy regionalnej
W ramach projektów przyjętych do dofinansowania w latach 2007 – 2013 poziom intensywności pomocy publicznej dla średniego przedsiębiorstwa wynosi:
- 40% (ale już 50% dla mikro- i małych przedsiębiorstw) wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem — na obszarze należącym do miasta stołecznego Warszawy oraz w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2013 roku — na obszarze należącym do województwa mazowieckiego,
- 50% (ale już 60% dla mikro- i małych przedsiębiorstw) wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem — na obszarach należących do województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, śląskiego, a w okresie od 1 stycznia 2007 roku do 31 grudnia 2010 roku na obszarze należącym do województwa mazowieckiego, z wyłączeniem miasta stołecznego Warszawy,
- 60% (ale już 70% dla mikro- i małych przedsiębiorstw) wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem — na obszarach należących do województw: lubelskiego, podkarpackiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, opolskiego, małopolskiego, lubuskiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego.
Polecamy: Regulaminy przeprowadzania konkursu
Artykuł jest fragmentem książki Fundusze Unijne - szansa na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw autorstwa Rafała Kasprzaka. Wydawnictwo Onepress.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.