Pomoc publiczna na szkolenia w ramach sektora MSP
REKLAMA
REKLAMA
Pomoc publiczna na szkolenia w ramach sektora MSP to instrument, który powinien zachęcać przedsiębiorców do inwestowania w kapitał ludzki oraz przyczyniać się do przeciwdziałania bezrobociu. Wsparciem mogą być objęte dwie kategorie szkoleń: szkolenia ogólne i specjalistyczne.
REKLAMA
REKLAMA
Szkolenia ogólne służą uzyskaniu uniwersalnej wiedzy, która może być wykorzystana zarówno u aktualnego, jak i u przyszłego pracodawcy, oraz na innych polach działalności zawodowej. Wiedza ta nie jest zatem ściśle związana ze specyfiką działalności danego przedsiębiorstwa. Intensywność pomocy na szkolenia ogólne nie może przekroczyć pułapu 60% kosztów kwalifikowanych dla dużych przedsiębiorstw oraz 80% kosztów kwalifikowanych dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw.
Z kolei szkolenia specjalistyczne pozwalają na uzyskanie wiedzy, która jest bezpośrednio związana z pracą wykonywaną przez szkolonego u konkretnego pracodawcy i nie może być bezpośrednio wykorzystana u innego pracodawcy. Intensywność pomocy udzielanej na szkolenia specjalistyczne nie może przekroczyć 35% kosztów kwalifikowanych projektu dla przedsiębiorstw dużych oraz 45% kosztów kwalifikowanych projektu dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw.
Polecamy: Intensywnośc pomocy publicznej
Omówione powyżej typy pomocy publicznej występują najczęściej w projektach realizowanych przez MSP. Jednakże nie są one jedynymi rodzajami pomocy publicznej. Osoby zarządzające przedsiębiorstwem z pewnością będą zainteresowane pozyskaniem pomocy na zatrudnienie określonych pracowników, w szczególności osób niepełnosprawnych, pracowników znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji oraz pomocy na tworzenie nowych miejsc pracy. Wyczerpującymi informacjami w tym zakresie dysponują stosowne służby zatrudnienia, w szczególności Wojewódzkie Urzędy Pracy i Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Polecamy: Zasady przygotowania wniosku
Omówione powyżej kwestie związane z pomocą publiczną warunkują proces aplikowania po dotacje. Wnioskodawca powinien przede wszystkim zweryfikować, w ramach jakich typów pomocy publicznej otrzyma dotację ze środków publicznych w ramach interesującego go działania. Informacja na ten temat znajduje się w Szczegółowym Opisie Priorytetów. Następnie w ramach zaplanowanych kosztów kwalifikowanych powinien przyporządkować je do odpowiednich typów pomocy występującej w danym działaniu, a następnie obliczyć intensywność pomocy publicznej dla każdej w form.
Szczegółowe informacje w tym zakresie zawarte są najczęściej w dokumentacji konkursowej dla danego działania, a wnioskodawca powinien przygotować listę według poniższego wzoru.
Artykuł jest fragmentem książki Fundusze Unijne - szansa na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw autorstwa Rafała Kasprzaka. Wydawnictwo Onepress.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.