| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > ABC funduszy unijnych > Zasady przygotowania wniosku

Zasady przygotowania wniosku

Projekt realizowany przez beneficjenta powinien spełniać określone wymogi, aby informacje go dotyczące mogły być z łatwością przeniesione do wniosku o dofinansowanie.

Ogólne zasady przygotowania projektu

Zwieńczeniem prac przygotowawczych jest rozpoczęcie pracy nad konstrukcją projektu, który zamierza realizować beneficjent, a następnie przeniesienie informacji do formularza wniosku o dofinansowanie projektu.

Rozpoczynając pracę nad projektem, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Obserwując dotychczasowe doświadczenia, można wyodrębnić kilka często powtarzających się swoistych grzechów pierworodnych związanych z przygotowaniem projektu.

Po pierwsze, nierealność, czyli chęć rozwiązania wszystkich problemów beneficjenta w ramach jednego projektu. Projekt obejmować powinien ściśle korespondującą ze sobą grupę operacji, które w wyniku wspólnej synergii przyczynią się do polepszenia sytuacji przedsiębiorstwa. Częstym błędem jest łączenie w ramach jednego projektu różnych typów operacji, np. wydatków inwestycyjnych z wydatkami szkoleniowymi — w przypadku, gdy w danym działaniu nie ma możliwości zastosowania cross-financingu. Ponadto beneficjent, planując zakres projektu, często zaczyna swoistą licytację, w wyniku której zakres działań w projekcie przypomina zlepek różnych, często kompletnie niepasujących do siebie, działań. W przypadku wątpliwości, czy w ramach danego działania można coś jeszcze sfinansować, należy zastanowić się nad kwalifikowalnością tego typu wydatku.

Polecamy: Długa droga funduszy unijnych

Drugim błędem jest niewystarczające uzasadnienie projektu niniejszej publikacji. Kolejnymi potknięciami, które mogą zredukować do zera szanse pozyskania dotacji, są: brak powiązania projektu z dokumentami strategicznym, brak analizy struktury projektu, ryzyka projektu i analizy interesariuszy.

Ostatnim błędem, który może popełnić beneficjent, jest niezgodność z wymogami formalnymi. Błąd ten może pojawić się, jeżeli beneficjent zostawi przygotowanie projektu na ostatni możliwy moment.

Dysponując pewną wiedzą negatywną, można pokusić się o zdefiniowanie zasad, którymi charakteryzuje się dobrze przygotowany projekt.

Powinien on być przejrzysty, co oznacza, że struktura zadań projektu powinna być klarowna i zrozumiała, odwołująca się do poszczególnych rezultatów i celów szczegółowych projektu. W ramach struktury organizacyjnej projektu powinny zostać klarownie i wyraźnie przedstawione zakresy obowiązków kadry zarządzającej.

Polecamy: Dla kogo są środki unijne

Artykuł jest fragmentem książki Fundusze Unijne - szansa na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw autorstwa Rafała Kasprzaka. Wydawnictwo Onepress.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Skrivanek Tłumaczenia i szkolenia językowe

Skrivanek jest agencją translatorską, która oferuje kompleksowe rozwiązania z zakresu tłumaczeń i szkoleń językowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK