Montaż finansowy projektu
REKLAMA
REKLAMA
Obejmuje on wyliczenie:
REKLAMA
- kosztów ogółem,
- kosztów kwalifikowanych,
- wnioskowanej dotacji i wysokości wkładu własnego,
- poziomu dofinansowania ze środków UE i budżetu państwa.
Obliczenie poszczególnych pozycji realizowane jest dla lat kalendarzowych, chociaż w niektórych wnioskach o dofinansowanie wymaga się obliczenia montażu finansowego także dla kwartałów.
Polecamy: Jaką drogą pozyskiwać dotacje
REKLAMA
Wysokość kosztów kwalifikowanych wynika z przygotowanego przez wnioskodawcę kosztorysu. W kosztach kwalifikowanych zawiera się wnioskowana dotacja, której poziom jest obliczany stosownie do intensywności pomocy publicznej, oraz wkład własny beneficjenta. Obliczenie poziomu dofinansowania z funduszu strukturalnego w dotacji kończy proces montażu finansowego. Informacje o poszczególnych wartościach procentowych znajdują się w Szczegółowym Opisie Priorytetów oraz w dokumentacji konkursowej. Dokonane obliczenia należy umieścić w odpowiednich polach generatora wniosku o dofinansowanie projektu.
Pojęcie pomocy publicznej i ścisła kontrola zasad jej udzielania przez Komisję Europejską pełni bardzo ważną rolę w zapewnieniu jednakowych reguł konkurowania na jednolitym rynku europejskim dla przedsiębiorstw pochodzących z różnych krajów członkowskich UE.
Wydruk i złożenie wniosku
Zwieńczeniem prac jest walidacja przygotowanego w generatorze wniosku o dofinansowanie projektu, a następnie wydruk wersji końcowej. Wydrukowany wniosek o dofinansowanie projektu oznaczony jest ciągiem znaków, tak zwaną sumą kontrolną. Należy pamiętać, że jakakolwiek zmiana zawartości wniosku (nawet wstawienie spacji) automatycznie zmienia sumę kontrolną, zatem w przypadku drobnych korekt należy od nowa wydrukować całość dokumentacji.
Polecamy: Zasady przygotowania wniosku
Przygotowany w programie dokument jest drukowany w wersji PDF oraz w niektórych przypadkach zapisywany jako dodatkowy plik. Po zakończeniu prac związanych z wydrukiem wniosku należy raz jeszcze przeczytać wymogi w zakresie przygotowania wniosku, w których opisano szczegółowo zasady podpisywania dokumentów, liczbę egzemplarzy wniosku, którą należy złożyć do instytucji wdrażającej, wymagane załączniki, zasady potwierdzania za zgodność z oryginałem oraz zasady zapakowania wniosku. Ostatnim krokiem jest złożenie dokumentów do instytucji wdrażającej. Od tego momentu rozpoczyna się proces oceny wniosku przez instytucję wdrażającą.
Artykuł jest fragmentem książki Fundusze Unijne - szansa na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw autorstwa Rafała Kasprzaka. Wydawnictwo Onepress.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.