reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > ABC funduszy unijnych > Spójność wniosku o dofinansowanie

Spójność wniosku o dofinansowanie

Spójność wniosku odgrywa bardzo ważną rolę w ocenie i jej zachowanie znacznie zwiększa szanse na wygranie konkursu.

Postrzeganie spójności wniosku opiera się na jednoczesnym weryfikowaniu triady, w skład której wchodzą:

  • nakłady,
  • rezultaty,
  • działania.

Przy pracy nad wnioskiem ważne jest postrzeganie powyższych aspektów jako swoistych naczyń połączonych. Warto podkreślić, że poprawne zastosowanie Metody Fiszek i Matrycy Logicznej umożliwi zachowanie spójności logicznej wniosku.

Polecamy: Zasady przygotowania wniosku

Przechodząc do szczegółowej analizy struktury wniosku o dofinansowanie — można w nim wyodrębnić pytania związane z: uzasadnieniem potrzeby realizacji projektu, celami projektu, rezultatami projektu, informacją o beneficjencie, opisem zadań projektu oraz harmonogramem i kosztorysem. Ponieważ większość tych zagadnień została już omówiona uprzednio, warto w tym miejscu skupić się na dobrych praktykach związanych z wypełnieniem pozycji: „Uzasadnienie potrzeby realizacji projektu” i „Informacje o beneficjencie”.

Uzasadnienie potrzeby realizacji projektu powinno spełniać kilka warunków. Przede wszystkim powinno być powiązane z danymi liczbowymi i dostępnymi wskaźnikami makroekonomicznymi. Dobrą praktyką jest powołanie się na wyniki badań nad przedsiębiorstwami, dostępne dane statystyczne oraz powiązanie projektu ze strategiami zarówno branżowymi, jak i regionalnymi.

Dobrze uzasadniony projekt nie tylko odwołuje się do dostępnych danych empirycznych (wtórnych a także pierwotnych), ale nawiązuje do strategii, w szczególności do:
- strategii rozwoju gminy/powiatu/województwa,
- regionalnej strategii innowacji,
- strategii branżowych.

Polecamy: Zasady budowania projektu Metodą Fiszek

„Informacja o beneficjencie” jest także bardzo ważnym polem we wniosku, w którym należy przede wszystkim potwierdzić kwalifikowalność formalną beneficjenta, opisać zasoby, którymi dysponuje lub które planuje zaangażować do projektu, dotychczasowe doświadczenie w realizacji projektów o podobnym charakterze. W tym miejscu warto pochwalić się dotychczas zrealizowanymi przedsięwzięciami współfinansowanymi ze środków publicznych, warto bowiem pamiętać, że umiejętność rozliczenia dotacji podwyższa jakość oceny beneficjenta.

Zwieńczeniem prac nad przygotowaniem wniosku o dofinansowanie projektu jest wyliczenie wartości kosztów kwalifikowanych oraz poziomu wnioskowanego dofinansowania, czyli dokonanie montażu finansowego projektu.

Artykuł jest fragmentem książki Fundusze Unijne - szansa na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw autorstwa Rafała Kasprzaka. Wydawnictwo Onepress.pl

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama