REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spójność wniosku o dofinansowanie

Spójność wniosku o dofinansowanie
Spójność wniosku o dofinansowanie

REKLAMA

REKLAMA

Spójność wniosku odgrywa bardzo ważną rolę w ocenie i jej zachowanie znacznie zwiększa szanse na wygranie konkursu.

Postrzeganie spójności wniosku opiera się na jednoczesnym weryfikowaniu triady, w skład której wchodzą:

REKLAMA

  • nakłady,
  • rezultaty,
  • działania.

Przy pracy nad wnioskiem ważne jest postrzeganie powyższych aspektów jako swoistych naczyń połączonych. Warto podkreślić, że poprawne zastosowanie Metody Fiszek i Matrycy Logicznej umożliwi zachowanie spójności logicznej wniosku.

Polecamy: Zasady przygotowania wniosku

REKLAMA

Przechodząc do szczegółowej analizy struktury wniosku o dofinansowanie — można w nim wyodrębnić pytania związane z: uzasadnieniem potrzeby realizacji projektu, celami projektu, rezultatami projektu, informacją o beneficjencie, opisem zadań projektu oraz harmonogramem i kosztorysem. Ponieważ większość tych zagadnień została już omówiona uprzednio, warto w tym miejscu skupić się na dobrych praktykach związanych z wypełnieniem pozycji: „Uzasadnienie potrzeby realizacji projektu” i „Informacje o beneficjencie”.

Uzasadnienie potrzeby realizacji projektu powinno spełniać kilka warunków. Przede wszystkim powinno być powiązane z danymi liczbowymi i dostępnymi wskaźnikami makroekonomicznymi. Dobrą praktyką jest powołanie się na wyniki badań nad przedsiębiorstwami, dostępne dane statystyczne oraz powiązanie projektu ze strategiami zarówno branżowymi, jak i regionalnymi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dobrze uzasadniony projekt nie tylko odwołuje się do dostępnych danych empirycznych (wtórnych a także pierwotnych), ale nawiązuje do strategii, w szczególności do:
- strategii rozwoju gminy/powiatu/województwa,
- regionalnej strategii innowacji,
- strategii branżowych.

Polecamy: Zasady budowania projektu Metodą Fiszek

REKLAMA

„Informacja o beneficjencie” jest także bardzo ważnym polem we wniosku, w którym należy przede wszystkim potwierdzić kwalifikowalność formalną beneficjenta, opisać zasoby, którymi dysponuje lub które planuje zaangażować do projektu, dotychczasowe doświadczenie w realizacji projektów o podobnym charakterze. W tym miejscu warto pochwalić się dotychczas zrealizowanymi przedsięwzięciami współfinansowanymi ze środków publicznych, warto bowiem pamiętać, że umiejętność rozliczenia dotacji podwyższa jakość oceny beneficjenta.

Zwieńczeniem prac nad przygotowaniem wniosku o dofinansowanie projektu jest wyliczenie wartości kosztów kwalifikowanych oraz poziomu wnioskowanego dofinansowania, czyli dokonanie montażu finansowego projektu.

Artykuł jest fragmentem książki Fundusze Unijne - szansa na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw autorstwa Rafała Kasprzaka. Wydawnictwo Onepress.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

REKLAMA

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

REKLAMA