REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym są spółki osobowe?

Monika Ćwiek
Spółki osobowe muszą być zarejestrowane z Krajowym Rejestrze Sądowym.
Spółki osobowe muszą być zarejestrowane z Krajowym Rejestrze Sądowym.

REKLAMA

REKLAMA

Spółki osobowe są podmiotami ujawnianymi w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Wybierając formę spółki dla prowadzenia działalności gospodarczej warto zapoznać się z podstawowymi informacjami w tym zakresie.

Spółki osobowe to jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, którym przepisy szczególne przyznają zdolność prawną, funkcjonują w obrocie gospodarczym jako "ułomne osoby prawne” (czasem można spotkać się także z określeniem "niepełne osoby osoby prawne").

REKLAMA

Zdolność prawna

Zgodnie z art. 8 ustawy Kodeks spółek handlowych z dnia 15 września 2000 roku (Dz.U. z 2000r. nr 94 poz.1037) spółka osobowa może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Prowadzi ona prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą.Oznacza to, że mimo braku "osobowości prawnej" (będącej przymiotem- w zakresie ksh- spółek kapitałowych)- stanowią (w odróżnieniu np. od spółki cywilnej) odrębny podmiot prawa- posiadający m.in. własny majątek- niezależny od wspólników.

Ustawa Kodeks spółek handlowych wyróżnia następujące spółki osobowe:

  1. Spółka jawna
  2. Spółka partnerska
  3. Spółka komandytowa
  4. Spółka komandytowo-akcyjna

Powyższe wyliczenie stanowi katalog zamknięty, oznacza to, iż dodanie do powyższej listy kolejnej spółki osobowej wymagałoby zmiany ustawy.

Zobacz: Wykreślenie z rejestru spółki jawnej po jej upadłości - procedura

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Spółki osobowe muszą być zarejestrowane z Krajowym Rejestrze Sądowym. Wpisywane są do rejestru przedsiębiorców i dopiero z datą wpisu mogą działać w obrocie gospodarczym.

Aby zarejestrować spółkę osobową w Krajowym Rejestrze Sądowym należy złożyć wniosek o wpis do właściwego miejscowo sądu rejonowego (sądu rejestrowego). Wniosek musi być złożony na urzędowym formularzu, który można pobrać w sądzie rejestrowym bądź posłużyć się wnioskiem umieszczonym na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Dopuszcza się składanie formularzy jako wydruków komputerowych (czarno-białych). Do wniosku o zarejestrowanie należy dołączyć odpowiednie dla danej spółki dokumenty rejestracyjne w oryginale.

Zobacz: Kto jest wpisywany do rejestru przedsiębiorców KRS?

Główne cechy spółki osobowej:

  1. Brak osobowości prawnej;
  2. Reprezentacja: co do zasady reprezentują ją wspólnicy (wyjątkowo np. w spółce partnerskiej istnieje możliwość powołania zarządu);
  3. Odpowiedzialność: wspólnicy ponoszą odpowiedzialność za zobowiązania spółki solidarnie i subsydiarnie (pomocniczo) ze spółką. Wyjątkiem będzie tu jednak odpowiedzialność komandytariuszy w spółce komandytowej i akcjonariuszy w spółce komandytowo-akcyjnej, gdzie wspólnicy ci nie odpowiadają za zobowiązania spółki.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA

    Nowe technologie pomogą ograniczyć marnowanie żywności?

    Każdy długi weekend czy święta to ogromne kolejki do marketów spożywczych. Polacy, pomimo wysokich cen, znów kupią więcej jedzenia niż potrzebują a duża część trafi na śmietnik. Niegospodarne podejście do żywności jest ogromnym wyzwaniem w obliczu zmian klimatycznych i coraz większego wysiłku, jaki trzeba będzie włożyć, by ją wyprodukować. Jak wykorzystać do tego nowa technologię? 

    Słowo "siostrzeństwo" w słownikach języka polskiego?

    Sondaż przeprowadzony przez Answear.LAB wskazuje  że ponad połowa kobiet uważa, że słowo „siostrzeństwo” powinno zostać wprowadzone do słowników języka polskiego. 97 proc. zauważa i docenia sukcesy kobiet.

    REKLAMA