reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Rejestr przedsiębiorców > Wzmianka o spółce cywilnej w rejestrze przedsiębiorców KRS

Wzmianka o spółce cywilnej w rejestrze przedsiębiorców KRS

Informacja o pozostawaniu przez przedsiębiorcę w spółce cywilnej często jest lekceważona przez kontrahentów handlowych. Warto ustalić czy będziemy zawierać umowę bezpośrednio ze spółką prawa handlowego, czy ze spółką prawa handlowego jako wspólnika spółki cywilnej. Może mieć to kluczowe znaczenie dla dochodzenia późniejszych roszczeń czy prowadzenia postępowania egzekucyjnego.

Czym jest spółka cywilna

Spółka cywilna nie jest spółką prawa handlowego jakie są wpisywane do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Jest natomiast umową cywilnoprawną zawieraną na podstawie ustawy kodeks cywilny.

Spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej, nie jest też tzw. ułomną osobą prawną. Stronami umowy spółki cywilnej mogą być zarówno osoby fizyczne, osoby prawne jak i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej (spółki osobowe).

Zobacz: Czy wszyscy wspólnicy sp. z o.o. figurują w odpisie z KRS?

Gdzie szukać informacji o zawarciu umowy spółki cywilnej

Informacja czy podmiot wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzi działalność gospodarczą z innymi podmiotami na podstawie umowy spółki cywilnej jest ujawniana w Krajowym Rejestrze Sądowym, a w odpisie z Krajowego Rejestru Sądowego będzie to zaznaczone.

Należy pamiętać, iż umowa spółki cywilnej może być zawarta praktycznie w każdym etapie działalności podmiotu wpisanego do KRS, oznacza to, iż zawarcie takiej umowy lub jej rozwiązanie będzie skutkowało koniecznością aktualizacji danych ujawnionych w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Zobacz: Jakie są skutki rozporządzenia udziałem lub akcją przed wpisem do rejestru?

Podkreślenia wymaga szczególny charakter umowy spółki cywilnej. Nie ma ona własnego mienia. Natomiast nabywane prawa będą wchodziły do wspólnego majątku wspólników. Zobowiązania będą zaciągane solidarnie.

W obrocie gospodarczym najczęściej występują spółki cywilne zawarte między osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą. Informacja o pozostawaniu w spółce cywilnej tych osób będzie odnotowana we właściwej ewidencji działalności gospodarczej.

reklama

Czytaj także

Autor:

- prawnik, Kancelaria Studio Prawne w Warszawie - Kancelaria dla przedsiębiorców www.studioprawne.pl

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Spółka cywilna nie jest spółką prawa handlowego jakie są wpisywane do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.
Spółka cywilna nie jest spółką prawa handlowego jakie są wpisywane do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Kwapisz

Radca prawny.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama