REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zgłoszenie spółki osobowej do sądu rejestrowego

formularz
formularz

REKLAMA

REKLAMA

Zgłoszenie spółki do rejestru przedsiębiorców jest konieczne dla powstania spółki ze zdolnością prawną, podlegającej przepisom Kodeksu spółek handlowych.

Podmiotami w postępowaniu rejestrowym są natomiast wspólnicy zgłaszanej spółki.

REKLAMA

Spółka jawna

Zgłoszenie spółki jawnej do sądu rejestrowego powinno zawierać:
1)  firmę, siedzibę (wynikające z umowy spółki) i adres spółki,
2)  przedmiot działalności spółki,
3)  nazwiska i imiona albo firmy (nazwy) wspólników oraz adresy wspólników albo ich adresy do doręczeń,
4)  nazwiska i imiona osób, które są uprawnione do reprezentowania spółki, i sposób reprezentacji (podanie tych danych ma szczególnie istotne znaczenie dla kontrahentów spółki).

Spółkę mogą reprezentować wspólnicy, pełnomocnicy i prokurenci. Pełnomocników nie zgłasza się do rejestru, a prokury może udzielić tylko przedsiębiorca. Spółka jawna przed zarejestrowaniem nie posiada takiego statusu.

Wszelkie zmiany danych wymienionych powyżej podlegają obligatoryjnemu zgłoszeniu sądowi rejestrowemu.

REKLAMA

Każdy ze wspólników jest uprawnionym i zobowiązanym do zgłoszenia spółki jawnej do rejestru. Nie jest to uzależnione od tego, czy wspólnik jest uprawniony do prowadzenia spraw lub reprezentacji spółki. Do zgłoszenia należy dołączyć złożone wobec sądu albo poświadczone notarialnie wzory podpisów osób uprawnionych do reprezentowania spółki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przepisy Kodeksu spółek handlowych nie ustalają terminu dokonania zgłoszenia. Jednak zgodnie z przepisem art. 22 ustawy o krajowym rejestrze sądowym wniosek o wpis do rejestru powinien być złożony nie później niż w terminie 7 dni od dnia zdarzenia uzasadniającego dokonanie wpisu. W tym przypadku zdarzeniem termin ten należy liczyć od dnia zawarcia umowy spółki jawnej.

Zgłoszenie powinno być dokonane na urzędowym formularzu KRS-W1. Do zgłoszenia należy dołączyć m .in. umowę spółki oraz wzory podpisów osób uprawnionych do reprezentacji spółki.

Wpisu spółki jawnej do rejestru dokonuje się po przeprowadzeniu postępowania rejestrowego. W trakcie postępowania sąd sprawdza czy zgłoszenie jest zgodne pod względem treści i formy z przepisami prawa.

Zwraca się wniosek bez wezwania do uzupełnienia braków, gdy:
- został złożony bez wykorzystania właściwego formularza
- został nieprawidłowo wypełniony
- nie został opłacony.

W przypadku zwrotu wniosku można złożyć go ponownie w ciągu 7 dni od daty doręczenia zarządzenia o zwrocie. Ponownie złożony wniosek niedotknięty brakami wywołuje skutek od daty pierwotnego złożenia.

W sytuacji zaistnienia innych braków formalnych sąd wzywa do ich poprawienia lub uzupełnienia w terminie 1 tygodnia.

Wpis spółki do rejestru następuje na podstawie postanowienia i ma charakter konstytutywny.

REKLAMA

Spółka cywilna może być przekształcona w spółkę jawną. Przekształcenie takie wymaga zgłoszenia do sądu rejestrowego przez wszystkich wspólników. Przed zgłoszeniem wspólnicy muszą dostosować umowę spółki do przepisów o umowie spółki jawnej. Z chwilą wpisu do rejestru spółka cywilna staje się spółką jawną.

Przy omawianiu tematyki zgłoszenia spółki do rejestru warto wspomnieć o tym, że współmałżonek wspólnika może żądać wpisania do rejestru wzmianki o umowie dotyczącej stosunków majątkowych między małżonkami.

Zobacz serwis: ABC Spółek

Spółka partnerska

Na każdym z partnerów indywidualnie ciąży obowiązek zgłoszenia spółki do rejestru bez względu na to, czy zgodnie z umową przysługuje im prawo reprezentacji spółki lub prowadzenia spraw spółki. Wniosek może również zostać złożony wspólnie przez kilku lub przez wszystkich wspólników. Partnerzy, którzy zgłaszają spółkę do rejestru, nie dokonują czynności z zakresu prowadzenia spraw spółki. Działają we własnym imieniu, a nie w imieniu nieistniejącej jeszcze spółki.

Nawet jeśli umowa spółki przewiduje powstanie zarządu, obowiązek zgłoszenia spółki ciąży na partnerach, a nie na członkach przyszłego zarządu.

Umowa spółki może wyznaczać jednego lub kilku partnerów, którzy mają złożyć wniosek o rejestrację oraz w stosunku do pozostałych odpowiadają za powodzenie tej procedury.

Zgłoszenie spółki partnerskiej do sądu rejestrowego powinno zawierać:
1)  firmę, siedzibę, adres spółki, nazwiska i imiona partnerów oraz ich adresy albo adresy do doręczeń,
2)  określenie wolnego zawodu wykonywanego przez partnerów w ramach spółki,
3)  przedmiot działalności spółki,
4)  nazwiska i imiona partnerów, którzy są uprawnieni do reprezentowania spółki; nie dotyczy to przypadku, gdy umowa spółki nie przewiduje ograniczeń prawa reprezentacji przez partnerów,
5)  nazwiska i imiona prokurentów lub osób powołanych w skład zarządu,
6)  nazwiska i imiona partnerów, którzy ponoszą nieograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania spółki, w przypadku przewidzianym w art. 95 § 2 Kodeksu spółek handlowych.
Ujawnieniu podlegają także inne dane opisane w ustawie o krajowym rejestrze sądowym oraz numery PESEL (osoby fizyczne) i REGON (inne podmioty) wspólników.

Do zgłoszenia spółki partnerskiej do sądu rejestrowego należy dołączyć dokumenty potwierdzające uprawnienia każdego partnera do wykonywania wolnego zawodu.

Wszelkie zmiany danych wymienionych w § 1 powinny zostać zgłoszone sądowi rejestrowemu.

Spółka komandytowa

Spółka komandytowa powinna zostać zgłoszona do rejestru nie później niż 7 dni od zawarcia umowy. Uznaje się, że obowiązek rejestracji spółki obciąża zarówno komplementariuszy, jak i komandytariuszy indywidualnie. Wniosek może także zostać złożony wspólnie przez kilku lub przez wszystkich wspólników. Umową spółki można wyłączyć niektórych wspólników od obowiązku zgłoszenia spółki komandytowej do rejestru.
Zgłoszenie spółki komandytowej do sądu rejestrowego powinno zawierać:
1)  firmę, siedzibę i adres spółki,
2)  przedmiot działalności spółki,
3)  nazwiska i imiona albo firmy (nazwy) komplementariuszy oraz odrębnie nazwiska i imiona albo firmy (nazwy) komandytariuszy, a także okoliczności dotyczące ograniczenia zdolności wspólnika do czynności prawnych, jeżeli takie istnieją,
4)  nazwiska i imiona osób uprawnionych do reprezentowania spółki i sposób reprezentacji; w przypadku gdy komplementariusze powierzyli tylko niektórym spośród siebie prowadzenie spraw spółki - zaznaczenie tej okoliczności,
5) sumę komandytową (wszystkich komandytariuszy).

Wszelkie zmiany danych wymienionych powyżej powinny zostać zgłoszone sądowi rejestrowemu.

Polecamy także: Adres mailowy w rejestrze KRS

Spółka komandytowo-akcyjna

Zgłoszenie spółki komandytowo-akcyjnej do sądu rejestrowego powinno zawierać:
1)  firmę, siedzibę i adres spółki,
2)  przedmiot działalności spółki,
3)  wysokość kapitału zakładowego, liczbę i wartość nominalną akcji,
4)  liczbę akcji uprzywilejowanych i rodzaj uprzywilejowania, jeżeli statut je przewiduje,
5)  wzmiankę, jaka część kapitału zakładowego została wpłacona przed zarejestrowaniem,
6)  nazwiska i imiona albo firmy (nazwy) komplementariuszy oraz okoliczności dotyczące ograniczenia ich zdolności do czynności prawnych, jeżeli takie istnieją,
7)  nazwiska i imiona osób uprawnionych do reprezentowania spółki i sposób reprezentacji; w przypadku gdy komplementariusze powierzyli tylko niektórym spośród siebie prowadzenie spraw spółki - zaznaczenie tej okoliczności,
8)  jeżeli przy zawiązaniu spółki akcjonariusze wnoszą wkłady niepieniężne - zaznaczenie tej okoliczności,
9)  czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony.

Wszelkie zmiany danych wymienionych powyżej powinny zostać zgłoszone sądowi rejestrowemu.

Wniosek o wpis spółki składa się na urzędowym formularzu oznaczonym symbolem KRS-W2.

Do wniosku należy dołączyć uwierzytelnione notarialnie albo złożone przed sędzią lub upoważnionym pracownikiem sądu wzory podpisów osób upoważnionych do reprezentowania spółki (komplementariuszy uprawnionych do reprezentacji spółki) oraz prokurentów, jeżeli tacy zostali powołani.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037)

Ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym z dnia 3 września 2007 r. (Dz.U. Nr 168, poz. 1186) t.j

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gwałtowny wzrost niewypłacalności przedsiębiorstw [RAPORT]

Z Globalnego Raportu o Niewypłacalności, Allianz Trade wynika, że firm mających problemy z niewypłacalnością jest coraz więcej. W 2024 r. odnotowano gwałtowny wzrost, który będzie się zwiększał w kolejnym roku. Stabilizacji można oczekiwać dopiero w 2026 r. 

Świadczenie interwencyjne wyklucza część poszkodowanych przedsiębiorców? Apel rzeczniczki MŚP ws. świadczenia interwencyjnego

Świadczenie interwencyjne wyklucza część poszkodowanych przedsiębiorców? Apel rzeczniczki Małych i Średnich Przedsiębiorców Agnieszki Majewskiej w sprawie świadczenia interwencyjnego. Wnioski o to świadczenie można składać do ZUS od 5 października 2024 r.

Indywidualna działalność gospodarcza: jak dokonać pierwszego i kolejnych wpisów do CEIDG

Rejestracja działalności gospodarczej w Polsce wiąże się z obowiązkiem dokonania wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Jest to podstawowy rejestr dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą oraz wspólników spółek cywilnych.

Klient ma zawsze rację, czego więc wymaga od firmy, w której chce zostawić pieniądze w czasach nowoczesnych technologii

Jeszcze kilka lat temu udogodnienia, takie jak kasy samoobsługowe, płatności odroczone, chatboty czy aplikacje mobilne umożliwiające zbieranie punktów i wymienianie ich na kody rabatowe, były czymś, co wyróżniało daną firmę na tle innych. Dziś jest to standard, must have.

REKLAMA

Nie robią szkoleń z ochrony danych osobowych, lekceważą hakerów i ukrywają skutki kradzieży danych

Czy firmy szkolą swoich pracowników w zakresie ochrony danych osobowych więcej niż tylko na początku zatrudnienia? Jaki odsetek przedsiębiorstw nie robi tego wcale? Czy wiedzą, jak postępować w przypadku wycieku danych? 

Firmy zbyt beztrosko podchodzą do cyberkryminalistów?

Firmy lekkomyślnie podchodzą do kwestii cyberbezpieczeństwa? Z raportu „State of Enterprise Cyber Risk in the Age of AI 2024” wynika. że co dziesiąta firma nigdy nie przeprowadziła audytu swoich systemów, a połowa sprawdza zabezpieczenia raz w tygodniu lub rzadziej. A aż 65 proc. firm działa na podstawie przestarzałych, co najmniej dwuletnich, planów. 

ZPP chce zmian w akcyzie na wyroby tytoniowe i e-papierosy

Przedsiębiorcy są zaskoczeni nieoczekiwaną zmianą przepisów podatkowych dotyczących akcyzy na wyroby tytoniowe. Przedstawiciele Związku Przedsiębiorców i Pracodawców alarmują, że zmiany wprowadzane są w niewłaściwy sposób. Mają swoje propozycje. 

Upór czy rezygnacja? O skutecznych strategiach realizacji celów

16 października w godzinach 10:00-12:00 zapraszamy na debatę „Upór czy rezygnacja? O skutecznych strategiach realizacji celów”.

REKLAMA

MRiRW: Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r.

Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r. W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowane zostały projekty rozporządzeń określających stawki poszczególnych płatności bezpośrednich podstawowych oraz ekoschematów obszarowych (bez ekoschematu Dobrostan zwierząt).

Liderzy Eksportu nagrodzeni podczas Gali PAIH Forum Biznesu

Najlepsi polscy eksporterzy wyłonieni. Za nami rozdanie nagród Lidera Eksportu PAIH. Wyróżnienia w czterech kategoriach były kluczowymi punktami gali, która zakończyła pierwszy dzień trwającego PAIH Forum Biznesu.

REKLAMA