REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zgłoszenie spółki osobowej do sądu rejestrowego

formularz
formularz

REKLAMA

REKLAMA

Zgłoszenie spółki do rejestru przedsiębiorców jest konieczne dla powstania spółki ze zdolnością prawną, podlegającej przepisom Kodeksu spółek handlowych.

Podmiotami w postępowaniu rejestrowym są natomiast wspólnicy zgłaszanej spółki.

REKLAMA

Spółka jawna

Zgłoszenie spółki jawnej do sądu rejestrowego powinno zawierać:
1)  firmę, siedzibę (wynikające z umowy spółki) i adres spółki,
2)  przedmiot działalności spółki,
3)  nazwiska i imiona albo firmy (nazwy) wspólników oraz adresy wspólników albo ich adresy do doręczeń,
4)  nazwiska i imiona osób, które są uprawnione do reprezentowania spółki, i sposób reprezentacji (podanie tych danych ma szczególnie istotne znaczenie dla kontrahentów spółki).

Spółkę mogą reprezentować wspólnicy, pełnomocnicy i prokurenci. Pełnomocników nie zgłasza się do rejestru, a prokury może udzielić tylko przedsiębiorca. Spółka jawna przed zarejestrowaniem nie posiada takiego statusu.

Wszelkie zmiany danych wymienionych powyżej podlegają obligatoryjnemu zgłoszeniu sądowi rejestrowemu.

REKLAMA

Każdy ze wspólników jest uprawnionym i zobowiązanym do zgłoszenia spółki jawnej do rejestru. Nie jest to uzależnione od tego, czy wspólnik jest uprawniony do prowadzenia spraw lub reprezentacji spółki. Do zgłoszenia należy dołączyć złożone wobec sądu albo poświadczone notarialnie wzory podpisów osób uprawnionych do reprezentowania spółki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przepisy Kodeksu spółek handlowych nie ustalają terminu dokonania zgłoszenia. Jednak zgodnie z przepisem art. 22 ustawy o krajowym rejestrze sądowym wniosek o wpis do rejestru powinien być złożony nie później niż w terminie 7 dni od dnia zdarzenia uzasadniającego dokonanie wpisu. W tym przypadku zdarzeniem termin ten należy liczyć od dnia zawarcia umowy spółki jawnej.

Zgłoszenie powinno być dokonane na urzędowym formularzu KRS-W1. Do zgłoszenia należy dołączyć m .in. umowę spółki oraz wzory podpisów osób uprawnionych do reprezentacji spółki.

Wpisu spółki jawnej do rejestru dokonuje się po przeprowadzeniu postępowania rejestrowego. W trakcie postępowania sąd sprawdza czy zgłoszenie jest zgodne pod względem treści i formy z przepisami prawa.

Zwraca się wniosek bez wezwania do uzupełnienia braków, gdy:
- został złożony bez wykorzystania właściwego formularza
- został nieprawidłowo wypełniony
- nie został opłacony.

W przypadku zwrotu wniosku można złożyć go ponownie w ciągu 7 dni od daty doręczenia zarządzenia o zwrocie. Ponownie złożony wniosek niedotknięty brakami wywołuje skutek od daty pierwotnego złożenia.

W sytuacji zaistnienia innych braków formalnych sąd wzywa do ich poprawienia lub uzupełnienia w terminie 1 tygodnia.

Wpis spółki do rejestru następuje na podstawie postanowienia i ma charakter konstytutywny.

REKLAMA

Spółka cywilna może być przekształcona w spółkę jawną. Przekształcenie takie wymaga zgłoszenia do sądu rejestrowego przez wszystkich wspólników. Przed zgłoszeniem wspólnicy muszą dostosować umowę spółki do przepisów o umowie spółki jawnej. Z chwilą wpisu do rejestru spółka cywilna staje się spółką jawną.

Przy omawianiu tematyki zgłoszenia spółki do rejestru warto wspomnieć o tym, że współmałżonek wspólnika może żądać wpisania do rejestru wzmianki o umowie dotyczącej stosunków majątkowych między małżonkami.

Zobacz serwis: ABC Spółek

Spółka partnerska

Na każdym z partnerów indywidualnie ciąży obowiązek zgłoszenia spółki do rejestru bez względu na to, czy zgodnie z umową przysługuje im prawo reprezentacji spółki lub prowadzenia spraw spółki. Wniosek może również zostać złożony wspólnie przez kilku lub przez wszystkich wspólników. Partnerzy, którzy zgłaszają spółkę do rejestru, nie dokonują czynności z zakresu prowadzenia spraw spółki. Działają we własnym imieniu, a nie w imieniu nieistniejącej jeszcze spółki.

Nawet jeśli umowa spółki przewiduje powstanie zarządu, obowiązek zgłoszenia spółki ciąży na partnerach, a nie na członkach przyszłego zarządu.

Umowa spółki może wyznaczać jednego lub kilku partnerów, którzy mają złożyć wniosek o rejestrację oraz w stosunku do pozostałych odpowiadają za powodzenie tej procedury.

Zgłoszenie spółki partnerskiej do sądu rejestrowego powinno zawierać:
1)  firmę, siedzibę, adres spółki, nazwiska i imiona partnerów oraz ich adresy albo adresy do doręczeń,
2)  określenie wolnego zawodu wykonywanego przez partnerów w ramach spółki,
3)  przedmiot działalności spółki,
4)  nazwiska i imiona partnerów, którzy są uprawnieni do reprezentowania spółki; nie dotyczy to przypadku, gdy umowa spółki nie przewiduje ograniczeń prawa reprezentacji przez partnerów,
5)  nazwiska i imiona prokurentów lub osób powołanych w skład zarządu,
6)  nazwiska i imiona partnerów, którzy ponoszą nieograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania spółki, w przypadku przewidzianym w art. 95 § 2 Kodeksu spółek handlowych.
Ujawnieniu podlegają także inne dane opisane w ustawie o krajowym rejestrze sądowym oraz numery PESEL (osoby fizyczne) i REGON (inne podmioty) wspólników.

Do zgłoszenia spółki partnerskiej do sądu rejestrowego należy dołączyć dokumenty potwierdzające uprawnienia każdego partnera do wykonywania wolnego zawodu.

Wszelkie zmiany danych wymienionych w § 1 powinny zostać zgłoszone sądowi rejestrowemu.

Spółka komandytowa

Spółka komandytowa powinna zostać zgłoszona do rejestru nie później niż 7 dni od zawarcia umowy. Uznaje się, że obowiązek rejestracji spółki obciąża zarówno komplementariuszy, jak i komandytariuszy indywidualnie. Wniosek może także zostać złożony wspólnie przez kilku lub przez wszystkich wspólników. Umową spółki można wyłączyć niektórych wspólników od obowiązku zgłoszenia spółki komandytowej do rejestru.
Zgłoszenie spółki komandytowej do sądu rejestrowego powinno zawierać:
1)  firmę, siedzibę i adres spółki,
2)  przedmiot działalności spółki,
3)  nazwiska i imiona albo firmy (nazwy) komplementariuszy oraz odrębnie nazwiska i imiona albo firmy (nazwy) komandytariuszy, a także okoliczności dotyczące ograniczenia zdolności wspólnika do czynności prawnych, jeżeli takie istnieją,
4)  nazwiska i imiona osób uprawnionych do reprezentowania spółki i sposób reprezentacji; w przypadku gdy komplementariusze powierzyli tylko niektórym spośród siebie prowadzenie spraw spółki - zaznaczenie tej okoliczności,
5) sumę komandytową (wszystkich komandytariuszy).

Wszelkie zmiany danych wymienionych powyżej powinny zostać zgłoszone sądowi rejestrowemu.

Polecamy także: Adres mailowy w rejestrze KRS

Spółka komandytowo-akcyjna

Zgłoszenie spółki komandytowo-akcyjnej do sądu rejestrowego powinno zawierać:
1)  firmę, siedzibę i adres spółki,
2)  przedmiot działalności spółki,
3)  wysokość kapitału zakładowego, liczbę i wartość nominalną akcji,
4)  liczbę akcji uprzywilejowanych i rodzaj uprzywilejowania, jeżeli statut je przewiduje,
5)  wzmiankę, jaka część kapitału zakładowego została wpłacona przed zarejestrowaniem,
6)  nazwiska i imiona albo firmy (nazwy) komplementariuszy oraz okoliczności dotyczące ograniczenia ich zdolności do czynności prawnych, jeżeli takie istnieją,
7)  nazwiska i imiona osób uprawnionych do reprezentowania spółki i sposób reprezentacji; w przypadku gdy komplementariusze powierzyli tylko niektórym spośród siebie prowadzenie spraw spółki - zaznaczenie tej okoliczności,
8)  jeżeli przy zawiązaniu spółki akcjonariusze wnoszą wkłady niepieniężne - zaznaczenie tej okoliczności,
9)  czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony.

Wszelkie zmiany danych wymienionych powyżej powinny zostać zgłoszone sądowi rejestrowemu.

Wniosek o wpis spółki składa się na urzędowym formularzu oznaczonym symbolem KRS-W2.

Do wniosku należy dołączyć uwierzytelnione notarialnie albo złożone przed sędzią lub upoważnionym pracownikiem sądu wzory podpisów osób upoważnionych do reprezentowania spółki (komplementariuszy uprawnionych do reprezentacji spółki) oraz prokurentów, jeżeli tacy zostali powołani.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037)

Ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym z dnia 3 września 2007 r. (Dz.U. Nr 168, poz. 1186) t.j

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Widzieć człowieka. Czyli power skills menedżerów przyszłości

W świecie nieustannych zmian empatia i zrozumienie innych ludzi stają się fundamentem efektywnej współpracy, kreatywności i innowacyjności. Kompetencje przyszłości są związane nie tylko z automatyzacją, AI i big data, ale przede wszystkim z power skills – umiejętnościami interpersonalnymi, wśród których zarządzanie różnorodnością, coaching i mentoring mają szczególne znaczenie.

Czy cydry, wina owocowe i miody pitne doczekają się wersji 0%?

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa wystąpił z wnioskiem do Ministra Rolnictwa o nowelizację ustawy o wyrobach winiarskich. Powodem jest brak regulacji umożliwiających polskim producentom napojów winiarskich, takich jak cydr, wina owocowe czy miody pitne, oferowanie produktów bezalkoholowych. W obliczu rosnącego trendu NoLo, czyli wzrostu popularności napojów o zerowej lub obniżonej zawartości alkoholu, coraz więcej firm z branży alkoholowej wprowadza takie opcje do swojej oferty.

REKLAMA

Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku? Komentarz ekspercki

W najbliższą niedzielę (26.01.2025 r.) swój Finał będzie miała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Bez wątpienia wielu przedsiębiorców, jak również tysiące osób prywatnych, będzie wspierać to wydarzenie, a z takiego działania płynie wiele korzyści. Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku?

Idą zmiany. Co czeka producentów i użytkowników elektroniki konsumenckiej w 2025 r.?

W 2025 roku branża elektroniki użytkowej czeka rewolucja – od standaryzacji ładowarek do smartfonów, przez obowiązkowy recykling baterii, aż po prawo do naprawy. A do tego wszystkiego… nieprzewidywalna polityka Donalda Trumpa. Co jeszcze wpłynie na przyszłość technologii?

Wyższe składki ZUS w 2025 roku [Kierowcy]

Znamy kwotę przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia na 2025 rok. Średnia krajowa wzrośnie o 850 zł. Oznacza to wyższe składki ZUS, a także wzrost kosztów zatrudnienia kierowców w transporcie międzynarodowym.

Zbiorowa mądrość. Współpraca między zespołami w Grupie Eurocash

Nie od dziś wiadomo, że praca zespołowa umożliwia wykorzystanie różnorodnych umiejętności i doświadczeń pracowników, a przez to sprzyja ich kreatywności – różne perspektywy i pomysły wzajemnie się napędzają, prowadząc do innowacyjnych rozwiązań. Wspólna praca buduje także zaangażowanie i motywację wśród pracowników, ponieważ czują się oni częścią większej całości. Dzięki wzajemnemu wsparciu i kontroli zmniejsza się ryzyko błędów, co z kolei przyczynia się do osiągania lepszych wyników firmy. Wie o tym Eurocash, a współpraca zespołowa stała się częścią strategii biznesowej Grupy.

REKLAMA

Roczny plan urlopów. Nie każdy pracodawca musi go mieć

Ustalając plan urlopów, pracodawca musi uwzględnić wnioski pracowników oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy - powiedziała radca prawny dr Monika Wieczorek. Zaznaczyła, że w wyjątkowych sytuacjach wypoczynek może być przesunięty.

Niższe składki dzięki Małemu ZUS plus. Dla kogo ulga i jak z niej skorzystać?

Mały ZUS plus to ulga dla przedsiębiorców, którzy chcą obniżyć składki na ubezpieczenia społeczne. Warunkiem jest dochód z działalności gospodarczej poniżej określonego limitu. Sprawdź, kto może skorzystać z Małego ZUS plus, jakie są limity przychodu i terminy zgłoszeń oraz dlaczego ulga nie obejmuje składki zdrowotnej.

REKLAMA