REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zawieszenie postępowania rejestrowego

Redakcja
zawieszenie postępowania rejestrowego fot. Fotolia
zawieszenie postępowania rejestrowego fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wspólnikom spółki przysługuje roszczenie o stwierdzenie niezgodności z prawem uchwał spółki sprzecznych z literą ustawy. W takiej sytuacji możliwe jest zabezpieczenie powództwa poprzez zawieszenie postępowania rejestrowego.

Uchwały spółki

Wspólnicy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością podejmują kluczowe dla spółki w formie uchwały zgromadzenia wspólników. W ten sposób podejmowane jest szereg kluczowych decyzji dla spółki, takich m.in. jak zmiana umowy spółki, czy też kwestie umorzenia poszczególnych udziałów.

REKLAMA

Zobacz: Uprzywilejowane udziały w spółce z o.o.

Jednym z istotnych uprawnień wspólników jest nie tylko prawo uczestnictwa w tym gremium, lecz także prawo do zaskarżania uchwał do sądu. Zgodnie z art. 249 ust. 1 Kodeksu spółek handlowych uchwała wspólników sprzeczna z umową spółki bądź dobrymi obyczajami i godząca w interesy spółki lub mająca na celu pokrzywdzenie wspólnika może być zaskarżona w drodze powództwa o uchylenie uchwały. Z innym rodzajem roszczenia będziemy mieli do czynienia w sytuacji, gdy uchwała spółki będzie sprzeczna z prawem. W takiej sytuacji m.in. wspólnikowi będzie przysługiwało prawo do wniesienia powództwa o stwierdzenie nieważności uchwały (art. 252 Kodeksu spółek handlowych).

Postępowanie rejestrowe

Możliwość wytoczenia powództwa o stwierdzenie nieważności uchwały ma istotne znaczenie, lecz równie istotne jest także możliwość zabezpieczenia roszczeń wspólnika. Przykładowo załóżmy, że chodzi o sytuację, w której wspólnik nie został prawidłowo powiadomiony o zgromadzeniu, które podjęło istotne zmiany umowy spółki. W takiej sytuacji wspólnikowi przysługuje roszczenie o stwierdzenie nieważności uchwały. Co jednak dzieje się z postępowaniem rejestrowym? Czy może być ono zawieszone w ramach zabezpieczenia roszczeń powodowego wspólnika?

Do rejestru muszą być zgłaszane uchwały zmieniające wszelkie dane ujawnione w rejestrze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zagadnieniem tym zajął się Sąd Najwyższy, który w wyroku z 21 lipca 2010 r. (sygn. III CZP 49/10) uznał, że dopuszczalne jest zabezpieczenie roszczeń o stwierdzenie nieważności uchwały w postaci zawieszenia postępowania rejestrowego. Co więcej, zgodnie z art. 730 ust. 2 Kodeksu postępowania cywilnego, takie zabezpieczenie może być udzielone zarówno przed wytoczeniem powództwa, jak i już w trakcie postępowania sądowego. Wymagane będzie jedynie uprawdopodobnienie roszczenia, jak również interesu prawnego w udzieleniu zabezpieczenia.

Zobacz serwis: Postępowanie zabezpieczające

Podsumowanie

Podsumowując wspólnicy w odniesieniu do uchwał zgromadzenia wspólników powziętych z naruszeniem obowiązującego porządku prawnego mają roszczenie o stwierdzenie nieważności tych uchwał. Tak jak w każdej sprawie cywilnej możliwe jest także zabezpieczenie tego roszczenia. W przypadku uchwał wymagających zgłoszenia do rejestru możliwe jest zabezpieczenie roszczeń wspólnika w postaci zawieszenia postępowania rejestrowego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA