| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Rejestr przedsiębiorców > Jakie są skutki rozporządzenia udziałem lub akcją przed wpisem do rejestru?

Jakie są skutki rozporządzenia udziałem lub akcją przed wpisem do rejestru?

W przypadku spółek wiele czynności nie może być dokonanych przed wpisem spółki do rejestru. Tak jest np. w przypadku spółek kapitałowych w zakresie rozporządzania akcjami spółki akcyjnej lub udziałem w spółce z o.o. Jakie zasady obowiązują w zakresie rozporządzania akcjami lub udziałami w spółkach kapitałowych?

Rozporządzenie udziałem albo akcją dokonane przed wpisem spółki kapitałowej do rejestru albo przed zarejestrowaniem podwyższenia kapitału zakładowego jest nieważne (art. 16 Kodeksu spółek handlowych, dalej: k.s.h.). Oznacza to, że umowa sprzedaży udziałów jest bezwzględnie nieważna z mocy samego prawa i nie ma w takiej sytuacji potrzeby składania oświadczeń lub wydania orzeczeń sądowych.

Przeczytaj również: Nie każdy przedsiębiorca znajduje się w rejestrze KRS

Przyszli wspólnicy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zawarli umowę dotyczącą sprzedaży udziałów przed wpisaniem spółki do rejestru. Czy powstaje w takiej sytuacji obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych?
Art. 16 k.s.h. zawiera zakaz rozporządzenia udziałem przed wpisem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do rejestru. Z uwagi na to umowa sprzedaży udziałów jest bezwzględnie nieważna z mocy samego prawa. Nie musi być tu wydane orzeczenie sądu. Na gruncie przepisów podatkowych ma to ten skutek, że w stosunku do tej nieważnej umowy sprzedaży udziałów nie powstaje obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych. Natomiast zapłacony podatek od nieważnej czynności prawnej stanowi nadpłatę (art. 72 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2005 r., nr 8, poz. 60, z późn. zm.). Warto też wspomnieć, że w razie gdy umowa jest nieważna nie ma w takiej sytuacji zastosowania przepis art. 11 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych dotyczący zwrotu podatku.

Polecamy serwis Postępowanie rejestrowe

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wydawnictwo GASKOR

Profesjonalne publikacje z zakresu prawa i biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »