| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Rejestr przedsiębiorców > Zakładanie spółki przez internet 2012

Zakładanie spółki przez internet 2012

Nowy Rok to czas dużych zmian w prawie. Jedną z nich jest możliwość założenia przez internet spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Spółka z o.o.

Od 1 stycznia 2012 r. istnieje możliwość zawiązania i zarejestrowania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez internet. W ten dzień weszły życie zmiany w przepisach Kodeksu spółek handlowych oraz ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym.  Zmiany mają na celu przyspieszenie całej procedury powoływania do życia i rejestrowania spółki z o.o.

Do tej pory zawarcie umowy spółki z o.o. wymagało przede wszystkim złożenia wizyty w kancelarii notarialnej. Wynika to z faktu, iż umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością musi być zawarta w formie aktu notarialnego (art. 157 par. 2 Kodeksu spółek handlowych).

Od Nowego Roku umowa spółki może być zawarta bez wychodzenia z domu. Należy jednak pamiętać, że w takiej sytuacji będą istnieć pewne odmienne zasady. Przede wszystkim zgodnie z art. 1571 Kodeksu spółek handlowych (przepis wszedł w życie 1 stycznia 2012 r.) umowa spółki z o.o. zawierana przez internet będzie poprzez wykorzystanie wzorca umowy (par. 1). Tworzenie poszczególnych zapisów umowy będzie polegało poprzez naniesienie odpowiednich postanowień w gotowym formularzu. Istotne będzie również, by co najmniej jeden z założycieli dysponował podpisem elektronicznym.

Zawarcie umowy spółki przez internet będzie wymagało podpisu elektronicznego. Umowa będzie zawarta po wprowadzeniu do formularza wszystkich danych niezbędnych do jej zawarcia oraz po opatrzeniu jej podpisem elektronicznym.

Zobacz: Jak uzyskać podpis elektroniczny?

Pokrycie kapitału zakładowego.

W przypadku internetowego zawiązania spółki odchodzi się również od zasady, że kapitał zakładowy powinien być wniesiony przez zarejestrowaniem (wymóg taki istnieje w przypadku tradycyjnego zakładania spółki z o.o.). Zgodnie z art. 158 par. 11 pokrycie kapitału zakładowego powinno nastąpić w terminie 7 dni od dnia rejestracji. Należy jednak pamiętać o tym, że przy e-rejestracji możliwe są jedynie wkłady pieniężne.

Kapitał zakładowy spółki zakładanej przez internet może być pokryty wyłącznie wkładami pieniężnymi. Podwyższenie kapitału zakładowego po rejestracji może być dokonane zarówno za pomocą wkładów pieniężnych jak i niepieniężnych.

Zobacz: Czy wysoki kapitał zakładowy świadczy o wiarygodności spółki?

Rejestracja spółki

Zawarcie umowy spółki za pomocą internetowego formularza stwarza także możliwość internetowej rejestracji spółki w KRS. Czytam o tym w części drugiej.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Jaszczak

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »