Odpłatna działalność pożytku publicznego
REKLAMA
REKLAMA
Co uważa się za odpłatną działalność pożytku publicznego?
REKLAMA
Działalnością odpłatną pożytku publicznego jest:
- działalność prowadzona przez organizacje pozarządowe i następujące podmioty: osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego, stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego, spółdzielnie socjalne, w sferze zadań publicznych, o której mowa w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, za które pobierają one wynagrodzenie;
- sprzedaż towarów lub usług wytworzonych lub świadczonych przez osoby bezpośrednio korzystające z działalności pożytku publicznego, w szczególności w zakresie rehabilitacji oraz przystosowania do pracy zawodowej osób niepełnosprawnych oraz reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Przychód z działalności odpłatnej pożytku publicznego służy wyłącznie prowadzeniu działalności pożytku publicznego.
Zobacz serwis: Podatki
Działalność odpłatna pożytku publicznego a działalność gospodarcza
Działalność odpłatna pożytku publicznego organizacji pozarządowych oraz innych podmiotów wymienionych ustawie stanowi działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, o ile spełnia warunki przewidziane w ustawie, tzn.:
- – wynagrodzenie jest w odniesieniu do działalności danego rodzaju wyższe od tego, jakie wynika z kosztów tej działalności, lub
- – przeciętne miesięczne wynagrodzenie osoby fizycznej z tytułu zatrudnienia przy wykonywaniu statutowej działalności odpłatnej pożytku publicznego, za okres ostatnich 3 miesięcy, przekracza 3-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za rok poprzedni.
Wezwanie organu administracji publicznej do złożenia wniosku o wpis do rejestru przedsiębiorców
Organ administracji publicznej, który w trakcie kontroli stwierdzi okoliczność, że działalność odpłatna pożytku publicznego stanowi działalność gospodarczą, wzywa organizację pozarządową oraz inne podmioty wymienione w ustawie do złożenia wniosku o wpis do rejestru przedsiębiorców działalności danego rodzaju w terminie 30 dni od dnia wezwania. Jeżeli w określonym w zdaniu poprzednim terminie organizacja pozarządowa nie wykaże organowi administracji publicznej, że złożyła wniosek o wpis do rejestru przedsiębiorców działalności danego rodzaju, organ administracji publicznej informuje sąd rejestrowy właściwy dla tej organizacji o prowadzeniu przez nią działalności gospodarczej.
Zobacz: Kto jest wpisywany do rejestru przedsiębiorców KRS?
Nie można prowadzić odpłatnej działalności pożytku publicznego i działalności gospodarczej w odniesieniu do tego samego przedmiotu działalności.
Podstawa prawna
Ustawa z 24.04.2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t.j. Dz.U. z 2010 r., Nr 234, poz. 1536 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.