Podpis elektroniczny - jak uzyskać?
REKLAMA
REKLAMA
Podpis elektroniczny - gdzie mogę go kupić i ile to będzie kosztowało?
REKLAMA
Bezpieczny podpis elektroniczny można kupić obecnie w jednej z pięciu firm świadczących usługi w tym zakresie (kwalifikowane podmioty świadczące usługi certyfikacyjne w zakresie podpisu elektronicznego), wpisanych do rejestru Ministerstwa Gospodarki.
Są to:
• Krajowa Izba Rozliczeniowa,
• Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych
• Unizeto Technologies
• MobiCert
• Enigma S.O.I.
Usługi certyfikacyjne mają charakter komercyjny, a wysokość opłat określają podmioty świadczące te usługi. Ceny zestawów różnią się w zależności od długości ważności certyfikatu (rok lub dwa lata) i rodzaju urządzenia do składania podpisu elektronicznego (czytnik kart usb, token usb lub pcmcia). Możliwy jest zakup karty z certyfikatem bez czytnika, albo samych czytników i dodatkowych licencji na oprogramowanie. Kupujący zawiera z kwalifikowanym podmiotem umowę subskrybencką, której warunki określa polityka certyfikacji lub kodeks postępowania certyfikacyjnego.
Polecamy: Jak stosować podpis elektroniczny w przypadku aukcji elektronicznej
Szczegółowe informacje dotyczące zakresu świadczonych przez podmioty usług mogą Państwo znaleźć na stronach Narodowego Centrum Certyfikacji NCCERT (http://www.nccert.pl/) oraz na stronach internetowych poszczególnych centrów certyfikacji.
Dlaczego w Polsce działa jedynie pięć kwalifikowanych podmiotów świadczących usługi certyfikacyjne?
W obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego działa ponad 90 kwalifikowanych podmiotów świadczących usługi certyfikacyjne przy czym w części krajów brak jest tego rodzaju podmiotów w ogóle (Wielka Brytania, Irlandia), w niektórych jest tylko jedno (Austria, Szwecja, Estonia) a w paru krajach jest ich około kilkunastu (Hiszpania, Włochy). Wbrew pozorom liczba i cena certyfikatów kwalifikowanych nie zależy w prosty sposób od liczby podmiotów kwalifikowanych. Przykładowo w Estonii istnieje jedno komercyjne centrum certyfikacji, ale cena produktów do składania podpisu elektronicznego jest niska ze względu na wykorzystanie w charakterze nośnika dowodów tożsamości. Podstawową determinantą ceny tego rodzaju usług pozostaje popyt oraz dostępność usług certyfikacyjnych świadczonych przez urzędy administracji publicznej.
Gdzie można znaleźć listę europejskich organów nadzoru i urzędów certyfikacyjnych?
Polecamy: Podpis elektroniczny a sprawy z ZUSem
- Strona Komisji Europejskiej z danymi organów nadzoru oraz urzędów certyfikacji notyfikowanymi na podstawie dyrektywy została udostępniona pod adresem:
http://ec.europa.eu/information_society/policy/esignature/eu_legislation/notification/index_en.htm
- Strona Komisji Europejskiej z materiałami dotyczącymi prac w zakresie standaryzacji i wzajemnego uznawania podpisów elektronicznych:
http://ec.europa.eu/information_society/policy/esignature/crobies_study/index_en.htm
- Strona Forum Europejskich Organów Nadzoru w zakresie e-Podpisu, w którego pracach uczestniczy Polska:
http://www.fesa.eu/
Źródło: www.mg.gov.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.