| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Podpis elektroniczny - jak uzyskać?

Podpis elektroniczny - jak uzyskać?

Podpis elektroniczny, po spełnieniu pewnych warunków, traktowany jest na równi z podpisem złożonym własnoręcznie przez osobę, która się nim posługuje. Korzystanie z podpisu elektronicznego gwarantuje wygodę i szybkość dokonywania transakcji oraz zawierania umów. Odpowiedni podpis elektroniczny jest również dla osoby, która się nim posługuje oraz dla jej kontrahentów, gwarancją bezpieczeństwa. Jaki podpis elektroniczny uznaje się za bezpieczny? Poniżej przytaczamy opinię wydaną przez Ministerstwo Gospodarki.

Bezpieczny podpis elektroniczny można kupić obecnie w jednej z pięciu firm świadczących usługi w tym zakresie (kwalifikowane podmioty świadczące usługi certyfikacyjne w zakresie podpisu elektronicznego), wpisanych do rejestru Ministerstwa Gospodarki.

Są to: 


• Krajowa Izba Rozliczeniowa,
• Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych
• Unizeto Technologies
• MobiCert
• Enigma S.O.I.

Usługi certyfikacyjne mają charakter komercyjny, a wysokość opłat określają podmioty świadczące te usługi. Ceny zestawów różnią się w zależności od długości ważności certyfikatu (rok lub dwa lata) i rodzaju urządzenia do składania podpisu elektronicznego (czytnik kart usb, token usb lub pcmcia). Możliwy jest zakup karty z certyfikatem bez czytnika, albo samych czytników i dodatkowych licencji na oprogramowanie. Kupujący zawiera z kwalifikowanym podmiotem umowę subskrybencką, której warunki określa polityka certyfikacji lub kodeks postępowania certyfikacyjnego.

Polecamy: Jak stosować podpis elektroniczny w przypadku aukcji elektronicznej

Szczegółowe informacje dotyczące zakresu świadczonych przez podmioty usług mogą Państwo znaleźć na stronach Narodowego Centrum Certyfikacji NCCERT (http://www.nccert.pl/) oraz na stronach internetowych poszczególnych centrów certyfikacji.

W obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego działa ponad 90 kwalifikowanych podmiotów świadczących usługi certyfikacyjne przy czym w części krajów brak jest tego rodzaju podmiotów w ogóle (Wielka Brytania, Irlandia), w niektórych jest tylko jedno (Austria, Szwecja, Estonia) a w paru krajach jest ich około kilkunastu (Hiszpania, Włochy). Wbrew pozorom liczba i cena certyfikatów kwalifikowanych nie zależy w prosty sposób od liczby podmiotów kwalifikowanych. Przykładowo w Estonii istnieje jedno komercyjne centrum certyfikacji, ale cena produktów do składania podpisu elektronicznego jest niska ze względu na wykorzystanie w charakterze nośnika dowodów tożsamości. Podstawową determinantą ceny tego rodzaju usług pozostaje popyt oraz dostępność usług certyfikacyjnych świadczonych przez urzędy administracji publicznej.
Gdzie można znaleźć listę europejskich organów nadzoru i urzędów certyfikacyjnych?

Polecamy: Podpis elektroniczny a sprawy z ZUSem

  • Strona Komisji Europejskiej z danymi organów nadzoru oraz urzędów certyfikacji notyfikowanymi na podstawie dyrektywy została udostępniona pod adresem:

http://ec.europa.eu/information_society/policy/esignature/eu_legislation/notification/index_en.htm

  • Strona Komisji Europejskiej z materiałami dotyczącymi prac w zakresie standaryzacji i wzajemnego uznawania podpisów elektronicznych:

http://ec.europa.eu/information_society/policy/esignature/crobies_study/index_en.htm

  • Strona Forum Europejskich Organów Nadzoru w zakresie e-Podpisu, w którego pracach uczestniczy Polska:

http://www.fesa.eu/

Źródło: www.mg.gov.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Uwalniamy od problemów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »