REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

ISO 9000 - co to takiego?

Tomasz  Piotrowski
Prawnik, aplikant radcowski.
ISO 9000 - co to takiego
ISO 9000 - co to takiego

REKLAMA

REKLAMA

ISO 9000 jest to nazwa zbioru norm stworzonego przez Międzynarodową Agencję Normalizacyjną, dotyczących standardów zarządzania jakością w organizacjach, w tym także przedsiębiorstwach. Czy warto zdecydować się na uzyskanie certyfikatu?

Czym jest ISO 9000?

REKLAMA

Jakość jest bez wątpienia słowem kluczowym dla każdego przedsiębiorcy. Wszyscy prowadzący działalność gospodarczą powinni dążyć do zapewnienia oferowanym przez siebie produktom bądź usługom jak najwyższej jakości. Ten cel można osiągnąć poprzez usprawnienie procesu wytwarzania produktów lub usług, co sprowadza się do skutecznego zarządzania i kierowania firmą.

REKLAMA

Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna opracowała i opublikowała zbiór norm wyznaczających sposób efektywnego zarządzania. Normy te mają charakter uniwersalny i mogą być stosowane zarówno w wielkich przedsiębiorstwach o dużym udziale w rynku jak i w małych lokalnych firmach z różnorodnych branż. Choć w tym miejscu należy zaznaczyć, że dla małych firm uzyskanie certyfikatu ISO nie zawsze będzie inwestycją, która się zwróci.

Jednak samo stosowanie się do norm ISO 9000 nie daje przedsiębiorcy prawa do powoływania się na ten fakt w przedstawianiu swojego wizerunku. Dopiero uzyskanie certyfikatu wydawanego przez niezależną jednostkę certyfikującą na to pozwala.

Czy ISO 9001 warto wdrażać przez firmę zewnętrzną

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie są ogólne założenia systemu ISO 9000?

U podstaw systemu zarządzania jakością ISO 9000 leży 8 zasad:

1) Systemowe podejście do zarządzania;
2) Podejście od strony procesu;
3) Przewodzenie;
4) Włączenie personelu;
5) Słuchanie klienta;
6) Wzajemnie korzystne powiązania z dostawcami;
7) Opieranie się na faktach przy decydowaniu;
8) Ciągła poprawa.

Jak uzyskać certyfikat ISO 9000?

REKLAMA

Zależnie od wielu czynników pozyskanie certyfikatu ISO może trwać od kilku miesięcy do kilku lat. Jedną z metod jest skorzystanie z usług firmy, która przeprowadzi proces dostosowania standardów zarządzania w przedsiębiorstwie. Kolejnym krokiem jest poddanie się kontroli akredytowanej firmy certyfikującej. Audytorzy sprawdzają czy w przedsiębiorstwie udało się wdrożyć system zarządzania zgodny z wytycznymi ISO i jeżeli wynik audytu okaże się być pozytywny, zostaje przyznany certyfikat. Kontrole są przeprowadzane także po uzyskaniu certyfikatu w celu sprawdzenia czy zarządzanie jakością w firmie przebiega zgodnie z wymogami ISO.

Certyfikat jest zwykle przyznawany na kilka lat. Pod względem stosowania się do norm ISO wciąż należy - przysłowiowo - trzymać rękę na pulsie, ponieważ są one na bieżąco nowelizowane.

Jakość usług świadczonych przez firmy w Unii Europejskiej - porada

Podsumowując, korzyści z wprowadzenia w firmie systemu zarządzania zgodnego z ISO sprowadzają się do dwóch płaszczyzn:

  • korzyści wynikających z wdrożenia w przedsiębiorstwie zasad skutecznego zarządzania oraz
  • możliwości korzystania z certyfikatu świadczącego o rzetelności firmy.

Oczywiście każdy przedsiębiorca powinien poważnie przemyśleć kwestię ewentualnego sięgnięcia po certyfikat poprzez analizę własnych celów i oczekiwań.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA