| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > ISO 9000 - co to takiego?

ISO 9000 - co to takiego?

ISO 9000 jest to nazwa zbioru norm stworzonego przez Międzynarodową Agencję Normalizacyjną, dotyczących standardów zarządzania jakością w organizacjach, w tym także przedsiębiorstwach. Czy warto zdecydować się na uzyskanie certyfikatu?

Jakość jest bez wątpienia słowem kluczowym dla każdego przedsiębiorcy. Wszyscy prowadzący działalność gospodarczą powinni dążyć do zapewnienia oferowanym przez siebie produktom bądź usługom jak najwyższej jakości. Ten cel można osiągnąć poprzez usprawnienie procesu wytwarzania produktów lub usług, co sprowadza się do skutecznego zarządzania i kierowania firmą.

Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna opracowała i opublikowała zbiór norm wyznaczających sposób efektywnego zarządzania. Normy te mają charakter uniwersalny i mogą być stosowane zarówno w wielkich przedsiębiorstwach o dużym udziale w rynku jak i w małych lokalnych firmach z różnorodnych branż. Choć w tym miejscu należy zaznaczyć, że dla małych firm uzyskanie certyfikatu ISO nie zawsze będzie inwestycją, która się zwróci.

Jednak samo stosowanie się do norm ISO 9000 nie daje przedsiębiorcy prawa do powoływania się na ten fakt w przedstawianiu swojego wizerunku. Dopiero uzyskanie certyfikatu wydawanego przez niezależną jednostkę certyfikującą na to pozwala.

Czy ISO 9001 warto wdrażać przez firmę zewnętrzną

U podstaw systemu zarządzania jakością ISO 9000 leży 8 zasad:

1) Systemowe podejście do zarządzania;
2) Podejście od strony procesu;
3) Przewodzenie;
4) Włączenie personelu;
5) Słuchanie klienta;
6) Wzajemnie korzystne powiązania z dostawcami;
7) Opieranie się na faktach przy decydowaniu;
8) Ciągła poprawa.

Zależnie od wielu czynników pozyskanie certyfikatu ISO może trwać od kilku miesięcy do kilku lat. Jedną z metod jest skorzystanie z usług firmy, która przeprowadzi proces dostosowania standardów zarządzania w przedsiębiorstwie. Kolejnym krokiem jest poddanie się kontroli akredytowanej firmy certyfikującej. Audytorzy sprawdzają czy w przedsiębiorstwie udało się wdrożyć system zarządzania zgodny z wytycznymi ISO i jeżeli wynik audytu okaże się być pozytywny, zostaje przyznany certyfikat. Kontrole są przeprowadzane także po uzyskaniu certyfikatu w celu sprawdzenia czy zarządzanie jakością w firmie przebiega zgodnie z wymogami ISO.

Certyfikat jest zwykle przyznawany na kilka lat. Pod względem stosowania się do norm ISO wciąż należy - przysłowiowo - trzymać rękę na pulsie, ponieważ są one na bieżąco nowelizowane.

Jakość usług świadczonych przez firmy w Unii Europejskiej - porada

Podsumowując, korzyści z wprowadzenia w firmie systemu zarządzania zgodnego z ISO sprowadzają się do dwóch płaszczyzn:

  • korzyści wynikających z wdrożenia w przedsiębiorstwie zasad skutecznego zarządzania oraz
  • możliwości korzystania z certyfikatu świadczącego o rzetelności firmy.

Oczywiście każdy przedsiębiorca powinien poważnie przemyśleć kwestię ewentualnego sięgnięcia po certyfikat poprzez analizę własnych celów i oczekiwań.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Horyzonty®-Szkolenia dla Biznesu

Szkolenia dla Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »