REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

ISO 9000 - co to takiego?

Tomasz  Piotrowski
Prawnik, aplikant radcowski.
ISO 9000 - co to takiego
ISO 9000 - co to takiego

REKLAMA

REKLAMA

ISO 9000 jest to nazwa zbioru norm stworzonego przez Międzynarodową Agencję Normalizacyjną, dotyczących standardów zarządzania jakością w organizacjach, w tym także przedsiębiorstwach. Czy warto zdecydować się na uzyskanie certyfikatu?

Czym jest ISO 9000?

REKLAMA

Jakość jest bez wątpienia słowem kluczowym dla każdego przedsiębiorcy. Wszyscy prowadzący działalność gospodarczą powinni dążyć do zapewnienia oferowanym przez siebie produktom bądź usługom jak najwyższej jakości. Ten cel można osiągnąć poprzez usprawnienie procesu wytwarzania produktów lub usług, co sprowadza się do skutecznego zarządzania i kierowania firmą.

REKLAMA

Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna opracowała i opublikowała zbiór norm wyznaczających sposób efektywnego zarządzania. Normy te mają charakter uniwersalny i mogą być stosowane zarówno w wielkich przedsiębiorstwach o dużym udziale w rynku jak i w małych lokalnych firmach z różnorodnych branż. Choć w tym miejscu należy zaznaczyć, że dla małych firm uzyskanie certyfikatu ISO nie zawsze będzie inwestycją, która się zwróci.

Jednak samo stosowanie się do norm ISO 9000 nie daje przedsiębiorcy prawa do powoływania się na ten fakt w przedstawianiu swojego wizerunku. Dopiero uzyskanie certyfikatu wydawanego przez niezależną jednostkę certyfikującą na to pozwala.

Czy ISO 9001 warto wdrażać przez firmę zewnętrzną

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie są ogólne założenia systemu ISO 9000?

U podstaw systemu zarządzania jakością ISO 9000 leży 8 zasad:

1) Systemowe podejście do zarządzania;
2) Podejście od strony procesu;
3) Przewodzenie;
4) Włączenie personelu;
5) Słuchanie klienta;
6) Wzajemnie korzystne powiązania z dostawcami;
7) Opieranie się na faktach przy decydowaniu;
8) Ciągła poprawa.

Jak uzyskać certyfikat ISO 9000?

REKLAMA

Zależnie od wielu czynników pozyskanie certyfikatu ISO może trwać od kilku miesięcy do kilku lat. Jedną z metod jest skorzystanie z usług firmy, która przeprowadzi proces dostosowania standardów zarządzania w przedsiębiorstwie. Kolejnym krokiem jest poddanie się kontroli akredytowanej firmy certyfikującej. Audytorzy sprawdzają czy w przedsiębiorstwie udało się wdrożyć system zarządzania zgodny z wytycznymi ISO i jeżeli wynik audytu okaże się być pozytywny, zostaje przyznany certyfikat. Kontrole są przeprowadzane także po uzyskaniu certyfikatu w celu sprawdzenia czy zarządzanie jakością w firmie przebiega zgodnie z wymogami ISO.

Certyfikat jest zwykle przyznawany na kilka lat. Pod względem stosowania się do norm ISO wciąż należy - przysłowiowo - trzymać rękę na pulsie, ponieważ są one na bieżąco nowelizowane.

Jakość usług świadczonych przez firmy w Unii Europejskiej - porada

Podsumowując, korzyści z wprowadzenia w firmie systemu zarządzania zgodnego z ISO sprowadzają się do dwóch płaszczyzn:

  • korzyści wynikających z wdrożenia w przedsiębiorstwie zasad skutecznego zarządzania oraz
  • możliwości korzystania z certyfikatu świadczącego o rzetelności firmy.

Oczywiście każdy przedsiębiorca powinien poważnie przemyśleć kwestię ewentualnego sięgnięcia po certyfikat poprzez analizę własnych celów i oczekiwań.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA