| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Rejestr przedsiębiorców > Czym jest stowarzyszenie i jak go szukać w KRS?

Czym jest stowarzyszenie i jak go szukać w KRS?

Stowarzyszenie jest dobrowolnym zrzeszeniem osób, które musi zostać zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym. Jako organizacja społeczna może wnosić o nadanie jej statusu organizacji pożytku publicznego. Może również prowadzić działalność gospodarczą (oprócz stowarzyszeń zwykłych) i zostać wpisane do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.

Czym jest stowarzyszenie?

Stowarzyszenie jest organizacją społeczną działającą w trzecim sektorze. Podstawą prawną jego istnienia i działania jest ustawa z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 1989 r. Nr 20, poz. 104). Wskazuje ona, iż stowarzyszenie jest dobrowolnym, trwałym i samorządnym zrzeszeniem o celach niezarobkowych, które samodzielnie określa swoje cele, programy działania i struktury organizacyjne oraz uchwala akty wewnętrzne dotyczące jego działalności, opierając ją na pracy społecznej członków.

Podkreślenia wymaga więc fakt, iż działa w celach niezarobkowych.

Zobacz: Wykreślenie z rejestru spółki jawnej po jej upadłości - procedura

Gdzie są wpisywane stowarzyszenia?

Stowarzyszenia wpisuje się do drugiego z wymienionych przez ustawę z dnia 10 sierpnia 1997 roku o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U. 2007 r. Nr 168 poz. 1186) rejestrów. Jest to rejestr stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej.

Aby zarejestrować stowarzyszenie należy złożyć wraz z wymaganymi prawem dokumentami wniosek o wpis do sądu rejestrowego Krajowego Rejestru Sądowego.

W tym celu należy uzyskać z sądu rejestrowego lub ze strony internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości urzędowy formularz o symbolu KRS-W20.

Wraz ze złożeniem wniosku wszczyna się nieprocesowe postępowanie rejestrowe, które powinno zakończyć się postanowieniem o wpisie. Wpis stowarzyszenia do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej nie podlega obowiązkowi ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Zobacz: Kto jest wpisywany do rejestru przedsiębiorców KRS

Stowarzyszenie może dodatkowo starać się o nadanie mu statusu organizacji pożytku publicznego (OPP). Uzyskanie lub utrata statusu OPP jest odnotowywana przez Krajowy Rejestr Sądowy i jest ogólnie dostępna dla zainteresowanych.

Wpisanie do rejestru przedsiębiorców

Stowarzyszenie może być wpisane dodatkowo do rejestru przedsiębiorców, jeżeli prowadzić będzie działalność gospodarczą. Obowiązek zgłoszenia stowarzyszenia do rejestru przedsiębiorców w przypadku podjęcia przez niego działalności gospodarczej wynika z art. 50 ustawy z dnia 10 sierpnia 1997 roku o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U. 2007 r. Nr 168 poz. 1186). Możliwość prowadzenia działalności nie dotyczy stowarzyszenia zwykłego (liczącego mniej niż 15 członków).

Czytaj także

Autor:

- prawnik, Kancelaria Studio Prawne w Warszawie - Kancelaria dla przedsiębiorców www.studioprawne.pl

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Aby zarejestrować stowarzyszenie należy złożyć wraz z wymaganymi prawem dokumentami wniosek o wpis do sądu rejestrowego Krajowego Rejestru Sądowego.
Aby zarejestrować stowarzyszenie należy złożyć wraz z wymaganymi prawem dokumentami wniosek o wpis do sądu rejestrowego Krajowego Rejestru Sądowego.

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »