reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Pozostałe rejestry > Czym jest fundacja i jak jej szukać w KRS?

Czym jest fundacja i jak jej szukać w KRS?

Fundacja jest jednym z podmiotów, który podlega obowiązkowej rejestracji w rejestrze stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Może być również wpisana do rejestru przedsiębiorców oraz uzyskać status organizacji pożytku publicznego.

Czym jest fundacja?

Fundacja jest organizacją pozarządową, która działa na podstawie ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 roku o fundacjach (Dz. U. 1984 Nr 21 poz. 97). Posiada osobowość prawną, a w doktrynie mówi się, iż jest to "spersonifikowany prawnie majątek". Fundacja nie posiada bowiem wspólników. Jest powoływania do życia przez złożenie odpowiedniego oświadczenia przez fundatora (lub fundatorów), wydzielenie majątku i wpisanie do Krajowego Rejestru Sądowego. Fundacja działa w tzw. trzecim sektorze, co oznacza, iż jest podmiotem prywatnym, który realizuje funkcje społecznie użyteczne. Wykorzystuje w tym celu środki prywatne lub w określonych sytuacjach publiczne.

Gdzie są wpisywane fundacje

Fundacje wpisuje się do drugiego z wymienionych przez ustawę z dnia 10 sierpnia 1997 roku o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U. 2007 r. Nr 168 poz. 1186) rejestrów. Jest to rejestr stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej.

Zobacz: Jakie dane można znaleźć w rejestrze dłużników niewypłacalnych?

Aby zarejestrować fundację należy złożyć wraz z wymaganymi prawem dokumentami wniosek o wpis do sądu rejestrowego Krajowego Rejestru Sądowego. W tym celu należy uzyskać z sądu rejestrowego lub ze strony internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości urzędowy formularz o symbolu KRS-W20. Do urzędowego formularza należy dołączyć odpowiednie załączniki w oryginale.

Wraz ze złożeniem wniosku wszczyna się nieprocesowe postępowanie rejestrowe, które powinno zakończyć się postanowieniem o wpisie.

Wpis fundacji do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej nie podlega obowiązkowi ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Fundacja może dodatkowo starać się o nadanie jej statusu organizacji pożytku publicznego (OPP). Uzyskanie lub utrata statusu OPP jest odnotowywana przez Krajowy Rejestr Sądowy i jest ogólnie dostępna dla zainteresowanych.

Zobacz: Wykreślenie wpisu w rejestrze dłużników niewypłacalnych

Fundacja może być wpisana dodatkowo do rejestru przedsiębiorców, jeżeli prowadzić będzie działalność gospodarczą. Obowiązek zgłoszenia fundacji do rejestru przedsiębiorców w przypadku podjęcia przez nią działalności gospodarczej wynika z art. 50 ustawy z dnia 10 sierpnia 1997 roku o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U. 2007 r. Nr 168 poz. 1186).

reklama

Czytaj także

Autor:

- prawnik, Kancelaria Studio Prawne w Warszawie - Kancelaria dla przedsiębiorców www.studioprawne.pl

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Aby zarejestrować fundację należy złożyć wraz z wymaganymi prawem dokumentami wniosek o wpis do sądu rejestrowego Krajowego Rejestru Sądowego.
Aby zarejestrować fundację należy złożyć wraz z wymaganymi prawem dokumentami wniosek o wpis do sądu rejestrowego Krajowego Rejestru Sądowego.

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama