REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wykreślenie wpisu w rejestrze dłużników niewypłacalnych

Monika Ćwiek
Należy zwrócić uwagę, iż wpisy wykreślone z rejestru dłużników niewypłacalnych nie będą podlegały ujawnieniu.
Należy zwrócić uwagę, iż wpisy wykreślone z rejestru dłużników niewypłacalnych nie będą podlegały ujawnieniu.

REKLAMA

REKLAMA

Wpis do rejestru dłużników niewypłacalnych spełnia dwie podstawowe funkcje pierwsza z nich jest informacyjno-zabezpieczającą obrót gospodarczy druga natomiast sankcyjna. Jest więc również rodzajem kary za niewłaściwe, czy nierzetelne finansowo działania podmiotów. Ten, kto zostanie wpisany do rejestru dłużników niewypłacalnych ma więc interes by jak najszybciej zostać z niego wykreślonym. Możliwość wykreślenia wpisu z rejestru dłużników niewypłacalnych jest wyjątkiem od zasady trwałości wpisów w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Podstawa prawna

Kwestię działalności, wpisywania i wykreślania wpisów z rejestru dłużników niewypłacalnych reguluje ustawa z dnia 10 sierpnia 1997 roku o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U. 2007 r. Nr 168 poz. 1186).

REKLAMA

W rejestrze dłużników niewypłacalnych może zostać dokonany wpis z urzędu przez sąd (po uzyskaniu przez sąd właściwych informacji) lub na wniosek wierzyciela na zasadach określonych w wyżej wskazanej ustawie.

Z uwagi na jawność i ogólną dostępność danych zawartych w Krajowym Rejestrze Sądowym podmioty tam uwidocznione są szczególnie zainteresowane szybkim ich wykreśleniem.

Zobacz: Jakie dane można znaleźć w rejestrze dłużników niewypłacalnych?

Powstaje więc pytanie: kiedy sąd wykreśli wpis z rejestru dłużników niewypłacalnych? Czy dłużnik może sam złożyć wniosek o wykreślenie? Czy wierzyciel może wykreślić własne zgłoszenie?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wykreślenie wpisu 

Zgodnie z art. 59 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym sąd rejestrowy z urzędu wykreśla wpisy z rejestru dłużników niewypłacalnych w razie:

1) uchylenia lub zmiany postanowienia, na którego podstawie wpisy były dokonane (z urzędu)

REKLAMA

Można tu dodatkowo przytoczyć tezę uchwały Sądu Najwyższego z dnia 16 marca 2007 roku (uchwała Sądu Najwyższego – Izba Cywilna III CZP 9/2007) w której to Sąd Najwyższy wskazał, iż umorzenie postępowania o wyjawieniu majątku stanowi podstawę do wykreślenia dłużnika z rejestru dłużników niewypłacalnych (art. 59 ust.1 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym – tekst jednolity: Dz. U. 2001 r. Nr 17 poz. 209 ze zm.).
Sąd Najwyższy w uzasadnieniu do powyższej uchwały wskazał na szczególne sformalizowany charakter rejestru dłużników niewypłacalnych. Podkreślił, iż jeżeli ktoś został wpisany do rejestru dłużników niewypłacalnych, to tylko gdy odpada przyczyna tego wpisu, powinien być z niego wypisany.

2) uchylenia orzeczenia o ogłoszeniu upadłości (z urzędu);
3) upływu 10 lat od dokonania wpisu (z urzędu), jeżeli natomiast w orzeczeniu sądu prowadzącego postępowanie upadłościowe został oznaczony krótszy termin zakazu, wykreślenie może nastąpić na wniosek dłużnika po upływie tego terminu;
4) istnieje możliwość wykreślenia wpisu z rejestru dłużników niewypłacalnych na wniosek osoby wpisanej do rejestru dłużników niewypłacalnych, gdy tytuł wykonawczy (np. wyrok sądowy opatrzony klauzulą wykonalności), który stanowił podstawę wpisu, został prawomocnym orzeczeniem sądu pozbawiony wykonalności.

Zobacz: Wykreślenie wpisu w rejestrze dłużników niewypłacalnych

Należy zwrócić uwagę, iż wpisy wykreślone z rejestru dłużników niewypłacalnych nie będą podlegały ujawnieniu.

W postępowaniu o wykreślenie dłużnika z pozycji rejestru dłużników niewypłacalnych zastosowanie będzie miał urzędowy formularz dostępny między innymi na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości o symbolu KRS-D3.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

  Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

  Nawet 2,5 mln euro dofinansowania w konkursie Seal of Excellence. Dla kogo? Kiedy można składać wnioski?

  Jesteś przedsiębiorcą, którego projekt został pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską i otrzymał certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accelerator programu „Horyzont Europa”, jednak z powodu ograniczeń budżetowych nie otrzymałeś dofinansowania? Weź udział w konkursie organizowanym przez NCBR Seal of Excellence. Budżet to 23 miliony złotych. 

  Starasz się o dofinansowanie do projektu? Sprawdź, jak ocenić, czy jest innowacyjny i ma szanse na dotację

  Jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru projektu, mającego otrzymać dofinansowanie jest innowacyjność. Jak ocenić, czy projekt jest innowacyjny i ma szansę na otrzymanie grantu? Podpowiadają eksperci do spraw pozyskiwania dotacji. 

  Ile w Polsce można zebrać na internetowej zbiórce? Kiedy ludzie wpłacają najwięcej pieniędzy?

  Ile wynosi średnia wartość zbiórki online na świecie, a ile w Polsce? Ile zrzutek tworzonych jest rocznie? Kiedy najczęściej ludzie wpłacają pieniądze? Oto ciekawostki i nieznane fakty na temat crowdfundingu na świecie i w Polsce.

  REKLAMA

  MRiRW: pomoc dla rolników za szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych

  MRiRW poinformowało, że rolnicy, którzy ponieśli szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych, mogą ubiegać się o pomoc; stawka wynosi 2500 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw.

  Kto jeszcze czyta papierowe gazetki promocyjne? Okazuje się, że całkiem sporo klientów

  Tradycyjne gazetki promocyjne odnotowały duży spadek. Zmniejszyły też liczbę stron, powierzchnię i… liczbę promocji. Można to zaobserwować wszędzie, oprócz dyskontów. W branży spożywczej nie ma co liczyć na odejście od papierowych gazetek. Inne branże prawdopodobnie zmienią formę papierową na elektroniczną. 

  Minister Telus: stworzenie korytarza solidarnościowego to nasze rozwiązanie dla Ukrainy ws zboża

  Minister Robert Telus powiedział, że stworzenie korytarza solidarnościowego, tak by ukraińskie zboże nie wpływało do Polski, to nasze rozwiązanie. Dodał, że rozwiązanie to poprzednio zadziałało, nie zakłócając polskiego rynku zboża.

  Publiczne stacje ładowania elektryków co 60-100 km. Nowe przepisy od połowy 2024 roku

  W Polsce jest coraz więcej samochodów o napędzie elektrycznym ale nie nadąża za tym infrastruktura. Po prostu brakuje publicznych stacji ładowania. W połowie 2024 roku wejdzie w życie unijne rozporządzenie AFIR, które wymaga rozbudowania infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Zgodnie z nowymi przepisami do końca 2025 roku na najważniejszych trasach europejskich (sieć bazowa TEN-T) publiczne stacje ładowania mają być dostępne maksymalnie co 60 km. W ramach większej sieci kompleksowej TEN-T odległość ta ma wynieść nie więcej niż 100 km.

  REKLAMA

  Szef MON: spór o zboże z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich

  Szef MON Mariusz Błaszczak stwierdził, że "spór z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich, którzy chcieliby sprzedawać zboże na terytorium Polski; my natomiast musimy chronić interesów polskich rolników".

  Miliony idą na projekty badawcze. Kto korzysta z Funduszy Europejskich?

  Prawie 100 projektów badawczych realizowanych z Funduszy Europejskich było w I połowie br. Łączne dofinansowanie w wysokości ponad 524 mln zł. Takie dane przestawia NCBR. W obszarach jakich działań najczęściej prowadzone są projekty?

  REKLAMA