REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wykreślenie wpisu w rejestrze dłużników niewypłacalnych

Monika Ćwiek
Należy zwrócić uwagę, iż wpisy wykreślone z rejestru dłużników niewypłacalnych nie będą podlegały ujawnieniu.
Należy zwrócić uwagę, iż wpisy wykreślone z rejestru dłużników niewypłacalnych nie będą podlegały ujawnieniu.

REKLAMA

REKLAMA

Wpis do rejestru dłużników niewypłacalnych spełnia dwie podstawowe funkcje pierwsza z nich jest informacyjno-zabezpieczającą obrót gospodarczy druga natomiast sankcyjna. Jest więc również rodzajem kary za niewłaściwe, czy nierzetelne finansowo działania podmiotów. Ten, kto zostanie wpisany do rejestru dłużników niewypłacalnych ma więc interes by jak najszybciej zostać z niego wykreślonym. Możliwość wykreślenia wpisu z rejestru dłużników niewypłacalnych jest wyjątkiem od zasady trwałości wpisów w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Podstawa prawna

Kwestię działalności, wpisywania i wykreślania wpisów z rejestru dłużników niewypłacalnych reguluje ustawa z dnia 10 sierpnia 1997 roku o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U. 2007 r. Nr 168 poz. 1186).

REKLAMA

W rejestrze dłużników niewypłacalnych może zostać dokonany wpis z urzędu przez sąd (po uzyskaniu przez sąd właściwych informacji) lub na wniosek wierzyciela na zasadach określonych w wyżej wskazanej ustawie.

Z uwagi na jawność i ogólną dostępność danych zawartych w Krajowym Rejestrze Sądowym podmioty tam uwidocznione są szczególnie zainteresowane szybkim ich wykreśleniem.

Zobacz: Jakie dane można znaleźć w rejestrze dłużników niewypłacalnych?

Powstaje więc pytanie: kiedy sąd wykreśli wpis z rejestru dłużników niewypłacalnych? Czy dłużnik może sam złożyć wniosek o wykreślenie? Czy wierzyciel może wykreślić własne zgłoszenie?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wykreślenie wpisu 

Zgodnie z art. 59 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym sąd rejestrowy z urzędu wykreśla wpisy z rejestru dłużników niewypłacalnych w razie:

1) uchylenia lub zmiany postanowienia, na którego podstawie wpisy były dokonane (z urzędu)

REKLAMA

Można tu dodatkowo przytoczyć tezę uchwały Sądu Najwyższego z dnia 16 marca 2007 roku (uchwała Sądu Najwyższego – Izba Cywilna III CZP 9/2007) w której to Sąd Najwyższy wskazał, iż umorzenie postępowania o wyjawieniu majątku stanowi podstawę do wykreślenia dłużnika z rejestru dłużników niewypłacalnych (art. 59 ust.1 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym – tekst jednolity: Dz. U. 2001 r. Nr 17 poz. 209 ze zm.).
Sąd Najwyższy w uzasadnieniu do powyższej uchwały wskazał na szczególne sformalizowany charakter rejestru dłużników niewypłacalnych. Podkreślił, iż jeżeli ktoś został wpisany do rejestru dłużników niewypłacalnych, to tylko gdy odpada przyczyna tego wpisu, powinien być z niego wypisany.

2) uchylenia orzeczenia o ogłoszeniu upadłości (z urzędu);
3) upływu 10 lat od dokonania wpisu (z urzędu), jeżeli natomiast w orzeczeniu sądu prowadzącego postępowanie upadłościowe został oznaczony krótszy termin zakazu, wykreślenie może nastąpić na wniosek dłużnika po upływie tego terminu;
4) istnieje możliwość wykreślenia wpisu z rejestru dłużników niewypłacalnych na wniosek osoby wpisanej do rejestru dłużników niewypłacalnych, gdy tytuł wykonawczy (np. wyrok sądowy opatrzony klauzulą wykonalności), który stanowił podstawę wpisu, został prawomocnym orzeczeniem sądu pozbawiony wykonalności.

Zobacz: Wykreślenie wpisu w rejestrze dłużników niewypłacalnych

Należy zwrócić uwagę, iż wpisy wykreślone z rejestru dłużników niewypłacalnych nie będą podlegały ujawnieniu.

W postępowaniu o wykreślenie dłużnika z pozycji rejestru dłużników niewypłacalnych zastosowanie będzie miał urzędowy formularz dostępny między innymi na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości o symbolu KRS-D3.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Maksymalizacja bezpieczeństwa: Dlaczego oprogramowanie on-premise ma kluczowe znaczenie w świecie zdominowanym przez SaaS?

Jak wynika z szacunków Gartnera, już za 3 lata aż 75 proc. przedsiębiorstw będzie traktować tworzenie kopii zapasowych aplikacji typu SaaS (Oprogramowanie jako Usługa) jako wymóg krytyczny. Jeszcze w tym roku było to 15 proc . Ta istotna różnica wynika z oceny ryzyka. O ile oprogramowanie dostępne w modelu SaaS jest coraz częstszym wyborem organizacji na całym świecie, kluczowe staje się zapewnienie, że przechowywane tam dane są zarówno dobrze chronione, jak i możliwe do odzyskania. W tym kontekście zasadne może być pytanie o dostępne alternatywy, a zwłaszcza możliwość korzystania z tradycyjnego oprogramowania on-premise, które jest instalowane i zarządzane lokalnie.

3 cechy innowacyjnego przedsiębiorstwa. Jak ważna jest ochrona środowiska? [WYWIAD]

Co dziś często przesądza o wyborze kontrahenta? Jak ważna jest ochrona środowiska w świecie biznesu? Jakie proste rozwiązania mogą wprowadzić wszystkie przedsiębiorstwa branży ogrodniczej? O 3 głównych cechach innowacyjności opowiada członek zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko, Adam Legutko.

Jak chronić firmowe pieniądze przez utratą wartości

Wielu przedsiębiorców zastanawia się jak uchronić swój kapitał w czasach wysokiej inflacji. Podobnie jak oni, ich pieniądze powinny pracować. Bank Pekao ma propozycję dla prowadzących działalność gospodarczą, spółkę cywilną lub osobową z uproszczoną księgowością, pozwalającą łączyć wysokie oprocentowanie z elastycznością

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni?

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni? Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji.

REKLAMA

Prognozy na 2025 rok: jakie trendy będą kształtować przyszłość biznesu e-commerce?

Jakie trendy ukształtują branżę e-commerce w nadchodzącym 2025 roku? Jakie narzędzia powinny wykorzystać firmy, żeby się rozwijać?

InPost Pay – rewolucyjna usługa dla Twojego e-sklepu

W dobie ogromnej konkurencji na rynku e-commerce kluczem do sukcesu jest wyróżnienie się i zwiększenie wygody zakupów dla klientów. InPost Pay to rozwiązanie, które może odmienić oblicze Twojego sklepu internetowego, pomagając zwiększyć konwersję dzięki nowoczesnym udogodnieniom. Dowiedz się, dlaczego warto wdrożyć tę usługę i co możesz dzięki niej zyskać!

Wakacje składkowe 2024 tylko za grudzień. Wniosek trzeba złożyć już w listopadzie

Z wakacji składkowych w 2024 roku można skorzystać już tylko za grudzień. Natomiast wniosek trzeba złożyć już w listopadzie. Państwo opłaci składki za jeden miesiąc za mikroprzedsiębiorców i komorników sądowych. Jakie warunki trzeba spełnić?

Analiza wpływu ryzyka jako narzędzie zarządzania kryzysowego w firmach produkcyjnych [Poradnik]

Firmy produkcyjne, które operują złożonymi procesami, zaawansowanymi technologiami oraz różnorodnymi materiałami, są szczególnie narażone na ryzyko wystąpienia kryzysu. Analiza wpływu ryzyka (ang. Risk Impact Analysis) jest narzędziem, które pozwala firmom oszacować, jakie skutki dla organizacji mogą mieć określone zdarzenia i podjąć kroki w celu ich minimalizacji. Jak firmy produkcyjne mogą wykorzystać to narzędzie, aby skuteczniej zarządzać kryzysami?

REKLAMA

Współpraca z agencją SEO - przewodnik

Jak wygląda współpraca z agencją SEO? Co obejmuje? Jak jest rozliczana? Oto przewodnik.

ZUS: 717 wniosków o świadczenie interwencyjne. ZUS wypłacił do tej pory ponad 31 mln 350 tys. zł z tego tytułu. Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenie?

ZUS: 717 wniosków o świadczenie interwencyjne. ZUS wypłacił do tej pory ponad 31 mln 350 tys. zł z tego tytułu. Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenie interwencyjne? Kto może ubiegać się o świadczenie interwencyjne? 

REKLAMA