Wykreślenie wpisu w rejestrze dłużników niewypłacalnych
REKLAMA
REKLAMA
Podstawa prawna
Kwestię działalności, wpisywania i wykreślania wpisów z rejestru dłużników niewypłacalnych reguluje ustawa z dnia 10 sierpnia 1997 roku o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U. 2007 r. Nr 168 poz. 1186).
REKLAMA
W rejestrze dłużników niewypłacalnych może zostać dokonany wpis z urzędu przez sąd (po uzyskaniu przez sąd właściwych informacji) lub na wniosek wierzyciela na zasadach określonych w wyżej wskazanej ustawie.
Z uwagi na jawność i ogólną dostępność danych zawartych w Krajowym Rejestrze Sądowym podmioty tam uwidocznione są szczególnie zainteresowane szybkim ich wykreśleniem.
Zobacz: Jakie dane można znaleźć w rejestrze dłużników niewypłacalnych?
Powstaje więc pytanie: kiedy sąd wykreśli wpis z rejestru dłużników niewypłacalnych? Czy dłużnik może sam złożyć wniosek o wykreślenie? Czy wierzyciel może wykreślić własne zgłoszenie?
Wykreślenie wpisu
Zgodnie z art. 59 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym sąd rejestrowy z urzędu wykreśla wpisy z rejestru dłużników niewypłacalnych w razie:
1) uchylenia lub zmiany postanowienia, na którego podstawie wpisy były dokonane (z urzędu)
REKLAMA
Można tu dodatkowo przytoczyć tezę uchwały Sądu Najwyższego z dnia 16 marca 2007 roku (uchwała Sądu Najwyższego – Izba Cywilna III CZP 9/2007) w której to Sąd Najwyższy wskazał, iż umorzenie postępowania o wyjawieniu majątku stanowi podstawę do wykreślenia dłużnika z rejestru dłużników niewypłacalnych (art. 59 ust.1 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym – tekst jednolity: Dz. U. 2001 r. Nr 17 poz. 209 ze zm.).
Sąd Najwyższy w uzasadnieniu do powyższej uchwały wskazał na szczególne sformalizowany charakter rejestru dłużników niewypłacalnych. Podkreślił, iż jeżeli ktoś został wpisany do rejestru dłużników niewypłacalnych, to tylko gdy odpada przyczyna tego wpisu, powinien być z niego wypisany.
2) uchylenia orzeczenia o ogłoszeniu upadłości (z urzędu);
3) upływu 10 lat od dokonania wpisu (z urzędu), jeżeli natomiast w orzeczeniu sądu prowadzącego postępowanie upadłościowe został oznaczony krótszy termin zakazu, wykreślenie może nastąpić na wniosek dłużnika po upływie tego terminu;
4) istnieje możliwość wykreślenia wpisu z rejestru dłużników niewypłacalnych na wniosek osoby wpisanej do rejestru dłużników niewypłacalnych, gdy tytuł wykonawczy (np. wyrok sądowy opatrzony klauzulą wykonalności), który stanowił podstawę wpisu, został prawomocnym orzeczeniem sądu pozbawiony wykonalności.
Zobacz: Wykreślenie wpisu w rejestrze dłużników niewypłacalnych
Należy zwrócić uwagę, iż wpisy wykreślone z rejestru dłużników niewypłacalnych nie będą podlegały ujawnieniu.
W postępowaniu o wykreślenie dłużnika z pozycji rejestru dłużników niewypłacalnych zastosowanie będzie miał urzędowy formularz dostępny między innymi na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości o symbolu KRS-D3.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.