| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Pozostałe rejestry > Jakie dane można znaleźć w rejestrze dłużników niewypłacalnych?

Jakie dane można znaleźć w rejestrze dłużników niewypłacalnych?

W celu wzmocnienia pewności obrotu gospodarczego ustawodawca wprowadził możliwość umieszczania niesolidnych finansowo podmiotów w ogólnopolskim, jawnym rejestrze dłużników niewypłacalnych. Przed przystąpieniem do zawarcia transakcji warto więc udać się do Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego aby uzyskać informację czy podmiot wpisany jest do rejestru dłużników niewypłacalnych.

Ustawa z dnia 10 sierpnia 1997 o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U. 2007 r. Nr 168 poz. 1186) w art. 57 ust. 1 wskazuje, iż w rejestrze dłużników niewypłacalnych sąd rejestrowy zamieszcza się następujące dane:

1) oznaczenie dłużnika

W przypadku osoby fizycznej będzie to: nazwisko, imiona oraz identyfikator nadany w systemie ewidencji ludności (PESEL).

W przypadku innego podmiotu niż osoba fizyczna zamieszcza się nazwę lub firmę oraz numer identyfikacyjny nadany w rejestrze podmiotów gospodarki narodowej na podstawie przepisów o statystyce publicznej (REGON), a jeżeli podmiot zarejestrowany jest w rejestrze KRS – również numer w tym rejestrze.

Zobacz: Kogo można wpisać do rejestru dłużników niewypłacalnych?

2) podstawę wpisu wraz z sygnaturą akt

Będzie to przykładowo sygnatura sprawy upadłościowej lub postępowania o wyjawienie majątku jakie było prowadzone na podstawie przepisów kodeksu postępowania cywilnego.

3) oznaczenie tytułu wykonawczego i wierzyciela oraz kwotę wierzytelności lub jej opis - w sprawie dłużników, którzy nie zaspokoili wierzycieli, oraz w sprawach dłużników alimentacyjnych.

Jednak w przypadku wierzytelności solidarnych ujawnieniu w rejestrze podlega jedynie wierzyciel wnoszący o dokonanie wpisu z oznaczeniem, że jest to wierzytelność wynikająca z zobowiązania solidarnego.

4) datę wpisu oraz datę złożenia wniosku o wpis (jeżeli wpisu dokonano na wniosek, a nie z urzędu).

Zobacz serwis: Rejestr przedsiębiorców

Czytaj także

Autor:

- prawnik, Kancelaria Studio Prawne w Warszawie - Kancelaria dla przedsiębiorców www.studioprawne.pl

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dane w rejestrze dłużników niewypłacalnych.
Dane w rejestrze dłużników niewypłacalnych.

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Szymon Kujda

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »