REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Formalności przy zakładaniu fundacji

Fundacje podlegają obowiązkowemu wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego/ Fot. Fotolia
Fundacje podlegają obowiązkowemu wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Fundacje zakłada się w celach społecznych lub gospodarczo użytecznych. Podlegają one wpisowi do KRS i mają osobowość prawną. Mogą również prowadzić działalność gospodarczą.

Kiedy fundacja

Założenie fundacji wymaga spełnienia kilku formalności. Przede wszystkim wymaga wizyty u notariusza, sporządzenia statutu oraz rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym. Szczegółowe wiadomości można znaleźć w treści ustawy z 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach.

REKLAMA

Fundacje zakładane są w określonym celu. Zgodnie z art. 1 w/wym. ustawy fundację można założyć dla realizacji celów społecznych lub gospodarczo użytecznych. Przepisy prawa wymieniają tu przykładowo takie dziedziny, jak ochrona zdrowia, rozwój gospodarki i nauki, oświata i wychowanie, kultura i sztuka, opieka i pomoc społeczna, ochrona środowiska oraz opieka nad zabytkami.

Wyliczenie tych obszarów ma jednak charakter przykładowy, a celem fundacji może być realizacja określonych zadań społecznych w innych dziedzinach.

Zobacz: Czym jest fundacja i jak jej szukać w KRS?

Ustanowienie fundacji

Ustanowienie fundacji odbywa się przez oświadczenie woli, złożone w odpowiedniej formie przez fundatora. Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o fundacjach powinno mieć ono formę aktu notarialnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyjątkiem jest ustanowienie fundacji w formie testamentu.

Treść takiego oświadczenia powinna wskazywać cel fundacji oraz składniki majątkowe, które zostaną przeznaczone na realizację zadań.

Fundacja musi być wyposażona w majątek. Mogą stanowić go pieniądze, papiery wartościowe, rzeczy ruchome lub nieruchomości.

Statut fundacji

Kolejnym elementem niezbędnym do założenia fundacji będzie nadanie jej statutu. Dokonuje tego fundator lub upoważniona do tego przez niego osoba fizyczna lub prawna. W treści statutu należy określić m.in. nazwę, siedzibę i majątek fundacji, a także jej cele, zasady, formy i zakres działalności (art. 5 ust. 1 ustawy o fundacjach). Treść statutu będzie określać wewnętrzną organizację fundacji, stąd też musi także zawierać postanowienia dotyczące składu i organizacji zarządu, sposób powoływania oraz kompetencje organów.

Zobacz: Kto jest wpisywany do rejestru stowarzyszeń?

Działalność gospodarcza

Niezależnie od tego, że fundacja to twór prawny o niezarobkowym charakterze (co odróżnia ją od przedsiębiorstw), może ona prowadzić także działalność gospodarczą. Prowadzenie jednak takiej działalności wymaga jednak określenia jej w statucie fundacji (art. 5 ust. 1 ustawy). Przy tym jej zakres wyznaczają cele fundacji, a majątek musi mieć wartość min. 1 tys. zł.

Wpis do KRS

Ostatnim krokiem, po oświadczeniu fundatora, wyposażeniu w majątek i nadaniu statutu będzie uzyskanie wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Zgodnie z art. 49 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym fundacje są bowiem wpisywane do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej.

W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej wymagany jest także wpis do rejestru przedsiębiorców.

Z chwilą wpisu do rejestru fundacja zyskuje osobowość prawną, co oznacza że staje się samodzielnym podmiotem prawa (art. 7 ust. 2 ustawy o fundacjach).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

  Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

  Nawet 2,5 mln euro dofinansowania w konkursie Seal of Excellence. Dla kogo? Kiedy można składać wnioski?

  Jesteś przedsiębiorcą, którego projekt został pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską i otrzymał certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accelerator programu „Horyzont Europa”, jednak z powodu ograniczeń budżetowych nie otrzymałeś dofinansowania? Weź udział w konkursie organizowanym przez NCBR Seal of Excellence. Budżet to 23 miliony złotych. 

  Starasz się o dofinansowanie do projektu? Sprawdź, jak ocenić, czy jest innowacyjny i ma szanse na dotację

  Jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru projektu, mającego otrzymać dofinansowanie jest innowacyjność. Jak ocenić, czy projekt jest innowacyjny i ma szansę na otrzymanie grantu? Podpowiadają eksperci do spraw pozyskiwania dotacji. 

  Ile w Polsce można zebrać na internetowej zbiórce? Kiedy ludzie wpłacają najwięcej pieniędzy?

  Ile wynosi średnia wartość zbiórki online na świecie, a ile w Polsce? Ile zrzutek tworzonych jest rocznie? Kiedy najczęściej ludzie wpłacają pieniądze? Oto ciekawostki i nieznane fakty na temat crowdfundingu na świecie i w Polsce.

  REKLAMA

  MRiRW: pomoc dla rolników za szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych

  MRiRW poinformowało, że rolnicy, którzy ponieśli szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych, mogą ubiegać się o pomoc; stawka wynosi 2500 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw.

  Kto jeszcze czyta papierowe gazetki promocyjne? Okazuje się, że całkiem sporo klientów

  Tradycyjne gazetki promocyjne odnotowały duży spadek. Zmniejszyły też liczbę stron, powierzchnię i… liczbę promocji. Można to zaobserwować wszędzie, oprócz dyskontów. W branży spożywczej nie ma co liczyć na odejście od papierowych gazetek. Inne branże prawdopodobnie zmienią formę papierową na elektroniczną. 

  Minister Telus: stworzenie korytarza solidarnościowego to nasze rozwiązanie dla Ukrainy ws zboża

  Minister Robert Telus powiedział, że stworzenie korytarza solidarnościowego, tak by ukraińskie zboże nie wpływało do Polski, to nasze rozwiązanie. Dodał, że rozwiązanie to poprzednio zadziałało, nie zakłócając polskiego rynku zboża.

  Publiczne stacje ładowania elektryków co 60-100 km. Nowe przepisy od połowy 2024 roku

  W Polsce jest coraz więcej samochodów o napędzie elektrycznym ale nie nadąża za tym infrastruktura. Po prostu brakuje publicznych stacji ładowania. W połowie 2024 roku wejdzie w życie unijne rozporządzenie AFIR, które wymaga rozbudowania infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Zgodnie z nowymi przepisami do końca 2025 roku na najważniejszych trasach europejskich (sieć bazowa TEN-T) publiczne stacje ładowania mają być dostępne maksymalnie co 60 km. W ramach większej sieci kompleksowej TEN-T odległość ta ma wynieść nie więcej niż 100 km.

  REKLAMA

  Szef MON: spór o zboże z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich

  Szef MON Mariusz Błaszczak stwierdził, że "spór z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich, którzy chcieliby sprzedawać zboże na terytorium Polski; my natomiast musimy chronić interesów polskich rolników".

  Miliony idą na projekty badawcze. Kto korzysta z Funduszy Europejskich?

  Prawie 100 projektów badawczych realizowanych z Funduszy Europejskich było w I połowie br. Łączne dofinansowanie w wysokości ponad 524 mln zł. Takie dane przestawia NCBR. W obszarach jakich działań najczęściej prowadzone są projekty?

  REKLAMA