REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rejestr dłużników niewypłacalnych - warunki wpisu

 Kancelaria Radcy Prawnego Ryszard Stolarz
Ekspert w dziedzinie prawa handlowego i spółdzielczego
Rejestr dłużników niewypłacalnych./ Fot. Fotolia
Rejestr dłużników niewypłacalnych./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W gospodarce wolnorynkowej, z jaką obecnie mamy do czynienia, niejednokrotnie zdarzają się sytuacje kiedy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą nie jest w stanie na czas realizować swoich zobowiązań finansowych wobec innych podmiotów, tudzież wierzycieli. Co w takim stanie rzeczy mogą oni zrobić, aby ewentualnie ustrzec innych przed brakiem wypłacalności ze strony takiej osoby?

Odpowiedź na to pytanie daje art. 56 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym (dalej: u.k.r.s.), w którym ustawodawca wyposażył wierzycieli w uprawnienie do złożenia wniosku przeciwko osobom fizycznym o ich wpis do rejestru dłużników niewypłacalnych. Tyle że możliwość skorzystania z tego uprawnienia prawodawca uzależnił od szeregu warunków, których spełnienie dopiero pozwala skutecznie wystąpić z ww. wnioskiem.

REKLAMA

Tylko osoby fizyczne

Mianowicie, po pierwsze wpisać do rejestru można tylko i wyłącznie osobę fizyczną. Wprowadzenie takiego ograniczenia wynika z innego zapisu w u.k.r.s., a to art. 41 pkt 3, który stanowi, że w dziale 4 rejestru przedsiębiorców wpisuje się zaległość przedsiębiorcy na rzecz wnioskującego wierzyciela, jeśli wierzyciel ten ma tytuł wykonawczy wystawiony przeciwko przedsiębiorcy i nie został zaspokojony w ciągu 30 dni od daty wezwania do spełnienia świadczenia. Ma to zapobiec tzw. dublowaniu się wpisów.

Wezwanie dłużnika

Po drugie wierzyciel wcześniej musi wezwać dłużnika do spełnienia świadczenia stwierdzonego tytułem wykonawczym i wskazać mu określony termin do wywiązania się z zobowiązania. Ustawa nie wskazuje w jakiej formie dłużnik ma być wezwany, z czego wynika, że może być to dowolna forma, nawet ustna. Jednakże w praktyce najbardziej właściwie będzie wezwać dłużnika w formie pisemnej, albowiem nie stworzy to później problemów dowodowych w wykazaniu, że spełniono warunek wezwania go do dobrowolnego spełnienia świadczenia.

Zobacz również serwis: Prawo dla firm

Termin

Po trzecie z wnioskiem o wpis do rejestru dłużników niewypłacalnych można wystąpić dopiero wówczas, gdy od daty wezwania do spełnienia świadczenia minie 30 dni, a dłużnik w tym terminie nie zapłaci należności. Zaś najlepszym sposobem udowodnienia, że minęło 30 dni od daty wezwania, jest wysłanie pocztą wezwania z tzw. zwrotnym potwierdzeniem odbioru, na którym w przypadku odbioru wezwania widnieć będzie data odbioru pisma przez dłużnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tytuł wykonawczy

I po czwarte,  najważniejsze, wierzyciel musi już posiadać tytuł wykonawczy wystawiony przeciwko osobie fizycznej. Zgodnie z art. 776 Kodeksu postępowania cywilnego tytułem wykonawczym jest tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności, zaś tytułem egzekucyjnym są np. prawomocne orzeczenia sądu. Odsyłam tutaj także do art. 777 k.p.c.

Podsumowując należy jeszcze dodać, że wniosek składa się na urzędowym formularzu KRS-D1, który należy opłacić w kwocie 300zł i załączyć do niego:

 • dowód uiszczenia opłaty sądowej w kwocie 300zł,
 • oryginał lub urzędowo poświadczoną kopię tytułu wykonawczego wystawionego przeciwko dłużnikowi,
 • dowód wezwania dłużnika do spełnienia świadczenia,
 • oświadczenie, że dłużnik nie spełnił świadczenia w ciągu co najmniej 30 dni od daty wezwania.

Zobacz również: Egzekucja alimentów krok po kroku

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Premie kadry kierowniczej powinny być powiązane z dobrostanem pracowników?

  Pracownicy są gotowi zmienić pracę, jeśli w nowa będzie miała lepszy wpływ na samopoczucie. Dobra informacja jest taka że coraz więcej firm zauważa potrzebę wprowadzenia rozwiązań sprzyjających dobrostanowi pracowników. 

  Dlaczego warto startować po dotacje? Odpowiedzią są sukcesy polskich start-upów

  W jaki sposób dotacje pomagają w rozwoju przełomowych innowacji i ich komercjalizacji? Czy warto startować w programach dotacyjnych? Oto przegląd wybranych polskich projektów, które odniosły sukces, przy wsparciu dotacji.

  Mięso komórkowe in vitro "z próbówki" produkowane w laboratorium. Singapur dopuścił je do sprzedaży. Unia Europejska wspiera produkcję zamienników zwykłego mięsa

  Na świecie coraz więcej firm angażuje się w produkcję mięsa produkowanego laboratoryjnie metodą komórkową, a koszty tej produkcji spadają. Mięso komórkowe (inaczej mięso in vitro) jest taką nowością, że na razie w wielu krajach, w tym w UE i w Polsce nie ma regulacji prawnych dopuszczających je do sprzedaży. Chociaż np. Unia Europejska wspiera rozwój produkcji alternatywnych zamienników mięsa. W grudniu 2020 roku Singapurska Agencja ds. Żywności (SFA) jako pierwszy organ regulacyjny na świecie, zatwierdziła sprzedaż produktu z kurczaka wykonanego z mięsa "z próbówki".

  Rzemieślnik to dumny zawód. Jak biznes może wspomóc szkoły zawodowe?

  Biznes i szkoły zawodowe. Blisko 60 proc. uczniów po szkole podstawowej decyduje się na kontynuację nauki w szkole zawodowej. Cieszy to firmy, które cierpią na brak wykwalifikowanych kadr o odpowiednich kompetencjach. Jak biznes może wspomóc szkolnictwo zawodowe? 

  REKLAMA

  Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

  Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

  Nawet 2,5 mln euro dofinansowania w konkursie Seal of Excellence. Dla kogo? Kiedy można składać wnioski?

  Jesteś przedsiębiorcą, którego projekt został pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską i otrzymał certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accelerator programu „Horyzont Europa”, jednak z powodu ograniczeń budżetowych nie otrzymałeś dofinansowania? Weź udział w konkursie organizowanym przez NCBR Seal of Excellence. Budżet to 23 miliony złotych. 

  Starasz się o dofinansowanie do projektu? Sprawdź, jak ocenić, czy jest innowacyjny i ma szanse na dotację

  Jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru projektu, mającego otrzymać dofinansowanie jest innowacyjność. Jak ocenić, czy projekt jest innowacyjny i ma szansę na otrzymanie grantu? Podpowiadają eksperci do spraw pozyskiwania dotacji. 

  Ile w Polsce można zebrać na internetowej zbiórce? Kiedy ludzie wpłacają najwięcej pieniędzy?

  Ile wynosi średnia wartość zbiórki online na świecie, a ile w Polsce? Ile zrzutek tworzonych jest rocznie? Kiedy najczęściej ludzie wpłacają pieniądze? Oto ciekawostki i nieznane fakty na temat crowdfundingu na świecie i w Polsce.

  REKLAMA

  MRiRW: pomoc dla rolników za szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych

  MRiRW poinformowało, że rolnicy, którzy ponieśli szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych, mogą ubiegać się o pomoc; stawka wynosi 2500 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw.

  Kto jeszcze czyta papierowe gazetki promocyjne? Okazuje się, że całkiem sporo klientów

  Tradycyjne gazetki promocyjne odnotowały duży spadek. Zmniejszyły też liczbę stron, powierzchnię i… liczbę promocji. Można to zaobserwować wszędzie, oprócz dyskontów. W branży spożywczej nie ma co liczyć na odejście od papierowych gazetek. Inne branże prawdopodobnie zmienią formę papierową na elektroniczną. 

  REKLAMA