REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rejestr dłużników niewypłacalnych - warunki wpisu

 Kancelaria Radcy Prawnego Ryszard Stolarz
Ekspert w dziedzinie prawa handlowego i spółdzielczego
Rejestr dłużników niewypłacalnych./ Fot. Fotolia
Rejestr dłużników niewypłacalnych./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W gospodarce wolnorynkowej, z jaką obecnie mamy do czynienia, niejednokrotnie zdarzają się sytuacje kiedy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą nie jest w stanie na czas realizować swoich zobowiązań finansowych wobec innych podmiotów, tudzież wierzycieli. Co w takim stanie rzeczy mogą oni zrobić, aby ewentualnie ustrzec innych przed brakiem wypłacalności ze strony takiej osoby?

Odpowiedź na to pytanie daje art. 56 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym (dalej: u.k.r.s.), w którym ustawodawca wyposażył wierzycieli w uprawnienie do złożenia wniosku przeciwko osobom fizycznym o ich wpis do rejestru dłużników niewypłacalnych. Tyle że możliwość skorzystania z tego uprawnienia prawodawca uzależnił od szeregu warunków, których spełnienie dopiero pozwala skutecznie wystąpić z ww. wnioskiem.

REKLAMA

Tylko osoby fizyczne

Mianowicie, po pierwsze wpisać do rejestru można tylko i wyłącznie osobę fizyczną. Wprowadzenie takiego ograniczenia wynika z innego zapisu w u.k.r.s., a to art. 41 pkt 3, który stanowi, że w dziale 4 rejestru przedsiębiorców wpisuje się zaległość przedsiębiorcy na rzecz wnioskującego wierzyciela, jeśli wierzyciel ten ma tytuł wykonawczy wystawiony przeciwko przedsiębiorcy i nie został zaspokojony w ciągu 30 dni od daty wezwania do spełnienia świadczenia. Ma to zapobiec tzw. dublowaniu się wpisów.

Wezwanie dłużnika

Po drugie wierzyciel wcześniej musi wezwać dłużnika do spełnienia świadczenia stwierdzonego tytułem wykonawczym i wskazać mu określony termin do wywiązania się z zobowiązania. Ustawa nie wskazuje w jakiej formie dłużnik ma być wezwany, z czego wynika, że może być to dowolna forma, nawet ustna. Jednakże w praktyce najbardziej właściwie będzie wezwać dłużnika w formie pisemnej, albowiem nie stworzy to później problemów dowodowych w wykazaniu, że spełniono warunek wezwania go do dobrowolnego spełnienia świadczenia.

Zobacz również serwis: Prawo dla firm

Termin

Po trzecie z wnioskiem o wpis do rejestru dłużników niewypłacalnych można wystąpić dopiero wówczas, gdy od daty wezwania do spełnienia świadczenia minie 30 dni, a dłużnik w tym terminie nie zapłaci należności. Zaś najlepszym sposobem udowodnienia, że minęło 30 dni od daty wezwania, jest wysłanie pocztą wezwania z tzw. zwrotnym potwierdzeniem odbioru, na którym w przypadku odbioru wezwania widnieć będzie data odbioru pisma przez dłużnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tytuł wykonawczy

I po czwarte,  najważniejsze, wierzyciel musi już posiadać tytuł wykonawczy wystawiony przeciwko osobie fizycznej. Zgodnie z art. 776 Kodeksu postępowania cywilnego tytułem wykonawczym jest tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności, zaś tytułem egzekucyjnym są np. prawomocne orzeczenia sądu. Odsyłam tutaj także do art. 777 k.p.c.

Podsumowując należy jeszcze dodać, że wniosek składa się na urzędowym formularzu KRS-D1, który należy opłacić w kwocie 300zł i załączyć do niego:

  • dowód uiszczenia opłaty sądowej w kwocie 300zł,
  • oryginał lub urzędowo poświadczoną kopię tytułu wykonawczego wystawionego przeciwko dłużnikowi,
  • dowód wezwania dłużnika do spełnienia świadczenia,
  • oświadczenie, że dłużnik nie spełnił świadczenia w ciągu co najmniej 30 dni od daty wezwania.

Zobacz również: Egzekucja alimentów krok po kroku

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA