Czym są spółki kapitałowe?
REKLAMA
REKLAMA
Spółki kapitałowe działają na podstawie ustawy Kodeks spółek handlowych z dnia 15 września 2000 roku (Dz.U.2000.94.1037).
REKLAMA
Kodeks spółek handlowych wyróżnia następujące spółki kapitałowe:
1) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością,
2) spółka akcyjna.
Powyższe wyliczenie stanowi katalog zamknięty (kodeks spółek handlowych nie przewiduje innych spółek kapitałowych- odrębna ustawa reguluje europejską spółkę akcyjną) .
Zobacz: Czym są spółki osobowe?
REKLAMA
W początkowym etapie swojej działalności funkcjonują w obrocie jako spółki „w organizacji”. Wtedy są jeszcze "ułomnymi osobami prawnymi" jak spółki osobowe. Dopiero z chwilą wpisania ich do Krajowego Rejestru Sądowego uzyskują osobowość prawną.
Spółki kapitałowe w organizacji mogą we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywane, a za zobowiązania spółki kapitałowej w organizacji odpowiadają solidarnie spółka i osoby, które działały w jej imieniu.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji albo spółka akcyjna w organizacji z chwilą wpisu do rejestru staje się spółką z ograniczoną odpowiedzialnością albo spółką akcyjną i uzyskuje osobowość prawną.
Z tą chwilą staje się ona podmiotem praw i obowiązków spółki w organizacji.
Wpisanie spółki kapitałowej do Krajowego Rejestru Sądowego musi nastąpić przez złożenie do właściwego sądu rejestrowego wniosku na urzędowym formularzu wraz z wymaganymi prawem załącznikami. Urzędowy formularz można pobrać w sądzie rejestrowym bądź posłużyć się wnioskiem umieszczonym na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Dopuszcza się składanie formularzy jako wydruków komputerowych (czarno-białych). Do wniosku o zarejestrowanie należy dołączyć odpowiednie dla danej spółki dokumenty rejestrowe w oryginale.
Zobacz: Jakie informacje są ujawniane w rejestrze przedsiębiorców KRS?
Główne cechy spółki kapitałowej
1) Osobowość prawna
2) Reprezentacja: zarząd (wspólnicy nie mogą reprezentować spółki)
3) Odpowiedzialność: za zobowiązania spółki odpowiada sama spółka, wyjątkowo przewidziana jest odpowiedzialność zarządu. Wspólnicy nie odpowiadają za zobowiązania.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.