REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Podejmowanie decyzji w spółkach kapitałowych - porada

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
Warto również zaznaczyć, że umowa spółki lub jej statut nie mogą przekazać uprawnienia do wyrażenia zgody innemu organowi tej spółki.
Warto również zaznaczyć, że umowa spółki lub jej statut nie mogą przekazać uprawnienia do wyrażenia zgody innemu organowi tej spółki.

REKLAMA

REKLAMA

Podejmowanie decyzji w spółkach kapitałowych wymaga spełnienia wymogów formalnych. Czy prezes spółki kapitałowej może bez udziału wspólników wziąć kredyt? Które organy muszą udzielić zgody, by dokonana czynność była uznana za prawnie ważną? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Podejmowanie decyzji w spółkach kapitałowych podporządkowane jest przepisom prawa, przede wszystkim kodeksowi spółek handlowych. Zawiera on wiele obowiązków w zakresie funkcjonowania spółek, zwłaszcza kapitałowych. Jednym z nich jest obowiązek uzyskania zgody odpowiedniego organu przy dokonywaniu określonych czynności prawnych.

REKLAMA

Zawarcie przez spółkę kapitałową umowy kredytu, pożyczki, poręczenia lub innej podobnej umowy z członkiem zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej, prokurentem, likwidatorem albo na rzecz którejkolwiek z tych osób wymaga zgody zgromadzenia wspólników albo walnego zgromadzenia, chyba że ustawa stanowi inaczej. 

REKLAMA

Podobnie jest w przypadku zawarcia przez spółkę zależną takiej umowy z członkiem zarządu, prokurentem lub likwidatorem spółki dominującej. Tutaj również wymagana jest zgoda zgromadzenia wspólników albo walnego zgromadzenia spółki dominującej.

Tak ukształtowane przepisy mają na celu ochronę interesów spółki i jej wspólników lub akcjonariuszy. Otóż zawieranie tego typu umów, ze względu na osobę kontrahenta, czyli członka zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej, prokurenta lub likwidatora, może budzić pewne wątpliwości. Aby zapobiec ewentualnym nadużyciom wprowadzona została obligatoryjna zgoda najwyższego organu spółki na zawarcie takich umów.

Wskazane w przepisie umowy kredytu i pożyczki posiadają wspólną cechę, a mianowicie powodują uszczuplenie majątku spółki na rzecz określonego podmiotu. Co prawda, pierwsza z nich jest regulowana przez prawo bankowe, druga zaś przez kodeks cywilny, jednak obydwie to umowy nieekwiwalentne, co oznacza, że świadczeniu spółki (udzielenie kredytu lub pożyczki) nie odpowiada świadczenie drugiej strony.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Stosunki zależności, dominacji i powiązania między spółkami, czyli wszystko co o nich warto wiedzieć

REKLAMA

Mówiąc natomiast o „innych podobnych umowach” ustawodawca miał na myśli umowy, których celem jest również dokonanie pewnych przesunięć finansowych w spółce. Mogą to być zarówno umowy nazwane jak np. umowa darowizny, jak również nienazwane. Słusznie zauważył Sąd Najwyższy – Izba Cywilna w uchwale z dnia 22 października 2010 r. (sygnatura: III CZP 69/2010), że umowa sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu i własności wzniesionych na nim budynków zawartą między spółką kapitałową i jej prokurentem jako kupującym, w której znacznie zaniżono cenę sprzedaży, jest inną podobną umową w rozumieniu art. 15 § 1 kodeksu spółek handlowych.

Podobnie sytuacja kształtuje się w przypadku umowy poręczenia. Jest to umowa regulowana przez kodeks cywilny, której cechą charakterystyczną jest również nieekwiwalentność, a to oznacza, że aktywność przy jej wykonaniu spoczywa na spółce. Tak będzie również w przypadku umów podobnych do umowy poręczenia. Będą to umowy, które będą rodziły odpowiedzialność spółki wobec wierzycieli wymienionych w przepisie osób (dłużników). Wśród tego typu umów można wymieć umowę gwarancji, również regulowanej przez kodeks cywilny, która podobnie jeak poręczenie, pełni funkcję zabezpieczającą dłużnika. Sąd Najwyższy w wyroku z 5 lutego 2009 r. (sygnatura I CSK 297/2008), uznał, że przez poręczenie, o którym mowa w art. 15 § 1 kodeksu spółek handlowych należy rozmieć także poręczenie wekslowe. Doktryna natomiast dodaje tutaj również poręczenie czekowe. Sąd Najwyższy trafnie wskazał, co nie ulega zaś wątpliwości, że funkcja wszystkich wymienionych umów poręczenia jest zbieżna. Nie bez znaczenia jest i to, że źródłem zobowiązania poręczyciela wekslowego oraz poręczenia czekowego jest umowa.

Warto zastanowić się nad zakresem podmiotowym niniejszej regulacji. Przepis wymienia członka zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej, prokurenta i likwidatora. Chodzi przy tym o osoby aktualnie pełniące w spółce funkcje wymienione w przepisie. Tak więc zawarcie takiej umowy odbywa się między spółką z jednej strony, a osobą wymienioną albo osobą trzecią z drugiej. Jeżeli mamy do czynienia z osobą trzecią (np. przy umowie poręczenia lub gwarancji, umowa jest zawarta na rzecz którejkolwiek z osób wymienionych w przepisie.

Do wyrażenia zgody i skutków braku zgody stosuje się przepisy art. 17 § 1 i 2 kodeksu spółek handlowych, co oznacza, że jeżeli do dokonania czynności prawnej przez spółkę ustawa wymaga uchwały wspólników albo walnego zgromadzenia bądź rady nadzorczej, czynność prawna dokonana bez wymaganej uchwały jest nieważna. Zgoda może być wyrażona przed złożeniem oświadczenia przez spółkę albo po jego złożeniu, nie później jednak niż w terminie dwóch miesięcy od dnia złożenia oświadczenia przez spółkę. Potwierdzenie wyrażone po złożeniu oświadczenia ma moc wsteczną od chwili dokonania czynności prawnej.

Warto również zaznaczyć, że umowa spółki lub jej statut nie mogą przekazać uprawnienia do wyrażenia zgody innemu organowi tej spółki. W związku z tym interpretacja owego przepisu powinna się ograniczyć do jego literalnego brzemienia. Skoro chodzi o czynności prawne, które dokonane bez zgody organu spółki są nieważne, nie można dokonywać interpretacji rozszerzającej. Nie może być więc mowy o rozszerzeniu zakresu podmiotowego. Może natomiast mieć miejsce rozszerzenia zakresu przedmiotowego, co oznacza, że umowa lub statut może przewidywać obowiązek uzyskania zgody na inne czynności prawne albo z udziałem innych osób niż wymienione w przepisach. Umowa lub statut może również precyzować przepisy w zakresie przedmiotowym, czyli określać dokładnie katalog czynności, których dokonanie z osobami wymienionymi w artykule 15 rodzi obowiązek uzyskania zgody. Dokonując jednak takiego rozszerzenia lub sprecyzowania czynności należy pamiętać, że uregulowania zarówno umowy, jak i statutu nie będą rodziły konsekwencji przewidzianych w kodeksie spółek handlowych. Nie oznacza to jednak, że nie mogą takich konsekwencji przewidywać sama umowa lub statut.

Polecamy: Ryzykowne umowy z członkiem władz spółki kapitałowej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wypalenie zawodowe to już problem występujący w każdej firmie. Jak można zminimalizować jego skutki

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe, wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Wszelkie okoliczności, od warunków pracy po sytuację rodzinną i zagrożenia klimatyczne, nie są sprzyjające zmarginalizowaniu tego zjawiska.

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji składkowych? Gdzie należy złożyć wniosek?

ZUS umorzy składki przedsiębiorcom dotkniętym przez powódź. Wnioski o pomoc będą traktowane priorytetowo

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogą składać wnioski do ZUS nie tylko o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty, ale także o ich umorzenie. Jak uzyskać pomoc?

Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

REKLAMA

Przewoźnicy w 2025 r. zapłacą wyższe składki ZUS od wynagrodzeń kierowców międzynarodowych, nie podwyższając im nawet płacy

Pod koniec sierpnia rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 roku, z którego wynika, że przeciętne prognozowane wynagrodzenie wzrośnie blisko o 850 zł. Podwyższenie tej kwoty oznacza dla przewoźników, że muszą przygotować się do wzrostu składek do ZUS.

Firmy niechętnie upominają się o pieniądze u dłużników, a po upływie pół roku windykacja może być bezskuteczna

Dlaczego dłużnicy nie płacą na czas należności za faktury? Nie mam pieniędzy, zapomniałem o fakturze, klienci zalegają mi z zapłatą, więc i ja nie płacę – to najczęstsze usprawiedliwienia, jakie słyszą właściciele firm od swoich klientów, którzy nie regulują należności za dostarczone towary czy wykonane usługi.

10 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, zlecanie im zadań może być wyzwaniem. Oto szczegółowy poradnik, który pomoże przygotować się do efektywnej współpracy z niezależnym specjalistom.

Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, skierowane zarówno do podatników PIT (opodatkowanych skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym) jak i do podatników CIT (którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej, inne niż zyski kapitałowe). Ulga ta stanowi istotne wsparcie dla firm inwestujących w innowacje, technologie i rozwój nowych produktów.

REKLAMA

Budownictwo mocno wyhamowało, ale to wciąż najbardziej optymistyczna branża, bo liczy na wydatkowanie pieniędzy przez rząd

Optymizm w branży budowlanej utrzymuje się już od wielu miesięcy. Ponieważ jednak jego motorem napędowym są inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz kredytu #naStart, entuzjazm słabnie. Wszystko przez ślamazarną pracę rządu.

Szykują się milionowe kary. Kontrola stron internetowych: kogo dotyczy, kto kontroluje, jaka kara i za co

Nie tylko skarbówka kontroluje i nakłada kary za złamanie przepisów. I nie tylko Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do akcji coraz częściej wkracza też Urząd Ochrony Danych Osobowych – UODO, a kontrole kończą się karami – nawet w milionach złotych.

REKLAMA