REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak prowadzić działalność gospodarczą? - spółka akcyjna

Kancelaria Kornat
Kancelaria prawna
Rafał Kornat
Adwokat kościelny
Działalność gospodarcza w formie spółki akcyjnej.
Działalność gospodarcza w formie spółki akcyjnej.

REKLAMA

REKLAMA

Myśląc o rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej niezbędne jest dokonanie wyboru formy prawnej przyszłego przedsiębiorstwa. Czy warto zdecydować się na spółkę akcyjną?

Spółka akcyjna posiada osobowość prawną i jest spółką kapitałową. Regulacje prawne dotyczące spółki akcyjnej zawiera ustawa z dnia 15 września 2000 r. – kodeks spółek handlowych (DzU z 2000 r. nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) – Tytuł III Dział II (art. 301 – 409).

REKLAMA

REKLAMA

Firma spółki powinna oprócz dowolnego oznaczenia zawierać dodatkowe oznaczenie „spółka akcyjna”. Dozwolone jest używanie skrótu „ S. A.”. Spółka akcyjna może powstać w każdym celu dozwolonym przez przepisy prawne. Spółkę akcyjną może zawiązać jedna lub więcej osób. Należy jednak mieć na uwadze, że nie może być ona zawiązana przez jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

W celu utworzenia spółki akcyjnej wymaga się zawiązania spółki, sporządzenia statutu w formie aktu notarialnego. Należy wnieść wkłady na pokrycie kapitału zakładowego, dodatkowo ustanowić zarząd i radę nadzorczą. Kapitał zakładowy spółki akcyjnej powinien wynosić co najmniej 100.000,00 zł. Spółka nabywa osobowość prawną z chwilą wpisania do sądu rejestrowego (KRS) właściwego ze względu na siedzibę spółki w terminie sześciu miesięcy od dnia sporządzenia statutu spółki. Wniosek o wpis spółki do rejestru podpisują wszyscy członkowie zarządu. 

Polecamy: Jak założyć własną firmę

Po zarejestrowaniu spółki zarząd jest zobligowany, aby w terminie dwóch tygodni złożyć we właściwym urzędzie skarbowym poświadczony przez siebie odpis statutu spółki, ze wskazaniem sądu, w którym spółka została zarejestrowana, oraz daty i numery rejestracji. Zarząd spółki obowiązany jest prowadzić księgę akcji imiennych i świadectw tymczasowych (księga akcji), do której należy wpisywać nazwisko, i imię albo firmę i adres akcjonariusza albo adres do doręczeń, wysokość dokonanych wpłat, a także na wniosek osoby uprawnionej, również wpis o przeniesieniu akcji na inną osobę wraz z datą wpisu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Spółka akcyjna zobligowana jest do prowadzenia ksiąg handlowych, zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości. Jako osoba prawna spółka podlega rygorom podatkowym ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

REKLAMA

Spółka akcyjna, jako osoba prawna odpowiada za swoje zobowiązania całym swoim majątkiem. Akcjonariusze nie odpowiadają za zobowiązania spółki. Kapitał zakładowy jest wysoki, dysponowanie znacznym kapitałem umożliwia nawiązanie współpracy i podejmowanie działań z innymi partnerami na szeroką skalę.

Akcje spółki są zbywalne, dzięki czemu ich właściciele mogą się zmieniać, a przy akcjach na okaziciela, może wystąpić akcjonariusza. Akcja jest papierem wartościowym. Wobec spółki za akcjonariusza, uważa się osobę, która jest wpisana do księgi akcyjnej lub posiadacza akcji na okaziciela, z uwzględnieniem przepisów o publicznym obrocie papierami wartościowymi.

Likwidacja spółki akcyjnej :
1) przyczyny przewidziane w statucie;
2) uchwała walnego zgromadzenia o rozwiązaniu spółki; o przeniesieniu siedziby spółki za granicę; 3) ogłoszenie upadłości spółki;
4) decyzja organów administracji publicznej;
5) inne przyczyny przewidziane przez prawo.

Polecamy: Jak założyć działalność gospodarczą - spółka z o.o.

Rozwiązanie spółki następuje po przeprowadzeniu procesu likwidacji, otwarcie likwidacji następuje z dniem uprawomocnienia się orzeczenia o rozwiązaniu spółki przez sąd lub przyjęcia przez walne zgromadzenie uchwały o rozwiązaniu spółki. Likwidację prowadzi się pod firmą spółki ze zapisem "w likwidacji". Zachowuje ona osobowość prawną w czasie prowadzenia likwidacji.

W przypadku upadłości spółki jej rozwiązanie następuje po zakończeniu postępowania upadłościowego, z chwilą wykreślenia z rejestru. Podział majątku spółki pomiędzy akcjonariuszami następuje w stosunku do dokonanych przez każdego z akcjonariuszy wpłat na kapitał zakładowy spółki, jednak w pierwszej kolejności zaspokajani lub zabezpieczani są wierzyciele. Wniosek o wykreślenie z rejestru składa syndyk masy upadłościowej.

Podstawa prawna: 

- Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dojście do niskiej inflacji wymaga kontraktu społecznego, który jest jak umowa widmo

  Niska inflacja to kontrakt społeczny. Taki kontrakt jest jak umowa widmo, ale osiągany jest głównie wysiłkiem banku centralnego, bo NBP jest odpowiedzialny za stabilność cen w gospodarce.

  Sektor MŚP chętniej sięga po kredyty, a banki zaostrzają kryteria ich przyznawania

  Popyt na kredyty długoterminowe ze strony małych przedsiębiorców jest najwyższy od lat. Jedocześnie banki przyznają, że zaostrzają kryteria kredytowe. Czy alternatywna forma finansowania, czyli faktoring, będzie przeżywał ożywienie?  

  Przedsiębiorcy mają obawy czy uda się wydać pieniądze z KPO. Polska ma na to o połowę mniej czasu niż inne kraje

  Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy – KPO dla Polski to doskonała wiadomość, ale trzeba się pospieszyć, by je efektywnie wydać, apelują przedsiębiorcy. Kraje, które dostały pieniądze europejskie bez opóźnień aktualnie są już w połowie drogi w ich wydatkowaniu. Polska będzie musiała wdrożyć wysokie tempo, by żadne dotacje nie przepadły.

   

  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  REKLAMA

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  REKLAMA

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  REKLAMA