REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wsparcie dla firm z wschodniej Polski

 SmartConsulting S.K.A.
SmartConsulting S.K.A. jest częścią SmartGoup Division, grupy firm powiązanych personalnie i kapitałowo.
Wsparcie dla firm z wschodniej Polski
Wsparcie dla firm z wschodniej Polski

REKLAMA

REKLAMA

Jesteś przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą we wschodnich województwach Polski - skorzystaj z Programu Rozwoju Polski Wschodniej.

Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej jest jednym z instrumentów polityki regionalnej do których należą regionalne i krajowe programy operacyjne. Powstał on po to, aby przyspieszyć tempo rozwoju społeczno - gospodarczego wschodnich regionów Polski.

REKLAMA

W skład obszarów które objęte są programem wchodzą następujące województwa: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko mazurskie.

Ze względu na to, że województwa te są najsłabiej rozwiniętymi pod względem gospodarczym regionami Polski, przedsiębiorcy działający na ich terenach mogą skorzystać nie tylko z poszczególnych regionalnych programów operacyjnych, ale również ze wspólnego dla nich Programu Rozwoju Polski Wschodniej.

Porównaj: Długa droga do funduszy unijnych

Beneficjenci programu

Ze wsparcia w ramach PO RPW mogą korzystać nie tylko przedsiębiorcy. Wśród beneficjentów wyróżnić można również szkoły wyższe, jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia, państwowe jednostki budżetowe, instytuty badawczo - rozwojowe, organizacje pozarządowe oraz agencje rozwoju. Jak widać środki kierowane są do podmiotów, których inwestycje mogą przynieść jak największe korzyści dla regionów objętych programem przedmiotowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Cele PO RPW

Zasadniczym celem programu przedmiotowego jest przyspieszenie wzrostu gospodarczego wchodzących w jego ramy województw, tak aby postrzegane były jako „nowoczesne regiony oparte na bogatej tradycji”. Cel ten zostanie osiągnięty poprzez realizację celów szczegółowych takich jak: stymulowanie rozwoju konkurencyjności opartej na wiedzy, zwiększenie dostępu do Internetu, rozwój wybranych funkcji metropolitalnych miast, zwiększenie roli turystyki w celu przyciągnięcia turystów w te rejony Polski. 

Priorytety

Program podzielony został na cztery priorytety: Nowoczesna Gospodarka, Wojewódzkie Ośrodki Wzrostu, Infrastruktura Transportowa i Pomoc Techniczna. W ramach tych priorytetów uruchamiane są konkursy służące rozwojowi określonych dziedzin.

REKLAMA

I tak w ramach osi Nowoczesna Gospodarka dofinansowane mogą być działania związane z infrastrukturą uczelni wyższych, rozwojem społeczeństwa informacyjnego, społeczeństwa opartego na wiedzy, zwiększeniem nakładów na działalności badawczo – rozwojową, doprowadzającą do wzrostu konkurencyjności przedsiębiorstw. Dofinansowaniu będą podlegać działania w zakresie rozwoju przedsiębiorczości, rozbudowy infrastruktury informacyjno - promocyjnej, współpracy województw i wspólnej promocji regionów Polski Wschodniej.

Kolejne dwa priorytety: Wojewódzkie Ośrodki Wzrostu i Infrastruktura Transportowa służyć mają podjęciu działań, które przyczynią się do poprawy mobilności mieszkańców, doprowadzą do budowy i modernizacji infrastruktury umożliwiającej organizacje kongresów, konferencji, wystaw oraz targów. Dodatkowo wsparciem objęte będą działania przyczyniające się do budowy i modernizacji dróg wojewódzkich Polski Wschodniej. W konsekwencji doprowadzi to do większego udostępnienia centrów rozwoju mieszkańcom obszarów wiejskich.

Nakłady na realizację

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego przeznaczył ponad 2,2 mld euro na Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej. Największa część, prawie 663 miliony euro przeznaczone są na modernizacje i budowę dróg. Następne są projekty związane z infrastrukturą edukacyjną, trafi do nich ponad 337 milionów euro. Na inwestycje infrastrukturalne w zakresie rozwoju miejskiego transportu zbiorowego oraz infrastruktury targowej i kongresowej przeznaczono łącznie 452,6 milionów euro. Rozwój usług turystycznych i budowa ścieżek rowerowych to zadania na które przeznaczono około 47,5 milionów euro, na innowacyjną działalność przedsiębiorców kolejne 407 milionów euro. 

Rola PARP

Instytucją zarządzającą Programem Rozwoju Polski Wschodniej jest Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Niektóre ze swoich zadań Ministerstwo przekazuje Instytucji Pośredniczącej, którą w tym przypadku jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

PARP odpowiedzialny jest w tym przypadku za wdrażanie następujących osi Priorytetowych:

I Nowoczesna Gospodarka

II Wojewódzkie ośrodki wzrostu,

III Infrastruktura transportowa.

Na stronie internetowej PARP można uzyskać wszelkie informacje na temat wszystkich działań realizowanych w ramach Programu, w tym informacje o terminach najbliższych naborów.

Przeczytaj również: Zarządzanie unijnymi dotacjami w Polsce

Podsumowując można stwierdzić, iż Program Rozwoju Polski Wschodniej ukierunkowany jest na wzmacnianie działań innych programów poprzez dodatkowe stymulowanie innowacji i rozwój ducha przedsiębiorczości. Doprowadza do wzmocnienia funkcji metropolitalnych miast wojewódzkich Polski Wschodniej, do zwiększenia aktywności mieszkańców, a także wzrostu atrakcyjności tych obszarów dla turystów i inwestorów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA