Wsparcie dla firm z wschodniej Polski
REKLAMA
REKLAMA
Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej jest jednym z instrumentów polityki regionalnej do których należą regionalne i krajowe programy operacyjne. Powstał on po to, aby przyspieszyć tempo rozwoju społeczno - gospodarczego wschodnich regionów Polski.
REKLAMA
W skład obszarów które objęte są programem wchodzą następujące województwa: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko mazurskie.
Ze względu na to, że województwa te są najsłabiej rozwiniętymi pod względem gospodarczym regionami Polski, przedsiębiorcy działający na ich terenach mogą skorzystać nie tylko z poszczególnych regionalnych programów operacyjnych, ale również ze wspólnego dla nich Programu Rozwoju Polski Wschodniej.
Porównaj: Długa droga do funduszy unijnych
Beneficjenci programu
Ze wsparcia w ramach PO RPW mogą korzystać nie tylko przedsiębiorcy. Wśród beneficjentów wyróżnić można również szkoły wyższe, jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia, państwowe jednostki budżetowe, instytuty badawczo - rozwojowe, organizacje pozarządowe oraz agencje rozwoju. Jak widać środki kierowane są do podmiotów, których inwestycje mogą przynieść jak największe korzyści dla regionów objętych programem przedmiotowym.
Cele PO RPW
Zasadniczym celem programu przedmiotowego jest przyspieszenie wzrostu gospodarczego wchodzących w jego ramy województw, tak aby postrzegane były jako „nowoczesne regiony oparte na bogatej tradycji”. Cel ten zostanie osiągnięty poprzez realizację celów szczegółowych takich jak: stymulowanie rozwoju konkurencyjności opartej na wiedzy, zwiększenie dostępu do Internetu, rozwój wybranych funkcji metropolitalnych miast, zwiększenie roli turystyki w celu przyciągnięcia turystów w te rejony Polski.
Priorytety
Program podzielony został na cztery priorytety: Nowoczesna Gospodarka, Wojewódzkie Ośrodki Wzrostu, Infrastruktura Transportowa i Pomoc Techniczna. W ramach tych priorytetów uruchamiane są konkursy służące rozwojowi określonych dziedzin.
REKLAMA
I tak w ramach osi Nowoczesna Gospodarka dofinansowane mogą być działania związane z infrastrukturą uczelni wyższych, rozwojem społeczeństwa informacyjnego, społeczeństwa opartego na wiedzy, zwiększeniem nakładów na działalności badawczo – rozwojową, doprowadzającą do wzrostu konkurencyjności przedsiębiorstw. Dofinansowaniu będą podlegać działania w zakresie rozwoju przedsiębiorczości, rozbudowy infrastruktury informacyjno - promocyjnej, współpracy województw i wspólnej promocji regionów Polski Wschodniej.
Kolejne dwa priorytety: Wojewódzkie Ośrodki Wzrostu i Infrastruktura Transportowa służyć mają podjęciu działań, które przyczynią się do poprawy mobilności mieszkańców, doprowadzą do budowy i modernizacji infrastruktury umożliwiającej organizacje kongresów, konferencji, wystaw oraz targów. Dodatkowo wsparciem objęte będą działania przyczyniające się do budowy i modernizacji dróg wojewódzkich Polski Wschodniej. W konsekwencji doprowadzi to do większego udostępnienia centrów rozwoju mieszkańcom obszarów wiejskich.
Nakłady na realizację
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego przeznaczył ponad 2,2 mld euro na Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej. Największa część, prawie 663 miliony euro przeznaczone są na modernizacje i budowę dróg. Następne są projekty związane z infrastrukturą edukacyjną, trafi do nich ponad 337 milionów euro. Na inwestycje infrastrukturalne w zakresie rozwoju miejskiego transportu zbiorowego oraz infrastruktury targowej i kongresowej przeznaczono łącznie 452,6 milionów euro. Rozwój usług turystycznych i budowa ścieżek rowerowych to zadania na które przeznaczono około 47,5 milionów euro, na innowacyjną działalność przedsiębiorców kolejne 407 milionów euro.
Rola PARP
Instytucją zarządzającą Programem Rozwoju Polski Wschodniej jest Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Niektóre ze swoich zadań Ministerstwo przekazuje Instytucji Pośredniczącej, którą w tym przypadku jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.
PARP odpowiedzialny jest w tym przypadku za wdrażanie następujących osi Priorytetowych:
I Nowoczesna Gospodarka
II Wojewódzkie ośrodki wzrostu,
III Infrastruktura transportowa.
Na stronie internetowej PARP można uzyskać wszelkie informacje na temat wszystkich działań realizowanych w ramach Programu, w tym informacje o terminach najbliższych naborów.
Przeczytaj również: Zarządzanie unijnymi dotacjami w Polsce
Podsumowując można stwierdzić, iż Program Rozwoju Polski Wschodniej ukierunkowany jest na wzmacnianie działań innych programów poprzez dodatkowe stymulowanie innowacji i rozwój ducha przedsiębiorczości. Doprowadza do wzmocnienia funkcji metropolitalnych miast wojewódzkich Polski Wschodniej, do zwiększenia aktywności mieszkańców, a także wzrostu atrakcyjności tych obszarów dla turystów i inwestorów.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.