REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wsparcie dla firm z wschodniej Polski

 SmartConsulting S.K.A.
SmartConsulting S.K.A. jest częścią SmartGoup Division, grupy firm powiązanych personalnie i kapitałowo.
Wsparcie dla firm z wschodniej Polski
Wsparcie dla firm z wschodniej Polski

REKLAMA

REKLAMA

Jesteś przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą we wschodnich województwach Polski - skorzystaj z Programu Rozwoju Polski Wschodniej.

Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej jest jednym z instrumentów polityki regionalnej do których należą regionalne i krajowe programy operacyjne. Powstał on po to, aby przyspieszyć tempo rozwoju społeczno - gospodarczego wschodnich regionów Polski.

REKLAMA

W skład obszarów które objęte są programem wchodzą następujące województwa: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko mazurskie.

Ze względu na to, że województwa te są najsłabiej rozwiniętymi pod względem gospodarczym regionami Polski, przedsiębiorcy działający na ich terenach mogą skorzystać nie tylko z poszczególnych regionalnych programów operacyjnych, ale również ze wspólnego dla nich Programu Rozwoju Polski Wschodniej.

Porównaj: Długa droga do funduszy unijnych

Beneficjenci programu

Ze wsparcia w ramach PO RPW mogą korzystać nie tylko przedsiębiorcy. Wśród beneficjentów wyróżnić można również szkoły wyższe, jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia, państwowe jednostki budżetowe, instytuty badawczo - rozwojowe, organizacje pozarządowe oraz agencje rozwoju. Jak widać środki kierowane są do podmiotów, których inwestycje mogą przynieść jak największe korzyści dla regionów objętych programem przedmiotowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Cele PO RPW

Zasadniczym celem programu przedmiotowego jest przyspieszenie wzrostu gospodarczego wchodzących w jego ramy województw, tak aby postrzegane były jako „nowoczesne regiony oparte na bogatej tradycji”. Cel ten zostanie osiągnięty poprzez realizację celów szczegółowych takich jak: stymulowanie rozwoju konkurencyjności opartej na wiedzy, zwiększenie dostępu do Internetu, rozwój wybranych funkcji metropolitalnych miast, zwiększenie roli turystyki w celu przyciągnięcia turystów w te rejony Polski. 

Priorytety

Program podzielony został na cztery priorytety: Nowoczesna Gospodarka, Wojewódzkie Ośrodki Wzrostu, Infrastruktura Transportowa i Pomoc Techniczna. W ramach tych priorytetów uruchamiane są konkursy służące rozwojowi określonych dziedzin.

REKLAMA

I tak w ramach osi Nowoczesna Gospodarka dofinansowane mogą być działania związane z infrastrukturą uczelni wyższych, rozwojem społeczeństwa informacyjnego, społeczeństwa opartego na wiedzy, zwiększeniem nakładów na działalności badawczo – rozwojową, doprowadzającą do wzrostu konkurencyjności przedsiębiorstw. Dofinansowaniu będą podlegać działania w zakresie rozwoju przedsiębiorczości, rozbudowy infrastruktury informacyjno - promocyjnej, współpracy województw i wspólnej promocji regionów Polski Wschodniej.

Kolejne dwa priorytety: Wojewódzkie Ośrodki Wzrostu i Infrastruktura Transportowa służyć mają podjęciu działań, które przyczynią się do poprawy mobilności mieszkańców, doprowadzą do budowy i modernizacji infrastruktury umożliwiającej organizacje kongresów, konferencji, wystaw oraz targów. Dodatkowo wsparciem objęte będą działania przyczyniające się do budowy i modernizacji dróg wojewódzkich Polski Wschodniej. W konsekwencji doprowadzi to do większego udostępnienia centrów rozwoju mieszkańcom obszarów wiejskich.

Nakłady na realizację

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego przeznaczył ponad 2,2 mld euro na Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej. Największa część, prawie 663 miliony euro przeznaczone są na modernizacje i budowę dróg. Następne są projekty związane z infrastrukturą edukacyjną, trafi do nich ponad 337 milionów euro. Na inwestycje infrastrukturalne w zakresie rozwoju miejskiego transportu zbiorowego oraz infrastruktury targowej i kongresowej przeznaczono łącznie 452,6 milionów euro. Rozwój usług turystycznych i budowa ścieżek rowerowych to zadania na które przeznaczono około 47,5 milionów euro, na innowacyjną działalność przedsiębiorców kolejne 407 milionów euro. 

Rola PARP

Instytucją zarządzającą Programem Rozwoju Polski Wschodniej jest Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Niektóre ze swoich zadań Ministerstwo przekazuje Instytucji Pośredniczącej, którą w tym przypadku jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

PARP odpowiedzialny jest w tym przypadku za wdrażanie następujących osi Priorytetowych:

I Nowoczesna Gospodarka

II Wojewódzkie ośrodki wzrostu,

III Infrastruktura transportowa.

Na stronie internetowej PARP można uzyskać wszelkie informacje na temat wszystkich działań realizowanych w ramach Programu, w tym informacje o terminach najbliższych naborów.

Przeczytaj również: Zarządzanie unijnymi dotacjami w Polsce

Podsumowując można stwierdzić, iż Program Rozwoju Polski Wschodniej ukierunkowany jest na wzmacnianie działań innych programów poprzez dodatkowe stymulowanie innowacji i rozwój ducha przedsiębiorczości. Doprowadza do wzmocnienia funkcji metropolitalnych miast wojewódzkich Polski Wschodniej, do zwiększenia aktywności mieszkańców, a także wzrostu atrakcyjności tych obszarów dla turystów i inwestorów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA