Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dotacje na projekty środowiskowe w ramach RPO

 SmartConsulting S.K.A.
SmartConsulting S.K.A. jest częścią SmartGoup Division, grupy firm powiązanych personalnie i kapitałowo.
Dotacje na projekty środowiskowe w ramach RPO
Dotacje na projekty środowiskowe w ramach RPO
inforCMS
Jedną z możliwości uzyskania dotacji na projekty związane z ochroną środowiska naturalnego są Regionalne Programy Operacyjne (RPO).

Ochrona środowiska naturalnego jest jednym z priorytetów Unii Europejskiej. Unijne prawodawstwo wprowadza restrykcyjne normy dotyczące m.in. redukcji emisji zanieczyszczeń powietrza, oczyszczania ścieków i zagospodarowania odpadów komunalnych i przemysłowych. W związku z tym, że polscy przedsiębiorcy mają obowiązek dostosować się do tych norm, decydują się na realizację inwestycji środowiskowych dofinansowanych z funduszy unijnych.

Jedną z możliwości uzyskania dotacji na takie projekty są Regionalne Programy Operacyjne (RPO). RPO ustalane są na poziomie województw i oferują wsparcie w postaci bezzwrotnej dotacji środowiskowej dla przedsiębiorstw zlokalizowanych na terenie województwa objętym danym Programem.

Oto lista działań przygotowanych w ramach RPO na projekty środowiskowe dla firm w najbliższym czasie:

Łódzkie

W tym województwie firmy mogą ubiegać się o wparcie w ramach dwóch działań:

Działania 2.7 „Elektroenergetyka” - to działanie wspiera przedsiębiorstwa (w tym zakłady energetyczne zajmujące się dystrybucją energii elektrycznej) w zakresie m.in. budowy lub przebudowy sieci elektroenergetycznych, co ma na celu umożliwienie przyłączania jednostek wytwarzania energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł energii. Nabór wniosków planowany jest w okresie od sierpnia do września 2010 roku.

Działania 2.9 „Odnawialne źródła energii” - tutaj wspierane są m.in. projekty budowy, rozbudowy i modernizacji infrastruktury służącej do produkcji i przesyłu energii odnawialnej (z biomasy, biogazu, energii słonecznej, wiatrowej, wodnej), w tym inwestycje wykorzystujące nowoczesne technologie i know-how w zakresie wykorzystania tych źródeł energii. Ponadto dotowane będą inwestycje dotyczące budowy instalacji i urządzeń do produkcji biodiesla i innych biopaliw (z wyłączeniem bioetanolu) nie będących produktami rolnymi. Nabór wniosków dla tego działania planowany jest od maja do czerwca 2010 roku.

Przeczytaj koniecznie: Jak zdobyć dodatkowe punkty w ocenie merytorycznej fakultatywnej

Lubelskie

Działanie 1.4, Schemat B: „Inwestycje w zakresie produkcji i wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych” skierowane jest do przedsiębiorstw z sektora MŚP i zgłaszane projekty powinny dotyczyć budowy, rozbudowy i modernizacji infrastruktury służącej do produkcji energii odnawialnej oraz umożliwiającej przyłączenie jednostek wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, a także inwestycji wykorzystujących nowoczesne technologie oraz know-how w zakresie wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych. Nabór wniosków planowany jest na grudzień 2010 roku.

Mazowieckie

Działanie 4.3 „Ochrona powietrza, energetyka” wspiera przedsiębiorstwa w zakresie realizacji projektów dotyczących energii odnawialnej, a także efektywności energetycznej i kogeneracji (np. poprzez budowę lub modernizację systemów ciepłowniczych w celu zwiększenia efektywności energetycznej), oraz elektryczności i gazu naturalnego (np. poprzez modernizację infrastruktury przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej i gazu ziemnego). Nabór wniosków jest planowany od maja do czerwca 2010 roku.

Warmińsko-Mazurskie

W tym województwie przygotowano dwa działania dla firm na projekty środowiskowe.

W ramach poddziałania 6.1.1 „Gospodarka odpadami i ochrona powierzchni ziemi” wspierane będą m.in. projekty rekultywacji składowisk; segregacji, unieszkodliwiania i odzysku odpadów niebezpiecznych, odpadów komunalnych z odzyskiem energii, itp. Wnioski projektowe zgodnie z planem będą przyjmowane w czerwcu 2010 roku.

Natomiast w ramach poddziałania 6.2.1 „Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii” przedsiębiorcy mogą otrzymać dotację na inwestycje w infrastrukturę wytwarzania, magazynowania i przesyłu energii odnawialnej. Nabór wniosków w ramach tego działania przewidywany jest na kwiecień 2010 r.

Zachodniopomorskie

W tym województwie wsparcie na projekty środowiskowe kierowane jest tylko do dużych przedsiębiorstw. Mogą oni ubiegać się o dotację w ramach działania Działania 4.4 „Ochrona powietrza”, dotyczącego projektów mających na celu poprawę jakości powietrza i zmniejszania emisji zanieczyszczeń (w tym gazowych i pyłowych) wytwarzanych przez producentów energii elektrycznej i cieplnej. Nabór wniosków planowany jest w październiku 2010 roku.

Wielkopolskie

Działanie 3.3 „Wsparcie ochrony przyrody” obejmuje wsparcie dla przedsiębiorstw w zakresie realizacji inwestycji polegających m.in. na odbudowie zdegradowanych siedlisk leśnych i wodnych, budowie infrastruktury edukacyjnej na obszarach chronionych, ochronie gatunków zagrożonych, kampanii promocyjnych i informacyjnych oraz imprezach masowych, planów ochrony dla obszarów chronionych, w tym Natura 2000. Nabór wniosków na tego typu projekty planowany jest na III kwartał 2010 roku.

Dotacje środowiskowe udzielane są najczęściej jako refundacja poniesionych kosztów, co oznacza, że inwestor musi zagwarantować 100% finansowania projektu, a po realizacji poszczególnych etapów inwestycji sukcesywnie otrzymuje zwrot poniesionych kosztów. O wysokości przyznanej dotacji decydują m. in. takie czynniki jak wielkość przedsiębiorstwa oraz przedmiot projektu. Ważne jest, że wydatki w ramach realizacji projektu mogą być ponoszone dopiero po złożeniu wniosku o dofinansowanie, w przeciwnym razie nie będą kwalifikować się do refundacji. 

Porównaj: Pomoc Promotorów Projektów Innowacyjnych. Działanie 4.2 i 4.4 POIG

Szczegółowe zasady wsparcia oraz kryteria jakie musi spełniać wnioskodawca określane są dla działań w poszczególnych RPO. Dlatego też należy pamiętać, że reguły obowiązujące dla danego działania w jednym województwie nie muszą być takie same w drugim. Warunki tych działań mogą różnić się wartością zgłaszanych projektów, wysokością dotacji, czy typami projektów kwalifikujących się do objęcia wsparciem.

Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!
Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!

Poradnik prezentuje praktyczne wskazówki, w jaki sposób dostosować się do zmian w podatkach i wynagrodzeniach wprowadzanych nowelizacją Polskiego Ładu.

Tyko teraz książka + ebook w PREZENCIE
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Problemy firm widoczne na długo przed niewypłacalnością
  Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, iż 1/3 bankrutów i 1/4 restrukturyzowanych przedsiębiorstw nie płaciła swoim kontrahentom już na 2 lata przed ogłoszeniem niewypłacalności.
  Ceny mieszkań w Polsce osiągnęły maksimum w połowie 2022 roku? Niewykluczone
  Czekaliście ze sprzedażą mieszkania, aż ceny osiągną apogeum? No więc, chyba pora udać się do pośrednika obrotu nieruchomościami. Ceny sprzedaży mieszkań, w niektórych miastach zaczęły spadać, a ponadto serwisy nieruchomościowe puchną od ofert z rynku wtórnego.
  Nowoczesna komunikacja PR elementem inwestycji biznesu
  Cyfryzacja, zmiana pokoleniowa i coraz bardziej wymagający rynek. Nawet w niedalekiej przyszłości prowadzenie biznesu będzie całkowicie innym wyzwaniem, aniżeli kilka lat temu. Dynamiczna transformacja społeczno-gospodarcza wymaga od przedsiębiorców jeszcze szerszego spojrzenia zarówno na swoich klientów, jak i inwestorów, kontrahentów, czy sam zespół.
  Elektrownie atomowe. Czy powstaną w Polsce?
  Pięć ośrodków będzie uczestniczyć w procesie licencjonowania i kontroli elektrowni jądrowej. Prezes Państwowej Agencji Atomistyki zdecydował o przyznaniu autoryzacji dla ośrodków naukowo-badawczych.
  Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce
  Mimo zawirowań geopolitycznych i gospodarczych ostatnich miesięcy, polski rynek nieruchomości komercyjnych zakończył pierwsze półrocze niezłym wynikiem. Należy jednak pamiętać, że echa tych zawirowań nie widać jeszcze w wynikach drugiego kwartału 2022 roku.
  Spółdzielnie mieszkaniowe podwyższają czynsze. Winne ceny energii
  Czy po wakacjach kredytowych pojawi się postulat wakacji czynszowych? Opłaty rosną a zarządcy tłumaczą, że nie oni są winni. Znaczną część czynszu stanowi energia – ogrzanie wody i mieszkań oraz prąd w częściach wspólnych. Dodatkowo inflacja wpływa na ceny usług niezwiązanych bezpośrednio z energią. Niestety nic nie wskazuje, żeby najnowsze podwyżki miały być ostatnimi.
  Dopłaty do innych niż węgiel źródeł ciepła - projekt
  W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano projekt ustawy regulujący m.in. jednorazowe dodatki dla ogrzewających swoje domy paliwem innym niż węgiel.
  Zaostrzanie nadzoru rejestrowania sprzedaży
  Resort finansów pracuje nad zmianami prawa, które zabezpieczą źródła wpływów podatkowych państwa. Proponowane zmiany dotyczą głównie fiskalizacji sprzedaży przy użyciu kas w urządzeniach do automatycznego świadczenia usług i sprzedaży towarów. Do nowych przepisów będą musiały dostosować się kolejne grupy przedsiębiorców.
  Niskie ceny przyciągają Czechów na zakupy do Polski
  Czesi wciąż chętnie przyjeżdżają do Polski na zakupy. Szczególnie atrakcyjne są ceny benzyny oraz artykułów spożywczych. Każda wizyta to oszczędność
  Co może od 2023 r. zastąpić opakowania plastikowe? [KOMENTARZ]
  Przepisy systematycznie będą ograniczać produkcję plastikowych opakowań. Czy jest alternatywa dla tworzyw sztucznych?
  Kryzys w związku z wojną w Ukrainie - wsparcie dla przedsiębiorców
  Pomoc będzie mogła być udzielana w formie pożyczek, zarówno mikro, małym, średnim, jak i dużym przedsiębiorcom. Do kiedy będzie można otrzymać wsparcie?
  Mandat za parkowanie na drodze wewnętrznej
  Mandat za parkowanie na drodze wewnętrznej? Dziś zastanowimy się nad tym czy jest możliwy, a jak tak to ile wynosi. Co mówią przepisy?
  Procenty z lokat przegrywają z inflacją w Polsce i UE
  Inflacja dwucyfrowa jednak odsetki w bankach niewiele wyższe niż przed wojną. To realia nie tylko polskie
  Ile jest fotoradarów w Polsce? A ile w Europie?
  Ile jest fotoradarów w Polsce? Dokładnie 587. Jak jednak ta liczba wypada na tle innych krajów Europy? W Wielkiej Brytanii jest ich 10-krotnie więcej.
  Polacy przenoszą się z mieszkań do domów
  Domy szybko zyskują na wartości oraz popularności wśród Polaków. Podobnie jak mieszkania są one dobrą inwestycją w dobie galopującej inflacji i potrafią ochronić oszczędności, a nawet je pomnożyć. Nic więc dziwnego, że przeznaczone pod nie grunty, sprzedają się dziś jak ciepłe bułeczki.
  PIE: w sierpniu indeks koniunktury spadł do 98,6 pkt
  Miesięczny Indeks Koniunktury Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Banku Gospodarstwa Krajowego spadł w sierpniu o 3,8 pkt, do poziomu 98,6 pkt - przekazał PIE. Po raz pierwszy od lutego odczyt MIK jest poniżej poziomu neutralnego, co oznacza przewagę nastrojów negatywnych - dodano.
  50 mln zł rocznie na wykup byłych mieszkań pracowniczych
  50 mln rocznie przekaże polski rząd samorządom, które zdecydują się wykupić od podmiotów prywatnych dawne mieszkania pracownicze, aby ich lokatorom nie groziły podwyżki czynszu - powiedział PAP minister rozwoju i technologii Waldemar Buda w Zgierzu (woj. łódzkie), gdzie jest ok. 40 takich mieszkań.
  Przyczyny zużycia opon? Oto główni zabójcy ogumienia
  Przyczyny zużycia opon? Lista jest dość długa. Warto ją jednak poznać. W ten sposób kierujący może przedłużyć czas życia ogumienia w swoim aucie.
  Strefy czystego transportu w Polsce. Kto będzie pionierem?
  Strefy czystego transportu w Polsce. Co oznaczają? Czemu kierowcy ich nie chcą? I które miasto utworzy pierwszą? Sprawdźmy.
  E-commerce: zmiana zawartości maila po wysyłce? To możliwe!
  Zawartość wysłanego już maila można zmienić dzięki technologii real time content management (RTCM). Korzystanie z tego rozwiązania staje się coraz powszechniejszym trendem na polskim rynku e-commerce.
  Internet Rzeczy. Rewolucja, która w Polsce jest nowością
  Przedmioty połączone cyfrowo. Internet Rzeczy to technologia, od której w biznesie nie ma już odwrotu. Skoro tak, to dlaczego zaledwie 29 proc. firm w UE wykorzystuje IoT? Polska nie zaskakuje — znajdujemy się w ogonie wspólnoty. Nowe dane Eurostatu pokazują, jak wygląda wykorzystanie tej technologii w UE.
  Ceny luksusowych nieruchomości na świecie rosną wolniej, ale spadków nie widać.
  Na koniec drugiego kwartału 2022 roku firma Knight Frank opublikowała Prime Global Cities Index, czyli indeks śledzący ceny luksusowych nieruchomości na świecie w 45 miastach. Po dwóch latach, w trakcie których obserwowaliśmy historycznie najwyższą dynamikę wzrostu cen nieruchomości luksusowych widoczny jest spadek.
  Zakup mieszkania na osiedlu. Gdzie można kupić?
  W jakich inwestycjach deweloperzy mają ukończone mieszkania lub z bliskim terminem oddania? Jakie lokale są jeszcze w sprzedaży? W jakich cenach?
  Ile zostało już złożonych wniosków o wakacje kredytowe?
  Około 850 tys. wniosków o wakacje kredytowe złożono we wszystkich bankach - poinformował w środę prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.
  Mandaty w wakacje 2022. Mamy rekordzistę. To OPP z Lublina
  Mandaty w wakacje 2022 nie będą niskie? Tylko w lipcu przekonało się o tym prawie 114 tys. kierowców. Tyle złapały rejestratory systemu CANARD ITD.