Kategorie

Dotacje na projekty środowiskowe w ramach RPO

SmartConsulting S.K.A.
SmartConsulting S.K.A. jest częścią SmartGoup Division, grupy firm powiązanych personalnie i kapitałowo.
Dotacje na projekty środowiskowe w ramach RPO
Dotacje na projekty środowiskowe w ramach RPO
inforCMS
Jedną z możliwości uzyskania dotacji na projekty związane z ochroną środowiska naturalnego są Regionalne Programy Operacyjne (RPO).

Ochrona środowiska naturalnego jest jednym z priorytetów Unii Europejskiej. Unijne prawodawstwo wprowadza restrykcyjne normy dotyczące m.in. redukcji emisji zanieczyszczeń powietrza, oczyszczania ścieków i zagospodarowania odpadów komunalnych i przemysłowych. W związku z tym, że polscy przedsiębiorcy mają obowiązek dostosować się do tych norm, decydują się na realizację inwestycji środowiskowych dofinansowanych z funduszy unijnych.

Jedną z możliwości uzyskania dotacji na takie projekty są Regionalne Programy Operacyjne (RPO). RPO ustalane są na poziomie województw i oferują wsparcie w postaci bezzwrotnej dotacji środowiskowej dla przedsiębiorstw zlokalizowanych na terenie województwa objętym danym Programem.

Oto lista działań przygotowanych w ramach RPO na projekty środowiskowe dla firm w najbliższym czasie:

Łódzkie

W tym województwie firmy mogą ubiegać się o wparcie w ramach dwóch działań:

Reklama

Działania 2.7 „Elektroenergetyka” - to działanie wspiera przedsiębiorstwa (w tym zakłady energetyczne zajmujące się dystrybucją energii elektrycznej) w zakresie m.in. budowy lub przebudowy sieci elektroenergetycznych, co ma na celu umożliwienie przyłączania jednostek wytwarzania energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł energii. Nabór wniosków planowany jest w okresie od sierpnia do września 2010 roku.

Działania 2.9 „Odnawialne źródła energii” - tutaj wspierane są m.in. projekty budowy, rozbudowy i modernizacji infrastruktury służącej do produkcji i przesyłu energii odnawialnej (z biomasy, biogazu, energii słonecznej, wiatrowej, wodnej), w tym inwestycje wykorzystujące nowoczesne technologie i know-how w zakresie wykorzystania tych źródeł energii. Ponadto dotowane będą inwestycje dotyczące budowy instalacji i urządzeń do produkcji biodiesla i innych biopaliw (z wyłączeniem bioetanolu) nie będących produktami rolnymi. Nabór wniosków dla tego działania planowany jest od maja do czerwca 2010 roku.

Przeczytaj koniecznie: Jak zdobyć dodatkowe punkty w ocenie merytorycznej fakultatywnej

Lubelskie

Działanie 1.4, Schemat B: „Inwestycje w zakresie produkcji i wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych” skierowane jest do przedsiębiorstw z sektora MŚP i zgłaszane projekty powinny dotyczyć budowy, rozbudowy i modernizacji infrastruktury służącej do produkcji energii odnawialnej oraz umożliwiającej przyłączenie jednostek wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, a także inwestycji wykorzystujących nowoczesne technologie oraz know-how w zakresie wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych. Nabór wniosków planowany jest na grudzień 2010 roku.

Mazowieckie

Działanie 4.3 „Ochrona powietrza, energetyka” wspiera przedsiębiorstwa w zakresie realizacji projektów dotyczących energii odnawialnej, a także efektywności energetycznej i kogeneracji (np. poprzez budowę lub modernizację systemów ciepłowniczych w celu zwiększenia efektywności energetycznej), oraz elektryczności i gazu naturalnego (np. poprzez modernizację infrastruktury przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej i gazu ziemnego). Nabór wniosków jest planowany od maja do czerwca 2010 roku.

Warmińsko-Mazurskie

W tym województwie przygotowano dwa działania dla firm na projekty środowiskowe.

Reklama

W ramach poddziałania 6.1.1 „Gospodarka odpadami i ochrona powierzchni ziemi” wspierane będą m.in. projekty rekultywacji składowisk; segregacji, unieszkodliwiania i odzysku odpadów niebezpiecznych, odpadów komunalnych z odzyskiem energii, itp. Wnioski projektowe zgodnie z planem będą przyjmowane w czerwcu 2010 roku.

Natomiast w ramach poddziałania 6.2.1 „Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii” przedsiębiorcy mogą otrzymać dotację na inwestycje w infrastrukturę wytwarzania, magazynowania i przesyłu energii odnawialnej. Nabór wniosków w ramach tego działania przewidywany jest na kwiecień 2010 r.

Zachodniopomorskie

W tym województwie wsparcie na projekty środowiskowe kierowane jest tylko do dużych przedsiębiorstw. Mogą oni ubiegać się o dotację w ramach działania Działania 4.4 „Ochrona powietrza”, dotyczącego projektów mających na celu poprawę jakości powietrza i zmniejszania emisji zanieczyszczeń (w tym gazowych i pyłowych) wytwarzanych przez producentów energii elektrycznej i cieplnej. Nabór wniosków planowany jest w październiku 2010 roku.

Wielkopolskie

Działanie 3.3 „Wsparcie ochrony przyrody” obejmuje wsparcie dla przedsiębiorstw w zakresie realizacji inwestycji polegających m.in. na odbudowie zdegradowanych siedlisk leśnych i wodnych, budowie infrastruktury edukacyjnej na obszarach chronionych, ochronie gatunków zagrożonych, kampanii promocyjnych i informacyjnych oraz imprezach masowych, planów ochrony dla obszarów chronionych, w tym Natura 2000. Nabór wniosków na tego typu projekty planowany jest na III kwartał 2010 roku.

Dotacje środowiskowe udzielane są najczęściej jako refundacja poniesionych kosztów, co oznacza, że inwestor musi zagwarantować 100% finansowania projektu, a po realizacji poszczególnych etapów inwestycji sukcesywnie otrzymuje zwrot poniesionych kosztów. O wysokości przyznanej dotacji decydują m. in. takie czynniki jak wielkość przedsiębiorstwa oraz przedmiot projektu. Ważne jest, że wydatki w ramach realizacji projektu mogą być ponoszone dopiero po złożeniu wniosku o dofinansowanie, w przeciwnym razie nie będą kwalifikować się do refundacji. 

Porównaj: Pomoc Promotorów Projektów Innowacyjnych. Działanie 4.2 i 4.4 POIG

Szczegółowe zasady wsparcia oraz kryteria jakie musi spełniać wnioskodawca określane są dla działań w poszczególnych RPO. Dlatego też należy pamiętać, że reguły obowiązujące dla danego działania w jednym województwie nie muszą być takie same w drugim. Warunki tych działań mogą różnić się wartością zgłaszanych projektów, wysokością dotacji, czy typami projektów kwalifikujących się do objęcia wsparciem.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  28 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Wyższe grzywny za wykroczenia drogowe

  Podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł zakłada projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, przyjęty przez rząd.

  Ceny mieszkań w Europie rosną szybciej niż w Polsce

  Ceny mieszkań w Europie. Ceny mieszkań oderwały się od fundamentów? Szybciej w Europie niż w Polsce – sugerują dane Eurostatu. W Polsce przez ostatnie lata ceny rosły tylko trochę szybciej niż dochody ludności. W państwach Europy Zachodniej dynamika była nawet kilkukrotnie wyższa.

  Wynajem domów w Polsce

  Wynajem domów. Wynajem domów w Polsce stanowi około 3% - 5% rynku najmu, ale jest ciekawym rozwiązaniem. Osoby zastanawiające się nad wynajmem większego mieszkania, powinny wziąć pod uwagę również dom, bo stawki czynszów za 1 mkw. są konkurencyjne. Na popularność wynajmu domów w innych krajach wpływa m.in. udział budynków jednorodzinnych w zasobie mieszkaniowym i wskaźnik urbanizacji.

  Studencie - nie daj się oszukać. Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie, gdy sezon w pełni

  Wynajem mieszkania - studenci. Okres wakacji aż do września to typowy sezon najmu. Wiele osób stara się zaplanować na ten czas zmianę miejsca zamieszkania. Jest zazwyczaj trochę więcej wolnego, łatwiej o urlop w pracy, jest też korzystniej ze względu na zmianę szkoły dla dzieci. Równocześnie w tym samym czasie na rynku pojawiają się osoby studiujące. Młodzież rozpoczynająca studia w nowym mieście, studenci wyższych lat zmieniają lokum. Kwestie towarzyskie, uczuciowe czy chęć uzyskania większego komfortu - to najczęstsze przyczyny zmiany kwatery przez studentów.

  Kiedy warto prowadzić działalność w formie prostej spółki akcyjnej

  Od 1 lipca 2021 r. przedsiębiorcy mogą zacząć korzystać z nowej formy prowadzenia działalności, jaką jest prosta spółka akcyjna (PSA). W opracowaniu przedstawiamy, dla jakich przedsiębiorców taka forma prowadzenia działalności może być korzystna.

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Ekspres kapsułkowy czy ciśnieniowy – który i dla kogo sprawdzi się lepiej?

  Ostatnimi czasy picie kawy przeniosło się z kawiarni pod strzechy. Nic dziwnego więc, że wiele osób stoi przed niezwykle trudnym wyborem – jaki ekspres do domu wybrać? Wśród wielu firm i modeli łatwo się zagubić. Jednak nie obawiajcie się! Odpowiadając na kilka prostych pytań, możemy łatwo stwierdzić, jaki ekspres będzie dla nas odpowiedni.

  Firmy szukają nowych pracowników

  Firmy szukają coraz więcej nowych pracowników. Liczba ofert pracy w urzędach pracy rośnie. Jakie są przyczyny?

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych - raport NIK

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych. Z przeprowadzonej przez Delegaturę Najwyższej Izby Kontroli w Gdańsku kontroli wynika, że miasta Gdynia, Kartuzy i Tczew inwestowały w infrastrukturę miejską, jednak nie w pełni zapewniły dostęp do niej osobom z utrudnionym poruszaniem się. Analizowały potrzeby i konsultowały je z mieszkańcami, jednak nie potrafiły egzekwować właściwych rekomendacji. Każda ze zbadanych przez NIK inwestycji miała jakąś przeszkodę, utrudniającą samodzielne przemieszczanie się po mieście.

  Ilu Polaków mieszka w domach jednorodzinnych a ilu w blokach?

  Dom jednorodzinny a mieszkanie w bloku. Marzenia o wyprowadzce z bloku do domu nie są w Polsce nowością. Już dziś w domach jednorodzinnych mieszka 55% rodaków – wynika z danych Eurostatu. Problem w tym, aby decyzję o wyprowadzce podjąć świadomie.

  Nie tylko negatywne skutki pandemii? [BADANIE]

  Według co czwartego Polaka pandemia przyniosła tyle samo następstw pozytywnych, co negatywnych. Tak wynika z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InforMonitor.

  Kooperatywy mieszkaniowe - projekt ustawy w konsultacjach

  Kooperatywy mieszkaniowe. Projekt ustawy regulujący tworzenie kooperatyw mieszkaniowych zamieszczono 22 lipca 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji i skierowano do konsultacji publicznych. Jego celem jest upowszechnienie kooperatyw mieszkaniowych, a przez to zwiększenie dostępności mieszkań. W projekcie zrezygnowano niestety z propozycji ulgi podatkowej dla członków kooperatywy mieszkaniowej.

  Mieszkanie Plus znów w ogniu politycznego sporu. Co to oznacza dla najemców?

  Mieszkanie Plus - Koalicja Obywatelska domaga się zwiększenia ochrony najemców programu. Jednak objęci nią byliby także najemcy mieszkań oferowanych przez prywatne firmy i fundusze. Istnieje ryzyko, że więcej by na tym stracili niż zyskali.

  Jakie są długi spółek giełdowych w 2021 r.?

  Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, iż zmniejszyło się zadłużenie spółek notowanych na giełdzie. Ile wynosi obecnie?

  Branża opakowań rośnie dzięki e-commerce [BADANIE]

  Pomimo wzrostu cen surowców branża opakowań rośnie w rekordowym tempie. Ważnym impulsem rozwoju pozostaje e-commerce.

  Społeczne agencje najmu od 23 lipca. Kto i jak może skorzystać z SAN?

  Społeczne agencje najmu. 23 lipca 2021 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Dzięki nowym przepisom mogą już powstawać społeczne agencje najmu (SAN) – podmioty pośredniczące między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania w warunkach rynkowych. Kto i jak może skorzystać na działalności SAN?

  Ważny termin dla najemców centrów handlowych

  Covidowe prolongaty umów najmu można anulować tylko do 6 sierpnia 2021 r. Co z najemcami, którzy płacili czynsze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze na inwestycję? Z jakich programów korzystają Polacy? Czy fotowoltaika to oszczedności?

  Jak firmy MŚP oceniają wpływ pandemii na ich branże? [BADANIE]

  Co czwarta firma MŚP uważa, że pandemia pomoże rozwinąć ich branżę, a w produkcji – co druga. Tak wynika z 8. edycji Barometru COVID-19, realizowanego przez EFL.

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku – rekordowe 6 miesięcy

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku. Pierwsze półrocze 2021 roku było dla deweloperów najlepszym półroczem w historii. Notują oni rekordową sprzedaż i budują najwięcej mieszkań. Potężny popyt na mieszkania powoduje, że chociaż deweloperzy budują najwięcej w historii, to i tak ceny mieszkań idą w górę. Bardzo prawdopodobne, że deweloperów czeka najlepszy rok w historii.

  Lokalizacja mieszkania - co warto sprawdzić przed zakupem?

  Lokalizacja mieszkania. Tak naprawdę nie ma jednej definicji dobrej lokalizacji. W zależności od naszych potrzeb, miejsca pracy, etapu życia, na którym się znajdujemy czy jego stylu, sami możemy zdefiniować, czym jest tak naprawdę dobra lokalizacja. Nie ma jednego rozwiązania. Zupełnie inne potrzeby będą miały rodziny z małymi dziećmi, inne – ludzie już dojrzali, a jeszcze inne młodzi single. Jest jednak kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę. Czym się kierować, szukając idealnego miejsca do zamieszkania?

  Domy do 70 m2 bez pozwolenia na budowę - założenia projektu

  Domy do 70 m2 bez pozwolenia na budowę. W Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, którego celem ma być umożliwienie budowy budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2 (do 90 m2 powierzchni użytkowej) bez konieczności uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę (ale w procedurze zgłoszenia), bez konieczności ustanawiania kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy. Nowe przepisy mają wejść w życie w IV kwartale 2021 roku.

  Zmiana pozwolenia na budowę po 19 września 2020 r. - skutki

  Zmiana pozwolenia na budowę. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego udzielił wyjaśnień odnośnie stosowania dotychczasowych przepisów Prawa budowlanego (obowiązujących przed nowelizacją, która weszła w życie 19 września 2020 r.) w zakresie zmiany pozwolenia na budowę.

  Kompleksowa informacja o wyrobach budowlanych

  Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zaprasza do odwiedzenia nowej strony internetowej Punktu kontaktowego do spraw wyrobów budowlanych pod adresem punkt-kontaktowy.gunb.gov.pl. Jak zadać pytanie?

  E-commerce wpływa na rozwój transakcji bezgotówkowych

  Co sprawia, że rynek płatności bezgotówkowych stale rośnie? Odpowiedź jest prosta: e-commerce.