REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dotacje na projekty środowiskowe w ramach RPO

 SmartConsulting S.K.A.
SmartConsulting S.K.A. jest częścią SmartGoup Division, grupy firm powiązanych personalnie i kapitałowo.
Dotacje na projekty środowiskowe w ramach RPO
Dotacje na projekty środowiskowe w ramach RPO
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jedną z możliwości uzyskania dotacji na projekty związane z ochroną środowiska naturalnego są Regionalne Programy Operacyjne (RPO).

Ochrona środowiska naturalnego jest jednym z priorytetów Unii Europejskiej. Unijne prawodawstwo wprowadza restrykcyjne normy dotyczące m.in. redukcji emisji zanieczyszczeń powietrza, oczyszczania ścieków i zagospodarowania odpadów komunalnych i przemysłowych. W związku z tym, że polscy przedsiębiorcy mają obowiązek dostosować się do tych norm, decydują się na realizację inwestycji środowiskowych dofinansowanych z funduszy unijnych.

REKLAMA

Jedną z możliwości uzyskania dotacji na takie projekty są Regionalne Programy Operacyjne (RPO). RPO ustalane są na poziomie województw i oferują wsparcie w postaci bezzwrotnej dotacji środowiskowej dla przedsiębiorstw zlokalizowanych na terenie województwa objętym danym Programem.

Oto lista działań przygotowanych w ramach RPO na projekty środowiskowe dla firm w najbliższym czasie:

Łódzkie

W tym województwie firmy mogą ubiegać się o wparcie w ramach dwóch działań:

REKLAMA

Działania 2.7 „Elektroenergetyka” - to działanie wspiera przedsiębiorstwa (w tym zakłady energetyczne zajmujące się dystrybucją energii elektrycznej) w zakresie m.in. budowy lub przebudowy sieci elektroenergetycznych, co ma na celu umożliwienie przyłączania jednostek wytwarzania energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł energii. Nabór wniosków planowany jest w okresie od sierpnia do września 2010 roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Działania 2.9 „Odnawialne źródła energii” - tutaj wspierane są m.in. projekty budowy, rozbudowy i modernizacji infrastruktury służącej do produkcji i przesyłu energii odnawialnej (z biomasy, biogazu, energii słonecznej, wiatrowej, wodnej), w tym inwestycje wykorzystujące nowoczesne technologie i know-how w zakresie wykorzystania tych źródeł energii. Ponadto dotowane będą inwestycje dotyczące budowy instalacji i urządzeń do produkcji biodiesla i innych biopaliw (z wyłączeniem bioetanolu) nie będących produktami rolnymi. Nabór wniosków dla tego działania planowany jest od maja do czerwca 2010 roku.

Przeczytaj koniecznie: Jak zdobyć dodatkowe punkty w ocenie merytorycznej fakultatywnej

Lubelskie

Działanie 1.4, Schemat B: „Inwestycje w zakresie produkcji i wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych” skierowane jest do przedsiębiorstw z sektora MŚP i zgłaszane projekty powinny dotyczyć budowy, rozbudowy i modernizacji infrastruktury służącej do produkcji energii odnawialnej oraz umożliwiającej przyłączenie jednostek wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, a także inwestycji wykorzystujących nowoczesne technologie oraz know-how w zakresie wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych. Nabór wniosków planowany jest na grudzień 2010 roku.

Mazowieckie

Działanie 4.3 „Ochrona powietrza, energetyka” wspiera przedsiębiorstwa w zakresie realizacji projektów dotyczących energii odnawialnej, a także efektywności energetycznej i kogeneracji (np. poprzez budowę lub modernizację systemów ciepłowniczych w celu zwiększenia efektywności energetycznej), oraz elektryczności i gazu naturalnego (np. poprzez modernizację infrastruktury przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej i gazu ziemnego). Nabór wniosków jest planowany od maja do czerwca 2010 roku.

Warmińsko-Mazurskie

W tym województwie przygotowano dwa działania dla firm na projekty środowiskowe.

REKLAMA

W ramach poddziałania 6.1.1 „Gospodarka odpadami i ochrona powierzchni ziemi” wspierane będą m.in. projekty rekultywacji składowisk; segregacji, unieszkodliwiania i odzysku odpadów niebezpiecznych, odpadów komunalnych z odzyskiem energii, itp. Wnioski projektowe zgodnie z planem będą przyjmowane w czerwcu 2010 roku.

Natomiast w ramach poddziałania 6.2.1 „Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii” przedsiębiorcy mogą otrzymać dotację na inwestycje w infrastrukturę wytwarzania, magazynowania i przesyłu energii odnawialnej. Nabór wniosków w ramach tego działania przewidywany jest na kwiecień 2010 r.

Zachodniopomorskie

W tym województwie wsparcie na projekty środowiskowe kierowane jest tylko do dużych przedsiębiorstw. Mogą oni ubiegać się o dotację w ramach działania Działania 4.4 „Ochrona powietrza”, dotyczącego projektów mających na celu poprawę jakości powietrza i zmniejszania emisji zanieczyszczeń (w tym gazowych i pyłowych) wytwarzanych przez producentów energii elektrycznej i cieplnej. Nabór wniosków planowany jest w październiku 2010 roku.

Wielkopolskie

Działanie 3.3 „Wsparcie ochrony przyrody” obejmuje wsparcie dla przedsiębiorstw w zakresie realizacji inwestycji polegających m.in. na odbudowie zdegradowanych siedlisk leśnych i wodnych, budowie infrastruktury edukacyjnej na obszarach chronionych, ochronie gatunków zagrożonych, kampanii promocyjnych i informacyjnych oraz imprezach masowych, planów ochrony dla obszarów chronionych, w tym Natura 2000. Nabór wniosków na tego typu projekty planowany jest na III kwartał 2010 roku.

Dotacje środowiskowe udzielane są najczęściej jako refundacja poniesionych kosztów, co oznacza, że inwestor musi zagwarantować 100% finansowania projektu, a po realizacji poszczególnych etapów inwestycji sukcesywnie otrzymuje zwrot poniesionych kosztów. O wysokości przyznanej dotacji decydują m. in. takie czynniki jak wielkość przedsiębiorstwa oraz przedmiot projektu. Ważne jest, że wydatki w ramach realizacji projektu mogą być ponoszone dopiero po złożeniu wniosku o dofinansowanie, w przeciwnym razie nie będą kwalifikować się do refundacji. 

Porównaj: Pomoc Promotorów Projektów Innowacyjnych. Działanie 4.2 i 4.4 POIG

Szczegółowe zasady wsparcia oraz kryteria jakie musi spełniać wnioskodawca określane są dla działań w poszczególnych RPO. Dlatego też należy pamiętać, że reguły obowiązujące dla danego działania w jednym województwie nie muszą być takie same w drugim. Warunki tych działań mogą różnić się wartością zgłaszanych projektów, wysokością dotacji, czy typami projektów kwalifikujących się do objęcia wsparciem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. Katowice 29 lutego 2024 r. [wydarzenie bezpłatne, liczba miejsc ograniczona]

  LPW Grupa na czele z ekspertami z LPW Consulting zaprasza na kolejną edycję wydarzenia pt. KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. W tym roku to wydarzenie odbędzie się w czwartek 29 lutego 2024 r. w godz.: 10:00-14:00 w Parku Technologicznym Ekoenergia w Katowicach, ul. Żeliwna 38. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny po uprzednim zapisie online. Przy czym liczba miejsc jest ograniczona. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

  Czekolada w 2024 roku będzie droższa i nie tylko ona. Ceny kakao biją rekordy – może być nawet 7 tys. USD za tonę. Co to jest shrinkflacja?

  Nie ma dobrych wiadomości dla miłośników czekolady i kakao. Rekordowo wysokie ceny kakao na światowych giełdach nadal będą rosły i mogą nawet przekroczyć wartość 7 tys. dolarów za tonę. Tak prognozują autorzy raportu pt. „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”. Problemy z podażą i przewidywane znaczne spadki zbiorów oznaczają trzeci rok z rzędu globalnego deficytu surowca. Kluczowy okres zbierania ziaren skończy się w marcu, a następny zacznie się dopiero we wrześniu. Natomiast już w styczniu br. słodycze i desery zdrożały najbardziej ze wszystkich analizowanych kategorii produktów. Eksperci zapowiadają, że podwyżki w następnej kolejności obejmą kosmetyki, leki i suplementy bazujące na kakao. I dodają, że skok cen odczują producenci art. spożywczych, zakłady przetwórcze, cukiernie i restauracje. W następnej kolejności straty te zostaną przerzucone na konsumentów. Taki scenariusz może się wydarzyć już przed Wielkanocą. A jeśli sytuacja dalej będzie się pogarszała, to może nasilić się również zjawisko shrinkflacji. 

  Firmy widzą potencjał w sztucznej inteligencji, ale są pewne bariery

  Firmy, które zainwestowały w sztuczną inteligencję i widzą jej potencjał, chętniej rozważają dalsze innowacje. Ale są tez pewne przeszkody, z którymi muszą się mierzyć. 

  Ferie 2024. Wyjazdy nad morze coraz popularniejsze. Największą atrakcją morsowanie

  Czy Polacy coraz chętniej będą spędzać ferie nad morzem? Eksperci zauważają, że to był najlepszy początek roku w turystyce od 2019 roku. Czy przedsiębiorcom opłaca się teraz zamykać na zimę? 

  REKLAMA

  Jak założyć e-Doręczenia? Wniosek przedsiębiorcy

  Przedsiębiorcy mogą składać wnioski o utworzenie adresu do e-Doręczeń przez Biznes.gov. Po aktywacji adresu, firma korzysta ze skrzynki do e-Doręczeń w Koncie Przedsiębiorcy. Jak zrobić e-Doręczenia?

  Kompetencje kobiet w branży IT. Większy udział kobiet jest istotny z powodu deficytu wykwalifikowanych kadr

  W październiku 2024 r. zaczną obowiązywać unijne przepisy mające na celu zbudowanie większej odporności biznesu na cyberataki. W związku z tym należy podjąć działania podnoszące kompetencje z dziedziny cyberbezpieczeństwa. Tymczasem inicjatywy podnoszące kompetencje cyfrowe kobiet podejmowane są w zaledwie 20,4% miejsc pracy.

  Komisja Europejska proponuje zmniejszenie i uproszczenie obciążeń rolników. Czy to wystarczy by przerwać protesty?

  Komisja Europejska przesłała w czwartek prezydencji belgijskiej w Radzie UE dokument, zawierający listę działań mających na celu "zmniejszenie obciążeń administracyjnych, spoczywających na barkach rolników". Propozycje zostaną omówione z państwami członkowskimi 26 lutego na posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa.

  Używasz smartfona? Twoje wrażliwe dane są jak na dłoni. Technologia pozbawia nas prywatności

  Użytkownicy różnych urządzeń, aplikacji czy systemów często nie są świadomi, przez kogo i do jakich celów są gromadzone i wykorzystywane dane na ich temat. Rozwój technologii rzadko idzie w parze ze świadomością użytkowników i regulacjami prawnymi. To stanowi zagrożenie dla ochrony danych osobowych.

  REKLAMA

  Wzrasta ryzyko prowadzenia biznesu. "Liczba wzmianek o geopolityce i ryzyku politycznym w dokumentach spółek wzrosła o 600%"

  Ryzyko prowadzenia biznesu w 2024 roku zwiększa rosnąca polaryzacja na światowej scenie politycznej. Istotna dla przedsiębiorców będzie minimalizacja potencjalnych niebezpieczeństw, m.in. poprzez zwiększenie odporności łańcuchów dostaw, odpowiednią politykę dostępu do zasobów i zaadresowanie kwestii ESG – wynika z raportu EY-Parthenon 2024 Geostrategic Outlook.

  Handel internetowy idzie w górę, stanowi 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej

  Sprzedaż internetowa w ujęciu rocznym w styczniu wzrosła ogółem o 11%, co stanowił 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej. Największy udział e-sprzedaży w całości sprzedaży detalicznej miały takie kategorie jak tekstylia, odzież, obuwie, prasa i książki. Tak wynika z danych przekazanych przez GUS.

  REKLAMA