REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pomoc Promotorów Projektów Innowacyjnych - działanie 4.2 i 4.4 POIG

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Działanie 4.2 i 4.4 POIG
Działanie 4.2 i 4.4 POIG

REKLAMA

REKLAMA

Wnioskując o przyznanie wsparcia unijnego z działania 4.2 i 4.4 POIG mamy możliwość skorzystania z bezpłatnych usług Promotorów Projektów Innowacyjnych (PPI). Na czym konkretnie polega ich wsparcie i jak skorzystać z ich pomocy? Na te i inne pytania odpowie poniższy artykuł.

Promotorzy Projektów Innowacyjnych (PPI) są ekspertami powoływanymi przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), w celu dokonania wstępnej weryfikacji dokumentacji aplikacyjnej składanej przez przedsiębiorców podczas naboru projektów dla działania 4.2 i 4.4. PPI pomagają wnioskodawcom ocenić podstawowe założenia projektu, przy czym świadczona przez nich pomoc ma charakter nieobowiązkowy. Przedsiębiorcy, którzy nie są zainteresowani skorzystaniem z pomocy PPI, składają dokumentację aplikacyjnej w trybie i terminie określonym podczas naboru projektów. PPI posiadają szerokie kwalifikację i wiedzę z zakresu wdrażania funduszy europejskich, jak również wiedzę specjalistyczną dotyczącą np. sporządzania analizy finansowej. Aktualnie pomoc świadczona jest przez 36 specjalistów w poszczególnych województwach. Szczegółowy wykaz wraz z danymi kontaktowymi znajduje się na stronie internetowej Krajowego Systemu Usług dla MŚP (http://ksu.parp.gov.pl). Weryfikacja odbywa się w oparciu o wersje elektroniczne dokumentów i dopiero na etapie podpisania umowy o dofinansowanie wnioskodawca powinien dostarczyć wersję papierową wniosku wraz z załącznikami.

REKLAMA

Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

Co zrobić aby skorzystać z usług PPI

Przedsiębiorcy, którzy chcieliby skorzystać ze wsparcia PPI powinni podczas wypełniania wniosku o dofinansowanie w Generatorze Wniosków (dostępnym na stronie internetowej: http://www.parp.gov.pl), zaznaczyć opcję „Wyślij wniosek do promotora” („Przekaż wniosek do weryfikacji przez promotora”). Po dokonaniu wyboru promotora z listy aktualnie dostępnych, wersja elektroniczna wniosku jest przekazywana do wskazanego przez nas specjalisty.

Po otrzymaniu wniosku o dofinansowanie, PPI w ciągu 1 dnia roboczego informuje czy podejmie się sporządzenia opinii czy nie.

Przeczytaj także: Jak zwiększyć swoje szanse na otrzymanie wsparcia z UE. Działanie 1.4 i 4.1 POIG

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na jaką pomoc możemy liczyć po przekazaniu wniosku do PPI

 • promotor weryfikuje wniosek pod kątem kwalifikowalności formalnej wnioskodawcy i projektu (np. bada czy wnioskodawca jest wymieniony w katalogu podmiotów, którzy mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramach danego naboru projektów) oraz przeprowadza wstępną weryfikację kwalifikowalności merytorycznej wniosku, zgodnie z wytycznymi dla wnioskodawców do działania 4.2 i 4.4,
 • utrzymuje bieżące kontakty z wnioskodawcą w zakresie wyjaśniania zapisów zawartych we wniosku,
 • udziela podstawowych wskazówek dotyczących przygotowania załączników do wniosku,
 • wydaje pisemną opinię dotyczącą kwalifikowalności formalnej wnioskodawcy i projektu oraz kwalifikowalności merytorycznej projektu.

W przypadku wydania przez PPI pozytywnej opinii, wnioskodawcy w terminie nie przekraczającym 10 dni od dnia uzyskania pozytywnej opinii są zobowiązani złożyć pozostałe dokumenty w RIF.

Porównaj: Jak skorzystać z pomocy Promotorów Projektów Innowacyjnych? Działanie 4.2 POIG

Jeżeli wniosek zostanie pozytywnie zaopiniowany przez PPI, wnioskodawca co do zasady może rozpocząć realizację projektu i tym samym ponosić pierwsze koszty kwalifikujące się do zwrotu z UE.

Jednakże, należy pamiętać, że pozytywna opinia PPI w zakresie np. kwalifikowalności wnioskodawcy nie jest równoznaczna z przyznaniem dofinansowania. Taki projekt musi uzyskać akceptację Komisji Konkursowej podczas oceny merytorycznej dokumentacji aplikacyjnej złożonej w terminie i trybie naboru.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rolnicy ruszyli do skupów. Czy da się jeszcze zarobić na zbożu?

  W obliczu obaw o dalszy spadek cen, rolnicy postanowili sprzedać zboża ze swoich magazynów. Już w styczniu, punkty skupu zakupiły 538,8 tys. ton zbóż, co stanowi wzrost o 10% w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2023 i o 17% w stosunku do grudnia poprzedniego roku. 

  Dojście do niskiej inflacji wymaga kontraktu społecznego, który jest jak umowa widmo

  Niska inflacja to kontrakt społeczny. Taki kontrakt jest jak umowa widmo, ale osiągany jest głównie wysiłkiem banku centralnego, bo NBP jest odpowiedzialny za stabilność cen w gospodarce.

  Sektor MŚP chętniej sięga po kredyty, a banki zaostrzają kryteria ich przyznawania

  Popyt na kredyty długoterminowe ze strony małych przedsiębiorców jest najwyższy od lat. Jedocześnie banki przyznają, że zaostrzają kryteria kredytowe. Czy alternatywna forma finansowania, czyli faktoring, będzie przeżywał ożywienie?  

  Przedsiębiorcy mają obawy czy uda się wydać pieniądze z KPO. Polska ma na to o połowę mniej czasu niż inne kraje

  Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy – KPO dla Polski to doskonała wiadomość, ale trzeba się pospieszyć, by je efektywnie wydać, apelują przedsiębiorcy. Kraje, które dostały pieniądze europejskie bez opóźnień aktualnie są już w połowie drogi w ich wydatkowaniu. Polska będzie musiała wdrożyć wysokie tempo, by żadne dotacje nie przepadły.

   

  REKLAMA

  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  REKLAMA