Ocena dokumentacji aplikacyjnej na dofinansowanie kredytu technologicznego? Działanie 4.3 POIG
REKLAMA
REKLAMA
Jak przebiega proces oceny wniosku?
Przedsiębiorca z sektora MŚP zainteresowany tą formą wsparcia powinien w pierwszej kolejności wypełnić wniosek o dofinansowanie na podstawie formularza dostępnego na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Wniosek ten powinien być wypełniony zgodnie z Instrukcją wypełniania wniosków w ramach działania 4.3.
REKLAMA
REKLAMA
Warunkiem koniecznym do wystąpienia przedsiębiorcy do BGK z wnioskiem o dofinansowanie jest posiadanie przez niego zdolności kredytowej, ocenianej przez bank kredytujący i na etapie składania wniosku potwierdzonej warunkową umową kredytu technologicznego lub promesą kredytu technologicznego.
Do wersji papierowej wniosku i załączników (dokumentów dodatkowych wskazanych we wniosku) należy załączyć wersję elektroniczną wniosku zapisaną na nośniku elektronicznym. Całość dokumentacji aplikacyjnej należy złożyć do BGK za pośrednictwem banku kredytującego, czyli banku z którym wnioskodawca zawarł umowę kredytu technologicznego.
Polecamy: Fundusze unijne
Rozpoczęcie przez przedsiębiorcę realizacji inwestycji technologicznej i ponoszenie wydatków jest możliwe dopiero po uzyskaniu promesy premii technologicznej. Niespełnienie tego warunku sprawia, że cały projekt nie kwalifikuje się do wsparcia w postaci premii technologicznej.
Najpierw ocena formalna, później merytoryczna
REKLAMA
Ocena formalna wniosku jest dokonywana przez pracowników BGK i odbywa się na zasadzie zero-jedynkowej. W przypadku gdy podczas oceny formalnej okaże się, że wniosek posiada uchybienia formalne, wówczas za pośrednictwem banku kredytującego wnioskodawca informowany jest o możliwości jego uzupełnienia/poprawy. Dodatkowo o takiej możliwości wnioskodawca informowany jest przez BGK za pośrednictwem faksu lub e-maila. Uzupełniona dokumentacja powinna zostać powtórnie przekazana do BGK za pośrednictwem banku kredytującego.
W przypadku otrzymania wezwania do uzupełnienia/poprawy dokumentacji należy to uczynić niezwłocznie w terminie nieprzekraczającym 14 dni liczonych od następnego dnia po dniu doręczenia wezwania za pośrednictwem banku kredytującego.
Wnioski, które spełniły wszystkie kryteria formalne są przekazywane do oceny merytorycznej. Podobnie jak w przypadku oceny formalnej odbywa się ona na zasadzie zero-jedynkowej. W trakcie tej oceny powołana Komisja Konkursowa może zwrócić się do wnioskodawcy z prośbą o udzielenie dodatkowych wyjaśnień i informacji. Wezwanie to ma postać pisemną i jest przekazywane do wnioskodawcy za pośrednictwem banku kredytującego. Dodatkowo korespondencja w tej sprawie jest przekazywana bezpośrednio przez BGK faksem lub e-mailem.
W tym przypadku, termin na złożenie niezbędnych do dalszej oceny wyjaśnień jest ustalany indywidualnie w zależności od ich charakteru.
W sytuacji gdy we wskazanym terminie wnioskodawca nie udzieli wyjaśnień, wówczas ocena dokonywana jest jedynie w oparciu o informacje zawarte we wniosku o dofinansowanie.
Zobacz także: Jak przebiega proces oceny dokumentacji aplikacyjnej dla innowacyjnych rozwiązań technologicznych? Działania 4.4 POIG
W sytuacji, gdy dostępny budżet nie wystarczy na dofinansowanie wszystkich pozytywnie ocenionych projektów, o otrzymaniu wsparcia decyduje data wpływu kompletnego wniosku.
Po zatwierdzeniu listy projektów rankingowej projektów, BGK ogłasza na swojej stronie internetowej listę projektów wyłonionych do wsparcia oraz informuje pisemnie bank kredytujący z kopią do wnioskodawcy o wynikach oceny projektu.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA