REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ocena dokumentacji aplikacyjnej dla innowacyjnych rozwiązań technologicznych? Działania 4.4 POIG

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych

REKLAMA

REKLAMA

Proces oceny dokumentacji aplikacyjnej obejmuje kilka etapów, podczas których weryfikowana jest m.in. kompletność złożonych dokumentów oraz zgodność z ustanowionymi kryteriami naboru. Warto wiedzieć, że podczas oceny złożonej już dokumentacji istnieje możliwość jej poprawy lub uzupełnienia. Taki krok wcale nie musisz zaprzepaszczać szansy na uzyskanie wsparcia!

Na wsparcie z działania 4.4 POIG mogą liczyć przedsiębiorcy prowadzący działalność produkcyjną i usługową, którzy dokonują nowych inwestycji oraz niezbędnych dla ich realizacji projektów doradczych i szkoleniowych obejmujących nabycie innowacyjnych rozwiązań technologicznych.

REKLAMA

Jak przebiega proces oceny mojego wniosku?

REKLAMA

Zgodnie z zasadami obowiązującymi podczas II rundy naboru wniosków w 2009 roku, wnioskodawca wypełnia wniosek o dofinansowanie za pomocą aplikacji Generator Wniosków, która dostępna jest pod adresem strony internetowej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Wniosek powinien zostać wypełniony zgodnie z Instrukcją wypełniania wniosków, która również dostępna jest na stronie agencji. Do papierowej wersji wniosku o dofinansowanie oraz dodatkowych dokumentów wymienionych we wniosku, wnioskodawca załącza wersje elektroniczną wniosku, która powinna zostać zapisana również na nośniku elektronicznym. Kompletna dokumentacja aplikacyjna powinna zostać złożona do właściwej dla lokalizacji projektu Regionalnej Instytucji Finansującej (RIF).

W ramach tego działania przewidziano możliwość skorzystania z usług PPI - Promotora Projektów Innowacyjnych, w celu uzyskania opinii co do kwalifikowalności projektu. Usługa świadczona przez PPI jest bezpłatna, przy czym jest również nieobowiązkowa dla wnioskodawcy.

Polecamy: serwis Mała firma

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najpierw ocena formalna, później merytoryczna

Ocena formalna jest dokonywana przez pracowników RIF w oparciu o kryteria zatwierdzone przez Komitet Monitorujący. W przypadku zaistnienia we wniosku uchybień formalnych, które mogą zostać poprawione/uzupełnione przez wnioskodawcę, jest on wzywany do ich uzupełniania/poprawienia. Wezwanie to odbywa się za pośrednictwem faksu lub za pomocą e-maila (wezwanie jest wysyłane na numer faksu lub adres e-mail wskazany we wniosku o dofinansowanie). 

Czas na uzupełnienie lub poprawienie dokumentacji aplikacyjnej wynosi 5 dni roboczych. Termin na dokonanie poprawek i uzupełnień jest liczony od wysłania przez wnioskodawcę potwierdzenia otrzymania wezwania do uzupełnień (poprawy).

Konkretne uchybienie wykryte we wniosku można poprawiać tylko raz. Poprawki dotyczące wniosku należy wprowadzić do Generatora Wniosków. Poprawiony wniosek należy wydrukować i dostarczyć do właściwego RIF-u, gdzie będzie on poddany ponownej ocenie.

Zobacz także: Cztery kroki po fundusze

W przypadku gdy wnioskodawca wprowadzi do wniosku poprawki wykraczające poza postulowane przez RIF w doręczonym wezwaniu, wniosek podlega odrzuceniu.

REKLAMA

Po spełnieniu przez wniosek wszystkich kryteriów formalnych jest on przekazywany do oceny merytorycznej. Ocena merytoryczna jest dokonywana przez Komisję Konkursową, w skład której wchodzą przedstawiciele PARP oraz eksperci. W przypadku oceny merytorycznej dokumentacja aplikacyjna jest poddawana weryfikacji pod kątem spełniania kryteriów obowiązkowych (obligatoryjnych) oraz dodatkowych (fakultatywnych). Ocena merytoryczna obligatoryjna dokonywana jest w systemie zero-jedynkowym. W przypadku zaistnienia wątpliwości lub potrzeby uzyskania dodatkowych informacji na temat projektu, Przewodniczący Komisji może zwrócić się do wnioskodawcy o udzielenie takowych informacji. 

Czas na udzielenie wyjaśnień podczas oceny merytorycznej wynosi 3 dni robocze. Termin ten jest liczony od następnego dnia po dniu wysłania wezwania w formie faksu lub wysłania wiadomości e-mail. W przypadku nieotrzymania wyjaśnień ocena wniosku przeprowadzana jest na podstawie dostępnych informacji. 

Po spełnieniu przez wniosek wszystkich kryteriów obligatoryjnych podczas oceny merytorycznej jest ona przekazywany do oceny pod względem kryteriów fakultatywnych. Aby wniosek mógł zostać rekomendowany do wsparcia musi uzyskać w ocenie merytorycznej według kryteriów fakultatywnych co najmniej 60 punktów na 100 możliwych. Po zatwierdzeniu listy rankingowej, czyli wykazu zawierającego projekty rekomendowane do udzielenia wsparcia, wnioskodawca jest informowany przez PARP o udzieleniu dofinansowania.


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA