REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Cztery kroki po fundusze

Kinga Wiśniewska

Konsultant ds. funduszy europejskich, ekspert w dziedzinie pozyskiwania środków dla samorządów i przedsiębiorców.

Cztery kroki po fundusze
Cztery kroki po fundusze

REKLAMA

REKLAMA

Chcesz pozyskać fundusze pomocowe UE dla swojej działalności ale nie wiesz od czego zacząć? Jeżeli tak, to ten tekst jest dla Ciebie.

Krok 1. Musisz mieć pomysł – najlepiej dobry

REKLAMA

Pomysł to krok pierwszy i najważniejszy. Kluczem do wykorzystania środków pochodzących z funduszy UE jest posiadanie dobrego i przemyślanego produktu (pomysłu), o którego wsparcie finansowe będziemy się ubiegać.

Niestety bardzo rzadko w swojej pracy mam do czynienia z naprawdę dobrymi pomysłami przedsiębiorców starających się o dofinansowanie. Dużo częściej pada pytanie
„A na co dają?”.

REKLAMA

Tymczasem, żeby stworzyć dobry wniosek i biznes plan trzeba przemyśleć naprawdę wiele aspektów planowanej działalności. Nasz pomysł biznesowy musi mieć charakter marketingowy – nowy/ulepszony produkt czy usługa musi zaspokajać jakieś konkretne potrzeby konsumenckie.

Musimy go w atrakcyjny sposób zaoferować naszym klientom. Oczywiście wcześniej musimy wiedzieć, kto jest naszym docelowym klientem, ile osób jest gotowych korzystać z naszej usługi (potencjał rynku) oraz w jaki sposób chcemy do nich dotrzeć. Dopiero mając pomysł możemy zacząć zastanawiać się nad sposobem jego sfinansowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Krok 2. Jak dopasować pomysł do funduszy

Zobacz: Badanie marketingowe obniży ryzyko gospodarcze

Nasz pomysł należy dopasować do możliwości, jakie dają istniejące programy operacyjne i zdefiniowane przez nie działania.

Możemy próbować zrobić to samodzielnie korzystając z pomocy darmowych Punktów Konsultacyjnych w Instytucji Wdrażającej (odpowiedzialnej za ogłaszanie konkursu i nabór wniosków), lub szukając informacji na stronach internetowych poszczególnych programów.

Możemy także skorzystać z usług firmy konsultingowej. Dobre firmy przeważnie nie pobierają opłat za konsultacje pomysłów na biznes.

Krok 3. Przygotowanie wniosku

REKLAMA

Podstawą do otrzymania wsparcia ze strony funduszy UE jest przygotowanie wniosku wraz z wymaganymi w danym konkursie załącznikami. Jeśli zamierzamy samodzielnie ubiegać się o dotacje, przed rozpoczęciem prac nad wnioskiem należy bardzo dokładnie zapoznać się z wytycznymi dla wnioskodawców ubiegających się o wsparcie w ramach danego działania, w celu poznania zasad konkursu.

Możemy również skorzystać z usług firmy konsultingowej, lub doradcy, za którą to usługę oczywiście trzeba będzie zapłacić. Jednak wybór dobrej firmy gwarantuje nam, że nasz wniosek będzie poprawnie złożony ( nie odpadnie ze względów formalnych) i trafi do oceny merytorycznej. Oczywiście żadna firma nie da Państwu 100% gwarancji, że Wasz wniosek uzyska dofinansowanie, ale doradcy będą w stanie realnie ocenić szanse.

Krok 4. Złożenie wniosku

Ostatnim etapem jest złożenie wniosku do Instytucji Wdrażającej i oczekiwanie na wyniki konkursu.

Zobacz: Pesymistyczne prognozy dla brokerów kredytowych

Gdzie szukać informacji o konkursach?

Fundusze Strukturalne – internetowy serwis informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego – zawiera informacje o wszystkich Programach operacyjnych oraz konkursach trwających na terenie całego kraju. Na tej stronie znajdziemy także odesłanie do wszystkich Punktów Konsultacyjnych oraz Instytucji prowadzących nabory wniosków.

http://www.funduszestrukturalne.gov.pl

Kinga Wiśniewska

konsultant ds. funduszy europejskich

wisniewska.k@gazeta.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA