reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Szkolenia > Ogólne zasady kwalifikowania wydatków w ramach Programu Kapitał Ludzki

Ogólne zasady kwalifikowania wydatków w ramach Programu Kapitał Ludzki

Przed przystąpieniem do konstruowania budżetu projektu w celu aplikowania o środki unijne należy starannie zapoznać się z zasadami kwalifikowania wydatków w ramach danego programu operacyjnego. Tylko wydatki poniesione zgodnie z obowiązującymi zasadami mogą zostać zrefundowane ze środków unijnych.

Zasady kwalifikowania wydatków w projektach realizowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego reguluje szereg dokumentów, w tym „Wytyczne w zakresie kwalifikowania wydatków w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki”. Projektodawcy ubiegający się o dofinansowanie i realizujący projekty w ramach Programu Kapitał Ludzki są zobowiązani do korzystania z aktualnych wersji dokumentów. 

Aktualna wersja wytycznych dotyczących kwalifikowania wydatków w ramach PO KL znajduje się pod adresem strony internetowej http://www.efs.gov.pl, w zakładce „Dokumenty i wytyczne” / ”Wytyczne obowiązujące”. 

Należy pamiętać, że informacje przytoczone w niniejszym artykule mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zwalniają projektodawców z konieczności szczegółowego zapoznania się z obowiązującymi dokumentami programowymi, wytycznymi, wzorami oraz dokumentacją konkursową.

Polecamy serwis Zakładam firmę

Podstawowe zasady kwalifikowania wydatków w PO KL

Projektodawcy, którzy chcą realizować projekty dofinansowywane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego muszą pamiętać o kilku podstawowych zasad dotyczących kwalifikowania wydatków. Zgodnie z obowiązującymi wytycznymi (wersja z 28 grudnia 2009 roku) wydatki ponoszone w ramach realizacji projektu mogą zostać uznane za kwalifikowane o ile spełniają łącznie następujące warunki:

  • są niezbędne dla realizacji projektu, a więc mają bezpośredni związek z celami projektu,
  • są racjonalne i efektywne, tj. nie są zawyżone w stosunku do cen i stawek rynkowych oraz spełniają wymogi efektywnego zarządzania finansami (relacja nakład/rezultat),
  • zostały faktycznie poniesione,
  • są udokumentowane, z zastrzeżeniem zapisów wytycznych dotyczących kosztów bezpośrednich rozliczanych ryczałtem oraz rozliczania kosztów pośrednich,
  • są zgodne z zatwierdzonym budżetem projektu, z uwzględnieniem zasad konstruowania budżetu, o których mowa w wytycznych,
  • nie zostały wymienione w katalogu wydatków niekwalifikowalnych w ramach PO KL,
  • zostały poniesione zgodnie z zasadami o których mowa w wytycznych,
  • są zgodne z odrębnymi przepisami prawa krajowego i wspólnotowego, w szczególności z ustawą z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 223, poz. 1655, z późn. zm.).

Wydatek faktycznie poniesiony to wydatek poniesiony w znaczeniu kasowym, tj. jako rozchód środków pieniężnych z kasy lub rachunku bankowego, powodujący faktyczny przepływ środków pieniężnych od beneficjenta lub partnera do innego podmiotu, z zastrzeżeniem wyjątków wskazanych w wytycznych.

Dowodem poniesienia wydatku jest opłacona faktura lub inny dokument księgowy o równoważnej wartości dowodowej wraz z dowodami zapłaty. W przypadku płatności gotówkowej, wystarczającym dowodem jest faktura lub inny dokument księgowy o równoważnej wartości dowodowej ze wskazaniem, że zapłacono gotówką.

Polecamy: Jakie są źródła finansowania innowacji w Polsce?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Tomasz Wydra

Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ogólne zasady kwalifikowania wydatków w ramach Programu Kapitał Ludzki
Ogólne zasady kwalifikowania wydatków w ramach Programu Kapitał Ludzki

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Soneta sp. z o.o.

Firma Soneta sp. z o.o. jest polskim producentem oprogramowania do zarządzania i księgowości – enova365.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama