Najczęstsze błędy w dokumentacji na wsparcie eksportu – część II
REKLAMA
REKLAMA
To w jaki sposób wypełnimy pola we wniosku o dofinansowanie jest badane podczas oceny złożonej dokumentacji aplikacyjnej. Wniosek powinien zostać wypełniony zgodnie z Instrukcją wypełniania wniosku o dofinansowanie, która każdorazowo zamieszczana jest na stronie internetowej instytucji organizującej dany konkurs. W przypadku działania 6.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka pełna dokumentacja konkursowa dla II rundy aplikacyjnej zamieszczona została na stronie internetowej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
REKLAMA
W I części artykułu przybliżone zostały potencjalnym wnioskodawcom tylko niektóre problemy występujące podczas oceny formalnej wniosków o dofinansowanie. Teraz nadszedł czas na pozostałe błędy.
- Niespójność danych występujących w różnych punktach wniosku o dofinansowanie
Główny zarzut czyniony podczas oceny formalnej względem beneficjentów dotyczy niespójności danych zawartych w różnych punktach wniosku o dofinansowanie, w szczególności w zakresie okresu realizacji projektu, informacji czy przedsiębiorca zamierza rozpocząć eksport w wyniku realizacji projektu, czy też prowadzi już działalność eksportową. Ponadto zwraca się uwagę na brak spójności informacji pomiędzy wnioskiem a deklaracją wnioskodawcy w zakresie uwzględnienia w projekcie podatku VAT i operowania w budżecie projektu kwotami brutto/netto.
- Błędnie podane wskaźniki produktu i rezultatu
Przypomnijmy we wniosku o dofinansowanie wymagane jest określenie wartości obligatoryjnych wskaźników produktu i rezultatu adekwatnych dla projektu oraz wypełnienie tabeli skwantyfikowanych (policzalnych/mierzalnych) wskaźników realizacji celów projektu.
Porównaj: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy
REKLAMA
Obligatoryjnym produktem projektu jest przygotowany Plan rozwoju eksportu. Obligatoryjnym rezultatem projektu jest zweryfikowany Plan rozwoju eksportu. Zgodnie z Instrukcją wypełniania wniosku o dofinansowanie w przypadku wskaźnika produktu Przygotowany Plan rozwoju eksportu - w tabelę należy wpisać odpowiednią wartość we właściwej kolumnie dotyczącej roku, w którym zostanie przygotowany Plan rozwoju eksportu zgodnie z przebiegiem rzeczowo-finansowym realizacji projektu. Termin osiągnięcia wskaźnika produktu, musi się mieścić w terminach podanych w punktach 17, 18 oraz 19 wniosku. Jeśli chodzi o wskaźnik rezultatu Zweryfikowany Plan rozwoju eksportu – w rubryce Wartość bazowa należy wpisać „0”, a w odpowiadającej wartości bazowej rubryce „Rok” należy podać rok, w którym został złożony wniosek o dofinansowanie realizacji projektu. W rubryce wartość docelowa należy wpisać wartość planowaną do osiągnięcia w ramach projektu (zweryfikowany Plan rozwoju eksportu), a w odpowiadającej wartości docelowej rubryce „Rok” należy podać rok, w którym zostanie zweryfikowany Plan rozwoju eksportu.
Pamiętajmy aby uwzględnić czas na weryfikację dokumentu w RIF (co najmniej 14 dni od dnia planowanego zakończenia przygotowywania Planu rozwoju eksportu wynikającego z harmonogramu realizacji projektu oraz przebiegu rzeczowo-finansowego realizacji projektu).
Polecamy: Zakładam firmę
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.