REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najczęstsze błędy w dokumentacji na wsparcie eksportu – część II

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Najczęstsze błędy w dokumentacji na wsparcie eksportu
Najczęstsze błędy w dokumentacji na wsparcie eksportu
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Błędów występujących podczas aplikowania o środki unijne można często uniknąć. Wystarczy uczyć się na błędach innych wnioskodawców i dzięki temu przygotowywać dokumentację aplikacyjną bardziej starannie. Może to być klucz do przyznania unijnej dotacji.

To w jaki sposób wypełnimy pola we wniosku o dofinansowanie jest badane podczas oceny złożonej dokumentacji aplikacyjnej. Wniosek powinien zostać wypełniony zgodnie z Instrukcją wypełniania wniosku o dofinansowanie, która każdorazowo zamieszczana jest na stronie internetowej instytucji organizującej dany konkurs. W przypadku działania 6.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka pełna dokumentacja konkursowa dla II rundy aplikacyjnej zamieszczona została na stronie internetowej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

REKLAMA

W I części artykułu przybliżone zostały potencjalnym wnioskodawcom tylko niektóre problemy występujące podczas oceny formalnej wniosków o dofinansowanie. Teraz nadszedł czas na pozostałe błędy.

 • Niespójność danych występujących w różnych punktach wniosku o dofinansowanie

Główny zarzut czyniony podczas oceny formalnej względem beneficjentów dotyczy niespójności danych zawartych w różnych punktach wniosku o dofinansowanie, w szczególności w zakresie okresu realizacji projektu, informacji czy przedsiębiorca zamierza rozpocząć eksport w wyniku realizacji projektu, czy też prowadzi już działalność eksportową. Ponadto zwraca się uwagę na brak spójności informacji pomiędzy wnioskiem a deklaracją wnioskodawcy w zakresie uwzględnienia w projekcie podatku VAT i operowania w budżecie projektu kwotami brutto/netto.

 • Błędnie podane wskaźniki produktu i rezultatu

Przypomnijmy we wniosku o dofinansowanie wymagane jest określenie wartości obligatoryjnych wskaźników produktu i rezultatu adekwatnych dla projektu oraz wypełnienie tabeli skwantyfikowanych (policzalnych/mierzalnych) wskaźników realizacji celów projektu.

Porównaj: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Obligatoryjnym produktem projektu jest przygotowany Plan rozwoju eksportu. Obligatoryjnym rezultatem projektu jest zweryfikowany Plan rozwoju eksportu. Zgodnie z Instrukcją wypełniania wniosku o dofinansowanie w przypadku wskaźnika produktu Przygotowany Plan rozwoju eksportu - w tabelę należy wpisać odpowiednią wartość we właściwej kolumnie dotyczącej roku, w którym zostanie przygotowany Plan rozwoju eksportu zgodnie z przebiegiem rzeczowo-finansowym realizacji projektu. Termin osiągnięcia wskaźnika produktu, musi się mieścić w terminach podanych w punktach 17, 18 oraz 19 wniosku. Jeśli chodzi o wskaźnik rezultatu Zweryfikowany Plan rozwoju eksportu – w rubryce Wartość bazowa należy wpisać „0”, a w odpowiadającej wartości bazowej rubryce „Rok” należy podać rok, w którym został złożony wniosek o dofinansowanie realizacji projektu. W rubryce wartość docelowa należy wpisać wartość planowaną do osiągnięcia w ramach projektu (zweryfikowany Plan rozwoju eksportu), a w odpowiadającej wartości docelowej rubryce „Rok” należy podać rok, w którym zostanie zweryfikowany Plan rozwoju eksportu.

Pamiętajmy aby uwzględnić czas na weryfikację dokumentu w RIF (co najmniej 14 dni od dnia planowanego zakończenia przygotowywania Planu rozwoju eksportu wynikającego z harmonogramu realizacji projektu oraz przebiegu rzeczowo-finansowego realizacji projektu).

Polecamy: Zakładam firmę

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA