REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najczęstsze błędy w dokumentacji na wsparcie eksportu – część II

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Najczęstsze błędy w dokumentacji na wsparcie eksportu
Najczęstsze błędy w dokumentacji na wsparcie eksportu
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Błędów występujących podczas aplikowania o środki unijne można często uniknąć. Wystarczy uczyć się na błędach innych wnioskodawców i dzięki temu przygotowywać dokumentację aplikacyjną bardziej starannie. Może to być klucz do przyznania unijnej dotacji.

To w jaki sposób wypełnimy pola we wniosku o dofinansowanie jest badane podczas oceny złożonej dokumentacji aplikacyjnej. Wniosek powinien zostać wypełniony zgodnie z Instrukcją wypełniania wniosku o dofinansowanie, która każdorazowo zamieszczana jest na stronie internetowej instytucji organizującej dany konkurs. W przypadku działania 6.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka pełna dokumentacja konkursowa dla II rundy aplikacyjnej zamieszczona została na stronie internetowej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

REKLAMA

W I części artykułu przybliżone zostały potencjalnym wnioskodawcom tylko niektóre problemy występujące podczas oceny formalnej wniosków o dofinansowanie. Teraz nadszedł czas na pozostałe błędy.

  • Niespójność danych występujących w różnych punktach wniosku o dofinansowanie

Główny zarzut czyniony podczas oceny formalnej względem beneficjentów dotyczy niespójności danych zawartych w różnych punktach wniosku o dofinansowanie, w szczególności w zakresie okresu realizacji projektu, informacji czy przedsiębiorca zamierza rozpocząć eksport w wyniku realizacji projektu, czy też prowadzi już działalność eksportową. Ponadto zwraca się uwagę na brak spójności informacji pomiędzy wnioskiem a deklaracją wnioskodawcy w zakresie uwzględnienia w projekcie podatku VAT i operowania w budżecie projektu kwotami brutto/netto.

  • Błędnie podane wskaźniki produktu i rezultatu

Przypomnijmy we wniosku o dofinansowanie wymagane jest określenie wartości obligatoryjnych wskaźników produktu i rezultatu adekwatnych dla projektu oraz wypełnienie tabeli skwantyfikowanych (policzalnych/mierzalnych) wskaźników realizacji celów projektu.

Porównaj: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Obligatoryjnym produktem projektu jest przygotowany Plan rozwoju eksportu. Obligatoryjnym rezultatem projektu jest zweryfikowany Plan rozwoju eksportu. Zgodnie z Instrukcją wypełniania wniosku o dofinansowanie w przypadku wskaźnika produktu Przygotowany Plan rozwoju eksportu - w tabelę należy wpisać odpowiednią wartość we właściwej kolumnie dotyczącej roku, w którym zostanie przygotowany Plan rozwoju eksportu zgodnie z przebiegiem rzeczowo-finansowym realizacji projektu. Termin osiągnięcia wskaźnika produktu, musi się mieścić w terminach podanych w punktach 17, 18 oraz 19 wniosku. Jeśli chodzi o wskaźnik rezultatu Zweryfikowany Plan rozwoju eksportu – w rubryce Wartość bazowa należy wpisać „0”, a w odpowiadającej wartości bazowej rubryce „Rok” należy podać rok, w którym został złożony wniosek o dofinansowanie realizacji projektu. W rubryce wartość docelowa należy wpisać wartość planowaną do osiągnięcia w ramach projektu (zweryfikowany Plan rozwoju eksportu), a w odpowiadającej wartości docelowej rubryce „Rok” należy podać rok, w którym zostanie zweryfikowany Plan rozwoju eksportu.

Pamiętajmy aby uwzględnić czas na weryfikację dokumentu w RIF (co najmniej 14 dni od dnia planowanego zakończenia przygotowywania Planu rozwoju eksportu wynikającego z harmonogramu realizacji projektu oraz przebiegu rzeczowo-finansowego realizacji projektu).

Polecamy: Zakładam firmę

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"
Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

REKLAMA

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

REKLAMA

Przewodnik po spółce w Delaware – wszystko, co musisz wiedzieć zanim założysz firmę w USA

Założenie spółki w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności w stanie Delaware, to marzenie wielu przedsiębiorców – zarówno z Polski, jak i z całego świata. Delaware od dekad uważany jest za światowe centrum dla biznesu dzięki swojej wyjątkowej legislacji, przyjaznemu klimatowi dla przedsiębiorców oraz elastycznym strukturze prawnej. Ale czy spółka w Delaware to dobry wybór dla każdego? I co warto wiedzieć zanim złożysz wniosek o rejestrację?

Europejski Akt Dostępności zacznie obowiązywać od 28 czerwca 2025 roku. Za niespełnienie wymagań dyrektywy wysokie kary

Zbliża się termin, od którego wszystkie firmy świadczące określone usługi lub sprzedające wybrane produkty będą musiały zapewnić ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Od 28 czerwca 2025 r. niespełnienie wymagań może wiązać się z wysokimi grzywnami oraz utratą reputacji.

REKLAMA