| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Zarządzanie własnością intelektualną - poddziałanie 5.4.1 POIG

Zarządzanie własnością intelektualną - poddziałanie 5.4.1 POIG

Innowacyjne pomysły przed wprowadzeniem ich w życie powinny zostać skutecznie opatentowane. Koszty związane z uzyskaniem ochrony prawnej wytworów intelektualnych może pokryć Unia Europejska w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Poddziałanie to skierowane jest do przedsiębiorców, przygotowujących i wdrażających innowacyjne rozwiązania, które powinny być skutecznie chronione prawem własności przemysłowej. Zastrzeżenie wyłączności praw do nowych pomysłów, wynalazków, wzorów użytkowych czy przemysłowych, wzorów nowych opakowań, nazw produktów, rozwiązań konstrukcyjnych, designu może często przesądzić o realizacji całego przedsięwzięcia. Dlatego tak ważne jest skuteczne zastrzeżenie przed właściwym organem. W ramach poddziałania przewiduje się wsparcie dwóch typów projektów tj. związanych z uzyskaniem ochrony własności przemysłowej oraz jej realizacją. 

Kto może ubiegać się o dotację?

O wsparcie w ramach poddziałania 5.4.1 mogą ubiegać się mikro-, małe oraz średnie przedsiębiorstwa (MŚP), których siedziba znajduje się na terytorium Polski (w przypadku mikroprzedsiębiorcy, małego lub średniego przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną - miejsce zamieszkania na terytorium Polski).

Polecamy: Środki unijne na wsparcie elektronicznego biznesu - działanie 8.2 POIG

Na co można otrzymać dotację?

O zwrot kosztów związanych z ochroną własności przemysłowej może starać się MŚP, który poniósł wydatki na przygotowanie zgłoszenia wynalazku, wzoru użytkowego lub wzoru przemysłowego oraz wydatków związanych z prowadzeniem postępowań przed właściwymi organami, związanych z uzyskaniem tych praw.
W przypadku kosztów związanych z realizacją ochrony własności przemysłowej – o refundację mogą ubiegać się MŚP w zakresie wszczęcia i prowadzenia postępowania o unieważnienie patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy albo prawa z rejestracji.

Wzór przemysłowy - nowa i posiadająca indywidualny charakter postać wytworu lub jego części, nadana mu w szczególności przez cechy linii, konturów, kształtów, kolorystykę, strukturę lub materiał wytworu oraz przez jego ornamentację
Wzór użytkowy - jest nowe i użyteczne rozwiązanie o charakterze technicznym, dotyczące kształtu, budowy i zestawienia przedmiotu o trwałej postaci, przy czym użyteczność takiego rozwiązania wyraża się możliwością osiągnięcia celu mającego praktyczne znaczenie przy wytwarzaniu lub korzystaniu z wyrobu o cechach wzoru użytkowego.

Do wydatków kwaliikujących się do wsparcia zalicza się wydatki poniesione na m.in.:

  • opłaty urzędowe za zgłoszenie wynalazku, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego w trybie krajowym, regionalnym lub międzynarodowym, w tym opłaty za przekazanie, opłaty za dokumenty pierwszeństwa, opłaty za odnowienie wniosku oraz opłaty od wszelkich innych czynności dokonywanych w trakcie postępowania prowadzonego przez krajowy, regionalny lub międzynarodowy organ udzielający ochrony,
  • pokrycie kosztów tłumaczenia przysięgłego na język polski dokumentacji,
  • pokrycie kosztów obsługi zawodowego pełnomocnika obejmujących przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej wynalazku, wzoru użytkowego lub wzoru przemysłowego oraz reprezentację przed organem ochrony własności przemysłowej.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Blog Prawa Zamówień Publicznych

Opinie prawników specjalizujących się w prawie zamówień publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »