REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zwiększyć swoje szanse na otrzymanie wsparcia z UE. Działanie 1.4 i 4.1 POIG

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Działanie 1.4 i 4.1 POIG
Działanie 1.4 i 4.1 POIG

REKLAMA

REKLAMA

Poprzez spełnienie dodatkowych kryteriów podczas oceny dokumentacji aplikacyjnej możesz zwiększyć swoje szanse na uzyskanie wsparcia ze środków unijnych.

Po złożeniu dokumentacji aplikacyjnej do właściwej Regionalnej Instytucji Finansującej jest ona poddawana ocenie pod kątem spełniania określonych kryteriów. Aby wniosek mógł otrzymać dofinansowanie z UE wymagane jest spełnienie 100% kryteriów formalnych i merytorycznych (obligatoryjnych). Ponadto wniosek poddawany jest ocenie pod kątem spełniania kryteriów dodatkowych tzw. fakultatywnych, przy czym aby wniosek mógł zostać zarekomendowany do wsparcia musi uzyskać w tej ocenie co najmniej 40 punktów na 100 możliwych. Warto przyjrzeć się im bliżej, aby zwiększyć szansę swojej firmy na zdobycie dofinansowania. 

REKLAMA

Kryteria merytoryczne fakultatywne

W ramach działania 1.4 – 4.1 POIG jest 9 kryteriów fakultatywnych, lecz ich waga punktowa jest różna w zależności od spełnienia danego kryterium. W artykule przedstawione zostaną kryteria o największej wadze punktowej, których spełnienie może decydować o przyznaniu wsparcia.

Zobacz także: Wsparcie inwestycji w sektorze produkcyjnym - poddziałanie 4.5.1 POIG

Powstanie komórki badawczo-rozwojowej

W ramach tego kryterium badane jest czy realizacja projektu przyczyni się do utworzenia lub rozbudowy trwałej komórki badawczo-rozwojowej w strukturze wnioskodawcy. Waga tego kryterium wynosi 10 punktów. Wymaga się, aby utworzenie lub rozbudowa komórki nastąpiła w okresie realizacji projektu. Należy pamiętać, iż na wnioskodawcy spoczywa obowiązek uzasadnienia związku pomiędzy utworzeniem komórki badawczo-rozwojowej a realizacją projektu objętego wnioskiem o dofinansowanie. Weryfikacja osiągnięcia tego celu będzie badana na podstawie sprawozdania końcowego z realizacji projektu.

MŚP

W ramach tego kryterium przyznawane są dodatkowe punkty, pod warunkiem że wnioskodawca należy do sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Waga tego kryterium wynosi 15 punktów. Punkty te przyznawane są na podstawie deklaracji we wniosku o dofinansowanie. Należy pamiętać że na etapie przygotowania umowy o dofinansowanie kryterium te jest weryfikowane ponownie poprzez złożenie przez wnioskodawcę pełnej deklaracji o spełnianiu kryteriów MŚP.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zapoznaj się z serwisem: Mała firma

Zapotrzebowanie rynkowe na rezultat projektu

W ramach tego kryterium badane jest czy istnieje zapotrzebowanie na dany produkt/usługę czy technologię wytworzoną na ramach realizacji projektu na rynku międzynarodowym. Waga punktowa tego kryterium wynosi 15. Ważne jest aby we wniosku określić wielkość popytu i wskazać źródła informacji. Może to być np. badanie rynkowe. Punkty te będą przyznawane na podstawie deklaracji przedsiębiorcy, że udział przychodów ze sprzedaży nowego produktu/usługi czy technologii poza teren Polski będzie stanowić minimum 10% sprzedaży danego produktu/usługi/technologii w ogóle.

Przedsiębiorca starający się uzyskać punkty w ramach tego kryterium musi koniecznie pamiętać, że poziom ten należy osiągnąć w okresie 2 lat po zakończeniu realizacji projektu. 

Zgłoszenie patentowe 

Punkty w ramach tego kryterium przyznawane są za zgłoszenie patentowe wynalazku w okresie realizacji projektu. Zgłoszenie to musi bezpośrednio wynikać z przeprowadzonych prac rozwojowych i/lub badań przemysłowych. Waga tego kryterium wynosi 15 punktów. 

Wzrost zatrudnienia personelu badawczego

Punkty przyznawane są na podstawie wniosku o dofinansowanie oraz biznesplanu, gdzie wnioskodawca zadeklarował stworzenie nowych miejsc pracy dla personelu badawczego w wyniku realizacji projektu. Waga tego kryterium wynosi 10 punktów.

Polecamy: Dotacje unijne 2012 - poradnik przedsiębiorcy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

  Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

  Benzyna E10 od 2024 roku w Polsce. Wyszukiwarka modeli, roczników i silników samochodów dostosowanych do nowego paliwa

  Jak informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska już od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

  Crowdfunding. Co się zmieniło po 10 listopada 2023 roku?

  Zmiany, które weszły w życie dnia 10 listopada 2023 r. znacząco ograniczyły katalog podmiotów świadczących usługi finansowania społecznościowego.

  Najlepszy sposób na oszczędności 2023: złoto. Ile trzeba mieć, by ulokować, jak kupować sztabki i monety

  Od kiedy w złoto można inwestować przez Internet, kupując nawet mikrosztabki, na dodatek „kawałek po kawałku”, lokowaniem w złoto swoich oszczędności interesuje się coraz więcej Polaków. I to oni są wygranymi w 2023 roku na rynku oszczędzających.

  REKLAMA

  Rośnie liczba zadłużonych wobec ZUS. "Płatnicy popadają z roku na rok w większe kłopoty finansowe"

  Prawie 672 tys. - tylu aktywnych płatników było zadłużonych w ZUS na koniec lipca. A łączna kwota zadłużenia wyniosła 19 mld zł. Jak to komentują eksperci? Jakie są prognozy? 

  Ewidencja odpadów na przełomie 2023 i 2024 roku

  W związku ze zbliżającym się końcem roku, przypominamy najważniejsze informacje związane z prowadzeniem ewidencji odpadów na przełomie 2023 i 2024 r.

  Posiadanie własnej firmy to plan na przyszłość ponad 80 proc. młodych w wieku 8-14 lat

  Młode pokolenie już zarabia. Ma też sprecyzowane plany dotyczące tego, co chce robić w przyszłości. I tak, 81 proc. osób z Polski w wieku 8-14 lat chce posiadać przedsiębiorstwo, prowadzić małą firmę albo mieć poboczny biznes. Pracę dla kogoś innego wybrałoby natomiast 11 proc. badanych.

  Szef OPZZ: dodatkowe niedziele handlowe w grudniu zaskoczeniem dla pracowników

  Wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych jest zaskoczeniem dla pracowników, którzy niemal w ostatniej chwili dowiadują się, że muszą stawić się do pracy 10 i 17 grudnia - powiedział PAP przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski.

  REKLAMA

  Nawet 130 - z tylu różnych aplikacji SaaS korzystały firmy w 2022 r.

  Rosnący poziom cyfryzacji i powszechny model pracy rozproszonej niesie duże wyzwania związane z ochroną danych poufnych i wrażliwych. W 2022 r. firmy korzystały przeciętnie nawet ze 130 różnych aplikacji SaaS. Jak zapewnić ochronę danych poufnych w tak rozbudowanym środowisku?

  Jak karty podarunkowe mogą uchronić przed poświątecznym spadkiem sprzedaży

  Karta podarunkowa jako narzędzie generowania przychodów? Jak najbardziej. Specjaliści od marketingu nie mają wątpliwości, że nowoczesne technologie wykorzystywane w kartach mogą być kluczem do zwiększania lojalności klientów i zapewniania stałego źródła dochodów. 

  REKLAMA