reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Jak zwiększyć swoje szanse na otrzymanie wsparcia z UE. Działanie 1.4 i 4.1 POIG

Jak zwiększyć swoje szanse na otrzymanie wsparcia z UE. Działanie 1.4 i 4.1 POIG

Poprzez spełnienie dodatkowych kryteriów podczas oceny dokumentacji aplikacyjnej możesz zwiększyć swoje szanse na uzyskanie wsparcia ze środków unijnych.

Po złożeniu dokumentacji aplikacyjnej do właściwej Regionalnej Instytucji Finansującej jest ona poddawana ocenie pod kątem spełniania określonych kryteriów. Aby wniosek mógł otrzymać dofinansowanie z UE wymagane jest spełnienie 100% kryteriów formalnych i merytorycznych (obligatoryjnych). Ponadto wniosek poddawany jest ocenie pod kątem spełniania kryteriów dodatkowych tzw. fakultatywnych, przy czym aby wniosek mógł zostać zarekomendowany do wsparcia musi uzyskać w tej ocenie co najmniej 40 punktów na 100 możliwych. Warto przyjrzeć się im bliżej, aby zwiększyć szansę swojej firmy na zdobycie dofinansowania. 

Kryteria merytoryczne fakultatywne

W ramach działania 1.4 – 4.1 POIG jest 9 kryteriów fakultatywnych, lecz ich waga punktowa jest różna w zależności od spełnienia danego kryterium. W artykule przedstawione zostaną kryteria o największej wadze punktowej, których spełnienie może decydować o przyznaniu wsparcia.

Zobacz także: Wsparcie inwestycji w sektorze produkcyjnym - poddziałanie 4.5.1 POIG

Powstanie komórki badawczo-rozwojowej

W ramach tego kryterium badane jest czy realizacja projektu przyczyni się do utworzenia lub rozbudowy trwałej komórki badawczo-rozwojowej w strukturze wnioskodawcy. Waga tego kryterium wynosi 10 punktów. Wymaga się, aby utworzenie lub rozbudowa komórki nastąpiła w okresie realizacji projektu. Należy pamiętać, iż na wnioskodawcy spoczywa obowiązek uzasadnienia związku pomiędzy utworzeniem komórki badawczo-rozwojowej a realizacją projektu objętego wnioskiem o dofinansowanie. Weryfikacja osiągnięcia tego celu będzie badana na podstawie sprawozdania końcowego z realizacji projektu.

MŚP

W ramach tego kryterium przyznawane są dodatkowe punkty, pod warunkiem że wnioskodawca należy do sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Waga tego kryterium wynosi 15 punktów. Punkty te przyznawane są na podstawie deklaracji we wniosku o dofinansowanie. Należy pamiętać że na etapie przygotowania umowy o dofinansowanie kryterium te jest weryfikowane ponownie poprzez złożenie przez wnioskodawcę pełnej deklaracji o spełnianiu kryteriów MŚP.

Zapoznaj się z serwisem: Mała firma

Zapotrzebowanie rynkowe na rezultat projektu

W ramach tego kryterium badane jest czy istnieje zapotrzebowanie na dany produkt/usługę czy technologię wytworzoną na ramach realizacji projektu na rynku międzynarodowym. Waga punktowa tego kryterium wynosi 15. Ważne jest aby we wniosku określić wielkość popytu i wskazać źródła informacji. Może to być np. badanie rynkowe. Punkty te będą przyznawane na podstawie deklaracji przedsiębiorcy, że udział przychodów ze sprzedaży nowego produktu/usługi czy technologii poza teren Polski będzie stanowić minimum 10% sprzedaży danego produktu/usługi/technologii w ogóle.

Przedsiębiorca starający się uzyskać punkty w ramach tego kryterium musi koniecznie pamiętać, że poziom ten należy osiągnąć w okresie 2 lat po zakończeniu realizacji projektu. 

Zgłoszenie patentowe 

Punkty w ramach tego kryterium przyznawane są za zgłoszenie patentowe wynalazku w okresie realizacji projektu. Zgłoszenie to musi bezpośrednio wynikać z przeprowadzonych prac rozwojowych i/lub badań przemysłowych. Waga tego kryterium wynosi 15 punktów. 

Wzrost zatrudnienia personelu badawczego

Punkty przyznawane są na podstawie wniosku o dofinansowanie oraz biznesplanu, gdzie wnioskodawca zadeklarował stworzenie nowych miejsc pracy dla personelu badawczego w wyniku realizacji projektu. Waga tego kryterium wynosi 10 punktów.

Polecamy: Dotacje unijne 2012 - poradnik przedsiębiorcy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Tomasz Wydra

Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Działanie 1.4 i 4.1 POIG
Działanie 1.4 i 4.1 POIG

CIT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Martyna Owsiak

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama