REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zwiększyć swoje szanse na otrzymanie wsparcia z UE. Działanie 1.4 i 4.1 POIG

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Działanie 1.4 i 4.1 POIG
Działanie 1.4 i 4.1 POIG

REKLAMA

REKLAMA

Poprzez spełnienie dodatkowych kryteriów podczas oceny dokumentacji aplikacyjnej możesz zwiększyć swoje szanse na uzyskanie wsparcia ze środków unijnych.

Po złożeniu dokumentacji aplikacyjnej do właściwej Regionalnej Instytucji Finansującej jest ona poddawana ocenie pod kątem spełniania określonych kryteriów. Aby wniosek mógł otrzymać dofinansowanie z UE wymagane jest spełnienie 100% kryteriów formalnych i merytorycznych (obligatoryjnych). Ponadto wniosek poddawany jest ocenie pod kątem spełniania kryteriów dodatkowych tzw. fakultatywnych, przy czym aby wniosek mógł zostać zarekomendowany do wsparcia musi uzyskać w tej ocenie co najmniej 40 punktów na 100 możliwych. Warto przyjrzeć się im bliżej, aby zwiększyć szansę swojej firmy na zdobycie dofinansowania. 

REKLAMA

Kryteria merytoryczne fakultatywne

W ramach działania 1.4 – 4.1 POIG jest 9 kryteriów fakultatywnych, lecz ich waga punktowa jest różna w zależności od spełnienia danego kryterium. W artykule przedstawione zostaną kryteria o największej wadze punktowej, których spełnienie może decydować o przyznaniu wsparcia.

Zobacz także: Wsparcie inwestycji w sektorze produkcyjnym - poddziałanie 4.5.1 POIG

Powstanie komórki badawczo-rozwojowej

W ramach tego kryterium badane jest czy realizacja projektu przyczyni się do utworzenia lub rozbudowy trwałej komórki badawczo-rozwojowej w strukturze wnioskodawcy. Waga tego kryterium wynosi 10 punktów. Wymaga się, aby utworzenie lub rozbudowa komórki nastąpiła w okresie realizacji projektu. Należy pamiętać, iż na wnioskodawcy spoczywa obowiązek uzasadnienia związku pomiędzy utworzeniem komórki badawczo-rozwojowej a realizacją projektu objętego wnioskiem o dofinansowanie. Weryfikacja osiągnięcia tego celu będzie badana na podstawie sprawozdania końcowego z realizacji projektu.

MŚP

W ramach tego kryterium przyznawane są dodatkowe punkty, pod warunkiem że wnioskodawca należy do sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Waga tego kryterium wynosi 15 punktów. Punkty te przyznawane są na podstawie deklaracji we wniosku o dofinansowanie. Należy pamiętać że na etapie przygotowania umowy o dofinansowanie kryterium te jest weryfikowane ponownie poprzez złożenie przez wnioskodawcę pełnej deklaracji o spełnianiu kryteriów MŚP.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zapoznaj się z serwisem: Mała firma

Zapotrzebowanie rynkowe na rezultat projektu

W ramach tego kryterium badane jest czy istnieje zapotrzebowanie na dany produkt/usługę czy technologię wytworzoną na ramach realizacji projektu na rynku międzynarodowym. Waga punktowa tego kryterium wynosi 15. Ważne jest aby we wniosku określić wielkość popytu i wskazać źródła informacji. Może to być np. badanie rynkowe. Punkty te będą przyznawane na podstawie deklaracji przedsiębiorcy, że udział przychodów ze sprzedaży nowego produktu/usługi czy technologii poza teren Polski będzie stanowić minimum 10% sprzedaży danego produktu/usługi/technologii w ogóle.

Przedsiębiorca starający się uzyskać punkty w ramach tego kryterium musi koniecznie pamiętać, że poziom ten należy osiągnąć w okresie 2 lat po zakończeniu realizacji projektu. 

Zgłoszenie patentowe 

Punkty w ramach tego kryterium przyznawane są za zgłoszenie patentowe wynalazku w okresie realizacji projektu. Zgłoszenie to musi bezpośrednio wynikać z przeprowadzonych prac rozwojowych i/lub badań przemysłowych. Waga tego kryterium wynosi 15 punktów. 

Wzrost zatrudnienia personelu badawczego

Punkty przyznawane są na podstawie wniosku o dofinansowanie oraz biznesplanu, gdzie wnioskodawca zadeklarował stworzenie nowych miejsc pracy dla personelu badawczego w wyniku realizacji projektu. Waga tego kryterium wynosi 10 punktów.

Polecamy: Dotacje unijne 2012 - poradnik przedsiębiorcy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA