Promowanie działań innowacyjnych - część I
REKLAMA
REKLAMA
Jednak największym bodźcem do podjęcia działań innowacyjnych miał być Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka (PO IG). Środki w tym programie zarezerwowano na inwestycje innowacyjne (tzw. projekty twarde), w szczególności dotyczące wysokiej innowacyjności, czyli wprowadzające innowacje na skalę co najmniej krajową, a najlepiej światową.
REKLAMA
REKLAMA
Należy przy tym pamiętać, że „innowacyjność" w przypadku programów unijnych rozumiana jest szeroko - nie tylko jako wdrażanie nowych technologii czy działalność badawczo-rozwojowa, ale też jako wprowadzanie nowych rozwiązań organizacyjnych, marketingowych czy produktowych.
Szczególne miejsce w PO IG zarezerwowano dla firm sektora MSP, które w konfrontacji z dużymi firmami często nie mają szans na wykazanie się możliwością realizacji porównywalnej skali inwestycji. Wiąże się to przede wszystkim z ograniczonymi środkami finansowymi, którymi dysponują MSP i skalą działania (efekty, jakie projekt przyniesie i jego późniejsze oddziaływanie są często proporcjonalne do wielkości firmy). W PO IG preferencja firm MSP polega nie tylko na ustaleniu dla nich wyższych, niż dla dużych firm, progów procentowych wsparcia, ale przede wszystkim na wyodrębnianiu konkursów (lub naborów), z których nie mogą korzystać duże przedsiębiorstwa.
Porównaj: Dotacje unijne na rozwój przedsiębiorczości na Mazowszu
PO IG 1.4-4.1 Wsparcie na prace badawcze i rozwojowe
Polscy przedsiębiorcy wciąż mają wątpliwości, czy warto inwestować w innowacje, zwłaszcza te z sektora B + R. Działanie PO IG 1.4-4.1 ma zachęcić do inwestowania w prowadzenie badań, w szczególności do intensyfikacji współpracy między nauką a biznesem.
Konstrukcja tego działania opierała się na jednym wniosku, który składany był na obydwa działania jednocześnie, czyli każdy projekt złożony był z dwóch części: badawczej (przeprowadzenia badań przemysłowych lub prac rozwojowych), a następnie wdrożenia ich wyniku.
Zobacz także: Szkolenia
REKLAMA
Tak było do 2010 r. Obecnie planowane jest przeprowadzenie w terminie 1-30 października br. tylko naboru na pierwszą część - realizację prac badawczych. Co z możliwością dofinansowania wdrożenia rezultatów? O tym Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), jako instytucja prowadząca konkursy w ramach tego działania, nic nie wspomina. Przez rozdzielenie tych dwóch części, działanie stało się dla wielu firm dużo mniej atrakcyjne, przede wszystkim dlatego, że pracując nad nowym produktem lub technologią przedsiębiorcy myślą o zyskach płynących z wdrożenia technologii lub wprowadzenia produktu na rynek, a nie o samym przeprowadzeniu prac badawczych, które mogą zakończyć się niepowodzeniem.
W planowanym naborze będzie można składać projekty badawcze, obejmujące przedsięwzięcia techniczne, technologiczne lub organizacyjne prowadzone przez przedsiębiorców samodzielnie lub we współpracy z jednostkami naukowymi (szkołami wyższymi, jednostkami B + R, itp.), aż do momentu stworzenia prototypu. Progi dofinansowania zależą od tego, czy prowadzone przez firmę prace mają charakter badań rozwojowych - wynoszą odpowiednio: 70 proc. dla mikro lub małych firm i 60 proc. dla średnich przedsiębiorstw. Jeśli prace mają charakter badań przemysłowych, progi dofinansowania są dużo niższe i wynoszą odpowiednio 45 proc. dla mikro lub małego przedsiębiorcy i 35 proc. dla średniego. Warto dodać, że w wielu przypadkach nie można ustalić wyraźnej granicy pomiędzy pracami rozwojowymi a badaniami przemysłowymi.
PO IG 3.3 Tworzenie systemu ułatwiającego inwestowanie w MSP
Działanie przewiduje możliwość uzyskania 50 proc. kosztów kwalifikowanych na różnego rodzaju usługi doradcze dla firm, niezależnie od ich wielkości. Preferowane są projekty przewidujące dofinansowanie na usługi doradcze o charakterze innowacyjnym. W szczególności projekty powinny zakładać zakup usług doradczych w zakresie przygotowania dokumentacji i analiz niezbędnych do pozyskania zewnętrznych źródeł finansowania o charakterze udziałowym lub zakup usług doradczych i analiz w celu wprowadzenia zmian organizacyjnych, produktowych lub technologicznych o charakterze innowacyjnym w działalności przedsiębiorcy. Nabór rozpoczął się 8 lutego br. i trwa do chwili obecnej. Wnioski przyjmowane są w trybie ciągłym, do momentu wyczerpania alokacji na 2010 lub do końca br.
Kinga Korniejenko - specjalistka ds. funduszy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.