reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Promowanie działań innowacyjnych - część I

Promowanie działań innowacyjnych - część I

Głównym problemem polskich przedsiębiorstw jest niski poziom innowacyjności, co z kolei przekłada się na wolniejszy wzrost gospodarczy całości kraju. Odpowiedzią na niską innowacyjność polskiej gospodarki miały stanowić środki unijne i promowanie działań innowacyjnych.

Jednak największym bodźcem do podjęcia działań innowacyjnych miał być Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka (PO IG). Środki w tym programie zarezerwowano na inwestycje innowacyjne (tzw. projekty twarde), w szczególności dotyczące wysokiej innowacyjności, czyli wprowadzające innowacje na skalę co najmniej krajową, a najlepiej światową.

Należy przy tym pamiętać, że „innowacyjność" w przypadku programów unijnych rozumiana jest szeroko - nie tylko jako wdrażanie nowych technologii czy działalność badawczo-rozwojowa, ale też jako wprowadzanie nowych rozwiązań organizacyjnych, marketingowych czy produktowych. 

Szczególne miejsce w PO IG zarezerwowano dla firm sektora MSP, które w konfrontacji z dużymi firmami często nie mają szans na wykazanie się możliwością realizacji porównywalnej skali inwestycji. Wiąże się to przede wszystkim z ograniczonymi środkami finansowymi, którymi dysponują MSP i skalą działania (efekty, jakie projekt przyniesie i jego późniejsze oddziaływanie są często proporcjonalne do wielkości firmy). W PO IG preferencja firm MSP polega nie tylko na ustaleniu dla nich wyższych, niż dla dużych firm, progów procentowych wsparcia, ale przede wszystkim na wyodrębnianiu konkursów (lub naborów), z których nie mogą korzystać duże przedsiębiorstwa.

Porównaj: Dotacje unijne na rozwój przedsiębiorczości na Mazowszu

PO IG 1.4-4.1 Wsparcie na prace badawcze i rozwojowe

Polscy przedsiębiorcy wciąż mają wątpliwości, czy warto inwestować w innowacje, zwłaszcza te z sektora B + R. Działanie PO IG 1.4-4.1 ma zachęcić do inwestowania w prowadzenie badań, w szczególności do intensyfikacji współpracy między nauką a biznesem. 

Konstrukcja tego działania opierała się na jednym wniosku, który składany był na obydwa działania jednocześnie, czyli każdy projekt złożony był z dwóch części: badawczej (przeprowadzenia badań przemysłowych lub prac rozwojowych), a następnie wdrożenia ich wyniku.

Zobacz także: Szkolenia

Tak było do 2010 r. Obecnie planowane jest przeprowadzenie w terminie 1-30 października br. tylko naboru na pierwszą część - realizację prac badawczych. Co z możliwością dofinansowania wdrożenia rezultatów? O tym Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), jako instytucja prowadząca konkursy w ramach tego działania, nic nie wspomina. Przez rozdzielenie tych dwóch części, działanie stało się dla wielu firm dużo mniej atrakcyjne, przede wszystkim dlatego, że pracując nad nowym produktem lub technologią przedsiębiorcy myślą o zyskach płynących z wdrożenia technologii lub wprowadzenia produktu na rynek, a nie o samym przeprowadzeniu prac badawczych, które mogą zakończyć się niepowodzeniem.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Echaust-Przybytniak

Deputy Legal Director, RK RODO

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama