REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Budowanie kosztorysu projektu

Budowanie kosztorysu projektu
Budowanie kosztorysu projektu
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Kosztorys projektu jest bardzo ważnym dokumentem, stanowi bowiem podstawowy dokument finansowy, na podstawie którego instytucja wdrażająca ocenia jakość projektu oraz w przypadku podpisania umowy monitoruje jego finansowy przebieg.

Kosztorys projektu powinien być opracowany zgodnie ze wzorem przyjętym we wniosku o dofinansowanie projektu.

REKLAMA

Przed rozpoczęciem prac nad przygotowaniem kosztorysu należy zasięgnąć informacji co do sposobu przedstawienia podatku VAT preferowanego przez instytucję wdrażającą, generalnie do dyspozycji są następujące możliwości:
- podaje się koszt brutto, a w opisie pozycji kosztowej podaje się kwotę netto, stawkę VAT i wartość podatku VAT,
- podaje się koszt netto, a w drugiej pozycji kosztorysu wartość (i stawkę) podatku VAT,
- wartość podatku VAT jest podawana w wysokości zagregowanej obejmującej wszystkie wartości podatku VAT od pozycji kosztowych w ramach danego działania.

Polecamy: Budowanie struktury projektu

Po uzyskaniu informacji na temat przedstawienia podatku VAT należy przystąpić do zbudowania kosztorysu projektu. Kosztorys powinien zawierać poszczególne pozycje kosztowe w ramach działania, w których przedstawiono koszt jednostkowy oraz liczbę jednostek w danym roku kalendarzowym. Budowanie kosztorysu związane jest z kilkoma zagrożeniami, należą do nich w szczególności: wysokość stawek jednostkowych, zagregowanie/zdezagregowanie wydatków oraz dokładność opisu danej pozycji kosztowej.

Proces tworzenia kosztorysu projektu jest swoistą wypadkową oczekiwań instytucji wdrażającej oraz potrzeb wnioskodawcy, które niestety nie są zbieżne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kosztorys projektu europejskiego — dychotomia oczekiwań

Oczekiwania instytucji wdrażającej

Oczekiwania beneficjenta

Szczegółowość — kosztorys projektu powinien bardzo szczegółowo określać grupy i rodzaje wydatków.

Charakterystyka — kosztorys powinien podawać dokładny sposób kalkulacji poszczególnych pozycji.

Adekwatność — poszczególne pozycje kosztorysu powinny ściśle korespondować z charakterystyką projektu opisaną we wniosku o dofinansowanie.

Konkurencyjność — wartości przedstawione w kosztorysie projektu powinny być oparte na stawkach rynkowych, a ich poziom powinien umożliwiać połączenie wysokiej jakości projektu z niskimi i konkurencyjnymi kosztami.

Elastyczność — kosztorys projektu powinien zezwalać na elastyczne zarządzanie finansami projektu.

Zmienność — kosztorys powinien umożliwiać elastyczne reagowanie na uwarunkowania wpływające na poziom kalkulacji poszczególnych wydatków oraz powinien umożliwiać zmianę ich struktury w przypadku zmiany uwarunkowań i otoczenia projektu.

Jakość — wartości przedstawione w kosztorysie powinny umożliwić zatrudnienie wysokiej klasy specjalistów umożliwiających osiągnięcie wysokiej jakości rezultatów projektu.

 Polecamy: Zasady przygotowania wniosku

Artykuł jest fragmentem książki Fundusze Unijne - szansa na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw autorstwa Rafała Kasprzaka. Wydawnictwo Onepress.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA