Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dotacje na tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw

Dotacje na tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw
Dotacje na tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) przewiduje dotacje na inwestycje realizowane nie tylko, jakby się mogło wydawać, przez rolników. O pieniądze mogą się starać również osoby prowadzące inną działalność gospodarczą.

W drugim kwartale 2010 roku ma ruszyć konkurs na działanie 312 „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw”. Wnioski w tym konkursie będą przyjmowane prawdopodobnie przez 2 tygodnie.

Dla kogo?

W ramach tego działania dofinansowanie z Unii Europejskiej ma trafić do przedsiębiorców: osób fizycznych, osób prawnych podejmujących lub prowadzących działalność gospodarczą, spółek prawa handlowego nie posiadających osobowości prawnej oraz wspólników spółek cywilnych.

Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

Gdy podmioty te chcą włączyć się do gry o fundusze unijne z PROW-u muszą prowadzić swoją działalność jako mikroprzedsiębiorstwa, a także mieć siedzibę/ oddział (w przypadku osób fizycznych i wspólników spółek cywilnych adres zamieszkania) oraz lokalizację inwestycji na terenie wiejskim. Teren wiejski jest rozumiany jako miejscowość należąca do gminy:

− wiejskiej, lub
− miejsko-wiejskiej, z wyłączeniem miast liczących powyżej 5 tys. mieszkańców (lub z wyłączeniem miast liczących powyżej 20 tys. mieszkańców dla niektórych branż oraz podmiotów), lub
− miejskiej, z wyłączeniem miejscowości liczących powyżej 5 tys. mieszkańców.

Polecamy: Dla kogo są środki unijne

Jak zasygnalizowano już we wstępie artykułu działanie nie jest skierowane do rolników, dlatego też wykluczone z udziału w konkursie są m. in. osoby fizyczne ubezpieczone w KRUS w pełnym zakresie. Ponadto ze wsparcia wykluczone są podmioty, które w okresie 2 lat wstecz od dnia składania wniosku uzyskały pomoc w ramach działania Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienie, objętego Programem Operacyjnym „Kapitał Ludzki, 2007-2013”.

Na co?

Zgłaszane w konkursie projekty powinny dotyczyć m. in. następujących branż: usługi dla gospodarstw rolnych lub leśnictwa, usługi dla ludności, sprzedaż hurtowa i detaliczna, rzemiosło lub rękodzielnictwo, roboty i usługi budowlane oraz instalacyjne, usługi turystyczne oraz związane ze sportem, rekreacją i wypoczynkiem, usługi transportowe, usługi komunalne, przetwórstwo produktów rolnych lub jadalnych produktów leśnych, magazynowanie lub przechowywanie towarów, wytwarzanie produktów energetycznych z biomasy, rachunkowość, doradztwo lub usługi informatyczne.

Składane wnioski projektowe mogą wiązać się z rozwojem zarejestrowanego już rodzaju działalności (PKD) jak również z rozwojem działalności o nową branżę (dodanie nowego kodu PKD).

Inwestycje mogą obejmować budowę, przebudowę lub remont połączony z modernizacją niemieszkalnych obiektów budowlanych oraz nadbudowy, przebudowy lub remontu połączonego z modernizacją istniejących budynków mieszkalnych wraz z zakupem instalacji technicznej oraz koszty rozbiórki i utylizacji materiałów szkodliwych pochodzących z rozbiórki, zagospodarowanie terenu, zakup maszyn, urządzeń, narzędzi, wyposażenia i sprzętu, zakup sprzętu komputerowego i oprogramowania służącego wsparciu podejmowanej lub rozwijanej działalności nierolniczej, zakup środków transportu, z wyłączeniem zakupu samochodów osobowych przeznaczonych do przewozu mniej niż 8 osób (łącznie z kierowcą).

Ile mogę dostać?

Planowana inwestycja w omawianym działaniu musi gwarantować utworzenie przynajmniej 1 miejsca pracy (w przeliczeniu na pełny etat). Liczba deklarowanych i uzasadnionych miejsc pracy warunkuje wysokość przyznawanej dotacji. Inwestycja może opiewać na minimalnie na 20tys. zł kosztów kwalifikowalnych (czyli tych, na które zgodnie z zapisami konkursu można dostać dotację). Maksymalnie można uzyskać 50% kosztów kwalifikowalnych, z tym, że:

- nie więcej niż 100 tys. zł - jeśli biznes plan przewiduje utworzenie co najmniej 1 i mniej niż 2 etatu;
- nie więcej niż 200 tys. zł - jeśli biznes plan przewiduje utworzenie co najmniej 2 i mniej niż 3 etatów;
- nie więcej niż 300 tys. zł - jeśli biznes plan przewiduje utworzenie co najmniej 3 etatów (przyznanie tej wysokości wsparcia jest wyrazem złagodzenia warunków konkursu, ponieważ w zeszłym roku podana kwota przysługiwała za utworzenie 5 etatów).

Polecamy: Dofinansowanie na założenie własnego biznesu

Dofinansowanie dotychczas wypłacane było jako refundacja poniesionych kosztów. Opublikowana 9 kwietnia bieżącego roku, a wchodząca w życie 10 maja 2010 roku Ustawa z dnia 12 lutego 2010 r. o zmianie ustawy o uruchamianiu środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej przeznaczonych na finansowanie wspólnej polityki rolnej, daje również możliwość występowania o zaliczkę.

Dotyczy to zarówno dotychczasowych oraz przyszłych Beneficjentów. Zainteresowani zaliczkami przedsiębiorcy ubiegający się o wsparcie w najbliższym konkursie powinni wraz z wnioskiem o przyznanie pomocy na realizację inwestycji złożyć wniosek o przyznanie dotacji w takiej formie. Wówczas zaliczka będzie mogła być wypłacona 30 dni po podpisaniu umowy o dofinansowanie projektu.

Natomiast Beneficjenci, którym przyznano wsparcie w zeszłorocznej edycji konkursu w odpowiedzi na złożony wniosek mogą otrzymać pieniądze 30 dni po wejściu w/w ustawy w życie.

Istotną informacją jest to, że koszty w ramach działania można ponosić dopiero 1 dzień po złożeniu wniosku o dofinansowanie, w przeciwnym wypadku niekwalifikowane będą wszystkie koszty inwestycji, także te poniesione po złożeniu wniosku (według obecnie obowiązującego prawa).

Jednak w dniu ogłoszenia o konkursie może się pojawić informacja o zmianie terminu rozpoczęcia ponoszenia wydatków - mianowicie termin ten może zostać przesunięty do dnia ogłoszenia listy wniosków zakwalifikowanych do rozpatrzenia (będzie to termin 40 dni po zakończeniu przyjmowania wniosków). Należy pamiętać również o tym, że ponoszenie wydatków przed podpisaniem umowy jest ryzykiem inwestora, ponieważ wówczas nie ma gwarancji, że otrzyma on dotację – bowiem czas oczekiwania na decyzję o dofinansowaniu/ Umowę o dofinansowaniu wynosi około 6 miesięcy.

Jakie mam szanse?

Składane wnioski będą oceniane dwuetapowo. W pierwszym etapie złożone w terminie dokumenty aplikacyjne będą rozpatrywane pod kątem spełniania następujących kryteriów:

- bezrobocia w powiecie na terenie którego położona jest gmina (za najwyższe bezrobocie przysługuje 5 punktów)
- podstawowy dochód gminy w przeliczeniu na 1 mieszkańca (za najniższy dochód przysługuje 5 punktów)
- planowane do utworzenia w wyniku inwestycji miejsca pracy (za 3 pełne etaty przysługują 2 punkty)

W przypadku projektów o tej samej liczbie punktów decyduje mniejsza kwota wnioskowanej dotacji. W tym etapie ustalana jest kolejność rozpatrywania wniosków.

Po przejściu pozytywnie pierwszego etapu oceny wniosek będzie kierowany do oceny pod kątem kompletności i formalności sporządzonej aplikacji.
Taki system oceny nie oznacza jednak, że kto pierwszy ten lepszy, ponieważ przedsiębiorca który złoży wniosek niekompletny bądź błędnie wypełniony, wzywany będzie o uzupełnienie bądź poprawienie wniosku, co automatycznie zepchnie go na dalszą pozycję w kolejności.

Gdzie złożyć wniosek?

Wzory wniosku oraz załączników zostaną opublikowane na stronach internetowych: www.arimr.gov.pl oraz www.minrol.gov.pl, a także w oddziałach regionalnych Agencji (adresy i numery telefonów dostępne są m. in. na stronie internetowej Agencji). Na tych stronach można szukać również więcej informacji na temat działania, a także numeru telefonu do punktu kontaktowego, gdzie można zadać pytanie bezpośrednio konsultantowi odnośnie konkursu. Wnioski o przyznanie pomocy wraz z kompletem załączników składa się w oddziale regionalnym Agencji odpowiednim dla miejsca realizacji inwestycji.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
Ulgi podatkowe na innowacje i rozwój
Ulgi podatkowe na innowacje i rozwój
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ceny drewna w Polsce w 2022 roku. Tanio już było
  Czasy taniego drewna skończyły się bezpowrotnie - powiedział 26 maja 2022 r. w Sejmie wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka. Zapowiedział też, że firmy, które kupują drewno po niższych cenach w kraju i sprzedają je drożej za granicą, stracą preferencje.
  GUS: Eksport i import w górę
  GUS zaprezentował dane o obrotach towarowych handlu zagranicznego ogółem i według krajów w okresie styczeń - marzec 2022.
  Z życia dewelopera. Uwaga! Wejście w życie nowej ustawy deweloperskiej
  Wygląda na to, że nie dojdzie do uchwalenia ustawy o zmianie terminu wejścia w życie nowej ustawy deweloperskiej.
  Nowy Peugeot 308. Test wersji PureTech 130 Allure Pack
  Nowy Peugeot 308. Test kolejnej odsłony nowego kompaktu z Francji. Po hybrydzie dostaliśmy model napędzany 130-konnym benzyniakiem.
  Gaz-System: na początku czerwca ruszy próbny przesył gazu przez interkonektor Polska–Słowacja
  Prace budowlane mające na celu połączenie systemów przesyłowych Polski i Słowacji są zakończone. Gazociąg jest obecnie nagazowany i prowadzone są testy jego funkcjonalności - poinformował w czwartek Gaz-System. Pierwszy próbny przesył gazu w kierunku do Polski i na Słowację ruszy na początku czerwca
  Czy warto wziąć kredyt na samochód? Tak, ale nie gotówkowy
  Czy warto wziąć kredyt na samochód? Tak, bo często inaczej nie da się kupić własnego auta. Trzeba jednak też wiedzieć jaki wziąć kredyt na samochód.
  Jak sprawdzić zużycie opon? Stan opon sprawdzi się sam. Zdalnie!
  Jak sprawdzić zużycie opon? Powstał właśnie system, który zdalnie wykrywa stan zużycia opony zamontowanej w samochodzie osobowym.
  Czy możemy się obawiać braku węgla w sezonie jesienno-zimowym?
  Rząd czyni starania, by nie doszło do sytuacji deficytu węgla w sezonie jesienno-zimowym; w 2022 r. spółki Skarbu Państwa planują zwiększyć wydobycie o ok. 1,5 mln ton węgla energetycznego - mówił w Sejmie wiceszef MAP Piotr Pyzik. Dodał, że trwają rozmowy ws. zwiększenia importu węgla np. z USA
  Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego od 27 maja 2022 r. Skorzystają nieliczni
  27 maja 2022 r. startuje rządowy program "Mieszkanie bez wkładu własnego", dzięki któremu klienci otrzymają wsparcie na pokrycie wkładu własnego przy zaciąganiu kredytu hipotecznego (mieszkaniowego). Jednak eksperci Credipass i Metrohouse nie mają złudzeń. Spadająca zdolność kredytowa Polaków, rosnące stopy procentowe oraz limity na m2 nieruchomości znacznie ograniczają możliwości skorzystania z programu. Kto może wziąć kredyt mieszkaniowy z dopłatą do wkładu własnego?
  Co płacić w pierwszej kolejności, gdy pieniędzy w firmie jest za mało?
  Zarządzanie kryzysowe przedsiębiorstwem nie raz łączy się z problemem potocznie zwanym „krótką kołdrą”. Jest to sytuacja, w której przedsiębiorca bądź menedżer nie jest w stanie opłacić w terminie (bądź chwilowo w ogóle) wszystkich zobowiązań firmy. Problem taki występuje najczęściej na przedpolu upadłości bądź sądowej restrukturyzacji przedsiębiorstwa, ale może być również zażegnany bez użycia narzędzi prawa upadłościowego lub restrukturyzacyjnego (choć mocno zaleca się rozważenie takich kroków!).
  Program mieszkanie bez wkładu własnego. Jakie warunki
  W czwartek rusza program Mieszkanie bez wkładu własnego, który umożliwi zaciągnięcie kredytu hipotecznego z gwarancją BGK zastępującą wkład własny. Zgodnie z zapowiedziami resortu rozwoju program będzie modyfikowany. Zmiany wejdą w życie najpóźniej w styczniu 2023 r.
  VW ID.Buzz. Cena startuje od 248 091 zł. Czy to drogo?
  VW ID.Buzz. Cena w Polsce startuje od 248 091 zł. Za dokładnie tą sumę pierwsi klienci znad Wisły mogą złożyć zamówienie na 5-miejscowego e-busa.
  Michel: mamy nadzieję uzgodnić sankcje na ropę z Rosji przed szczytem UE
  Unia Europejska ma nadzieję, że uda się uzgodnić sankcje na rosyjską ropę przed kolejnym posiedzeniem Rady Europejskiej, zaplanowanym na poniedziałek i wtorek - powiedział w środę przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel
  Co dalej z rynkiem mieszkań?
  Z jakimi największymi wyzwaniami będą musieli mierzyć się deweloperzy w 2022 roku? Co będzie sprzyjało rozwojowi rynku mieszkaniowego?
  Nieruchomości premium odporne na wahania rynku
  Polacy zaczęli masowo lokować kapitał w domach, mieszkaniach i działkach. Hossa nie ominęła również sektora nieruchomości luksusowych, który potrafi kumulować pieniądze inwestorów jak żaden inny.
  Zaległości firm usługowych rosną [BADANIE]
  Zaległości branży usługowej wobec banków i dostawców wzrosły w I kwartale o niemal 1,9 mld zł. Tak wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i BIK.
  Nieoficjalnie: Węgry, Czechy i Słowacja blokują embargo na rosyjską ropę
  Podejście Węgier, Czech i Słowacji wyhamowało prace w UE nad przyjęciem szóstego pakietu sankcji na Rosję, czyli embarga na rosyjską ropę. Do tego nie widać zabiegów po stronie Niemiec i Francji, żeby jak najszybciej przyjąć ten pakiet. To osłabia unijną jedność i solidarność - przekazało PAP źródło dyplomatyczne w Brukseli
  Zadłużenie firm deweloperskich
  Zadłużenie firm deweloperskich - liczba firm deweloperskich wpisanych na koniec marca br. do Krajowego Rejestru Długów spadła o 0,6% rdr. Równocześnie w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i w bazie informacji kredytowych BIK przybyło dłużników wykonujących roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków.
  Von der Leyen w Davos: Rosja wstrzymuje dostawy żywności, wykorzystując to jako broń, co ma globalne reperkusje
  Rosja wstrzymuje dostawy żywności, wykorzystując to jako broń, co ma globalne reperkusje. Przypomina to rosyjską strategię dotyczącą wykorzystywania przez Rosję w ten sam sposób surowców energetycznych - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w swoim wtorkowym przemówieniu na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos.
  Czy w kamperze można spać podczas jazdy? Sprawdźmy.
  Czy w kamperze można spać podczas jazdy? To pytanie, które często pojawia się z ust osób, zaczynających dopiero przygodę z kamperingiem. A więc?
  Wzrośnie płaca minimalna, a za nią preferencyjny ZUS dla przedsiębiorców
  W 2023 roku czeka nas dwustopniowa podwyżka płacy minimalnej: pierwszy raz w styczniu do wartości 3350 zł brutto, drugi raz w lipcu do 3500 zł brutto. Obecnie minimalne wynagrodzenie to 3010 zł, a więc docelowy wzrost wyniesie ponad 16%.
  Jaką szerokość mają drogi w Polsce? Odpowiedzi jest wiele...
  Jaką szerokość mają drogi w Polsce? Ciężko udzielić jednej odpowiedzi. Bo wszystko zależy od tego, o drodze jakiej kategorii mówimy.
  Stacje ładowania w Łodzi. 100 nowych punktów dla elektryków
  Stacje ładowania w Łodzi, czyli właśnie rozpoczyna się nowa inwestycja. W jej ramach powstanie 100 stacji ładowania pojazdów elektrycznych.
  Niemiecki minister gospodarki: embargo na rosyjską ropę "w zasięgu ręki"
  Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck w wywiadzie udzielonym w poniedziałek wieczorem dla niemieckiej telewizji publicznej stwierdził , że embargo na rosyjską ropę naftową jest "w zasięgu ręki"
  Premier o sankcjach na Rosję: mam nadzieję, że w ciągu najbliższych kilku-kilkunastu dni osiągniemy porozumienie
  Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych kilku-kilkunastu dni dojdziemy do porozumienia, choć bardzo ważną wartością jest też zachowanie jedności - powiedział premier Mateusz Morawiecki, pytany o postępy w dyskusji między państwami UE nad wprowadzeniem szóstego pakietu sankcji wobec Rosji