REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dotacje na tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw

Dotacje na tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw
Dotacje na tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw

REKLAMA

REKLAMA

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) przewiduje dotacje na inwestycje realizowane nie tylko, jakby się mogło wydawać, przez rolników. O pieniądze mogą się starać również osoby prowadzące inną działalność gospodarczą.

W drugim kwartale 2010 roku ma ruszyć konkurs na działanie 312 „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw”. Wnioski w tym konkursie będą przyjmowane prawdopodobnie przez 2 tygodnie.

REKLAMA

Dla kogo?

W ramach tego działania dofinansowanie z Unii Europejskiej ma trafić do przedsiębiorców: osób fizycznych, osób prawnych podejmujących lub prowadzących działalność gospodarczą, spółek prawa handlowego nie posiadających osobowości prawnej oraz wspólników spółek cywilnych.

Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

REKLAMA

Gdy podmioty te chcą włączyć się do gry o fundusze unijne z PROW-u muszą prowadzić swoją działalność jako mikroprzedsiębiorstwa, a także mieć siedzibę/ oddział (w przypadku osób fizycznych i wspólników spółek cywilnych adres zamieszkania) oraz lokalizację inwestycji na terenie wiejskim. Teren wiejski jest rozumiany jako miejscowość należąca do gminy:

− wiejskiej, lub
− miejsko-wiejskiej, z wyłączeniem miast liczących powyżej 5 tys. mieszkańców (lub z wyłączeniem miast liczących powyżej 20 tys. mieszkańców dla niektórych branż oraz podmiotów), lub
− miejskiej, z wyłączeniem miejscowości liczących powyżej 5 tys. mieszkańców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Dla kogo są środki unijne

Jak zasygnalizowano już we wstępie artykułu działanie nie jest skierowane do rolników, dlatego też wykluczone z udziału w konkursie są m. in. osoby fizyczne ubezpieczone w KRUS w pełnym zakresie. Ponadto ze wsparcia wykluczone są podmioty, które w okresie 2 lat wstecz od dnia składania wniosku uzyskały pomoc w ramach działania Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienie, objętego Programem Operacyjnym „Kapitał Ludzki, 2007-2013”.

Na co?

REKLAMA

Zgłaszane w konkursie projekty powinny dotyczyć m. in. następujących branż: usługi dla gospodarstw rolnych lub leśnictwa, usługi dla ludności, sprzedaż hurtowa i detaliczna, rzemiosło lub rękodzielnictwo, roboty i usługi budowlane oraz instalacyjne, usługi turystyczne oraz związane ze sportem, rekreacją i wypoczynkiem, usługi transportowe, usługi komunalne, przetwórstwo produktów rolnych lub jadalnych produktów leśnych, magazynowanie lub przechowywanie towarów, wytwarzanie produktów energetycznych z biomasy, rachunkowość, doradztwo lub usługi informatyczne.

Składane wnioski projektowe mogą wiązać się z rozwojem zarejestrowanego już rodzaju działalności (PKD) jak również z rozwojem działalności o nową branżę (dodanie nowego kodu PKD).

Inwestycje mogą obejmować budowę, przebudowę lub remont połączony z modernizacją niemieszkalnych obiektów budowlanych oraz nadbudowy, przebudowy lub remontu połączonego z modernizacją istniejących budynków mieszkalnych wraz z zakupem instalacji technicznej oraz koszty rozbiórki i utylizacji materiałów szkodliwych pochodzących z rozbiórki, zagospodarowanie terenu, zakup maszyn, urządzeń, narzędzi, wyposażenia i sprzętu, zakup sprzętu komputerowego i oprogramowania służącego wsparciu podejmowanej lub rozwijanej działalności nierolniczej, zakup środków transportu, z wyłączeniem zakupu samochodów osobowych przeznaczonych do przewozu mniej niż 8 osób (łącznie z kierowcą).

Ile mogę dostać?

Planowana inwestycja w omawianym działaniu musi gwarantować utworzenie przynajmniej 1 miejsca pracy (w przeliczeniu na pełny etat). Liczba deklarowanych i uzasadnionych miejsc pracy warunkuje wysokość przyznawanej dotacji. Inwestycja może opiewać na minimalnie na 20tys. zł kosztów kwalifikowalnych (czyli tych, na które zgodnie z zapisami konkursu można dostać dotację). Maksymalnie można uzyskać 50% kosztów kwalifikowalnych, z tym, że:

- nie więcej niż 100 tys. zł - jeśli biznes plan przewiduje utworzenie co najmniej 1 i mniej niż 2 etatu;
- nie więcej niż 200 tys. zł - jeśli biznes plan przewiduje utworzenie co najmniej 2 i mniej niż 3 etatów;
- nie więcej niż 300 tys. zł - jeśli biznes plan przewiduje utworzenie co najmniej 3 etatów (przyznanie tej wysokości wsparcia jest wyrazem złagodzenia warunków konkursu, ponieważ w zeszłym roku podana kwota przysługiwała za utworzenie 5 etatów).

Polecamy: Dofinansowanie na założenie własnego biznesu

Dofinansowanie dotychczas wypłacane było jako refundacja poniesionych kosztów. Opublikowana 9 kwietnia bieżącego roku, a wchodząca w życie 10 maja 2010 roku Ustawa z dnia 12 lutego 2010 r. o zmianie ustawy o uruchamianiu środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej przeznaczonych na finansowanie wspólnej polityki rolnej, daje również możliwość występowania o zaliczkę.

Dotyczy to zarówno dotychczasowych oraz przyszłych Beneficjentów. Zainteresowani zaliczkami przedsiębiorcy ubiegający się o wsparcie w najbliższym konkursie powinni wraz z wnioskiem o przyznanie pomocy na realizację inwestycji złożyć wniosek o przyznanie dotacji w takiej formie. Wówczas zaliczka będzie mogła być wypłacona 30 dni po podpisaniu umowy o dofinansowanie projektu.

Natomiast Beneficjenci, którym przyznano wsparcie w zeszłorocznej edycji konkursu w odpowiedzi na złożony wniosek mogą otrzymać pieniądze 30 dni po wejściu w/w ustawy w życie.

Istotną informacją jest to, że koszty w ramach działania można ponosić dopiero 1 dzień po złożeniu wniosku o dofinansowanie, w przeciwnym wypadku niekwalifikowane będą wszystkie koszty inwestycji, także te poniesione po złożeniu wniosku (według obecnie obowiązującego prawa).

Jednak w dniu ogłoszenia o konkursie może się pojawić informacja o zmianie terminu rozpoczęcia ponoszenia wydatków - mianowicie termin ten może zostać przesunięty do dnia ogłoszenia listy wniosków zakwalifikowanych do rozpatrzenia (będzie to termin 40 dni po zakończeniu przyjmowania wniosków). Należy pamiętać również o tym, że ponoszenie wydatków przed podpisaniem umowy jest ryzykiem inwestora, ponieważ wówczas nie ma gwarancji, że otrzyma on dotację – bowiem czas oczekiwania na decyzję o dofinansowaniu/ Umowę o dofinansowaniu wynosi około 6 miesięcy.

Jakie mam szanse?

Składane wnioski będą oceniane dwuetapowo. W pierwszym etapie złożone w terminie dokumenty aplikacyjne będą rozpatrywane pod kątem spełniania następujących kryteriów:

- bezrobocia w powiecie na terenie którego położona jest gmina (za najwyższe bezrobocie przysługuje 5 punktów)
- podstawowy dochód gminy w przeliczeniu na 1 mieszkańca (za najniższy dochód przysługuje 5 punktów)
- planowane do utworzenia w wyniku inwestycji miejsca pracy (za 3 pełne etaty przysługują 2 punkty)

W przypadku projektów o tej samej liczbie punktów decyduje mniejsza kwota wnioskowanej dotacji. W tym etapie ustalana jest kolejność rozpatrywania wniosków.

Po przejściu pozytywnie pierwszego etapu oceny wniosek będzie kierowany do oceny pod kątem kompletności i formalności sporządzonej aplikacji.
Taki system oceny nie oznacza jednak, że kto pierwszy ten lepszy, ponieważ przedsiębiorca który złoży wniosek niekompletny bądź błędnie wypełniony, wzywany będzie o uzupełnienie bądź poprawienie wniosku, co automatycznie zepchnie go na dalszą pozycję w kolejności.

Gdzie złożyć wniosek?

Wzory wniosku oraz załączników zostaną opublikowane na stronach internetowych: www.arimr.gov.pl oraz www.minrol.gov.pl, a także w oddziałach regionalnych Agencji (adresy i numery telefonów dostępne są m. in. na stronie internetowej Agencji). Na tych stronach można szukać również więcej informacji na temat działania, a także numeru telefonu do punktu kontaktowego, gdzie można zadać pytanie bezpośrednio konsultantowi odnośnie konkursu. Wnioski o przyznanie pomocy wraz z kompletem załączników składa się w oddziale regionalnym Agencji odpowiednim dla miejsca realizacji inwestycji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA