REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dotacje na tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw

Dotacje na tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw
Dotacje na tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw

REKLAMA

REKLAMA

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) przewiduje dotacje na inwestycje realizowane nie tylko, jakby się mogło wydawać, przez rolników. O pieniądze mogą się starać również osoby prowadzące inną działalność gospodarczą.

W drugim kwartale 2010 roku ma ruszyć konkurs na działanie 312 „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw”. Wnioski w tym konkursie będą przyjmowane prawdopodobnie przez 2 tygodnie.

REKLAMA

Dla kogo?

W ramach tego działania dofinansowanie z Unii Europejskiej ma trafić do przedsiębiorców: osób fizycznych, osób prawnych podejmujących lub prowadzących działalność gospodarczą, spółek prawa handlowego nie posiadających osobowości prawnej oraz wspólników spółek cywilnych.

Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

REKLAMA

Gdy podmioty te chcą włączyć się do gry o fundusze unijne z PROW-u muszą prowadzić swoją działalność jako mikroprzedsiębiorstwa, a także mieć siedzibę/ oddział (w przypadku osób fizycznych i wspólników spółek cywilnych adres zamieszkania) oraz lokalizację inwestycji na terenie wiejskim. Teren wiejski jest rozumiany jako miejscowość należąca do gminy:

− wiejskiej, lub
− miejsko-wiejskiej, z wyłączeniem miast liczących powyżej 5 tys. mieszkańców (lub z wyłączeniem miast liczących powyżej 20 tys. mieszkańców dla niektórych branż oraz podmiotów), lub
− miejskiej, z wyłączeniem miejscowości liczących powyżej 5 tys. mieszkańców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Dla kogo są środki unijne

Jak zasygnalizowano już we wstępie artykułu działanie nie jest skierowane do rolników, dlatego też wykluczone z udziału w konkursie są m. in. osoby fizyczne ubezpieczone w KRUS w pełnym zakresie. Ponadto ze wsparcia wykluczone są podmioty, które w okresie 2 lat wstecz od dnia składania wniosku uzyskały pomoc w ramach działania Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienie, objętego Programem Operacyjnym „Kapitał Ludzki, 2007-2013”.

Na co?

REKLAMA

Zgłaszane w konkursie projekty powinny dotyczyć m. in. następujących branż: usługi dla gospodarstw rolnych lub leśnictwa, usługi dla ludności, sprzedaż hurtowa i detaliczna, rzemiosło lub rękodzielnictwo, roboty i usługi budowlane oraz instalacyjne, usługi turystyczne oraz związane ze sportem, rekreacją i wypoczynkiem, usługi transportowe, usługi komunalne, przetwórstwo produktów rolnych lub jadalnych produktów leśnych, magazynowanie lub przechowywanie towarów, wytwarzanie produktów energetycznych z biomasy, rachunkowość, doradztwo lub usługi informatyczne.

Składane wnioski projektowe mogą wiązać się z rozwojem zarejestrowanego już rodzaju działalności (PKD) jak również z rozwojem działalności o nową branżę (dodanie nowego kodu PKD).

Inwestycje mogą obejmować budowę, przebudowę lub remont połączony z modernizacją niemieszkalnych obiektów budowlanych oraz nadbudowy, przebudowy lub remontu połączonego z modernizacją istniejących budynków mieszkalnych wraz z zakupem instalacji technicznej oraz koszty rozbiórki i utylizacji materiałów szkodliwych pochodzących z rozbiórki, zagospodarowanie terenu, zakup maszyn, urządzeń, narzędzi, wyposażenia i sprzętu, zakup sprzętu komputerowego i oprogramowania służącego wsparciu podejmowanej lub rozwijanej działalności nierolniczej, zakup środków transportu, z wyłączeniem zakupu samochodów osobowych przeznaczonych do przewozu mniej niż 8 osób (łącznie z kierowcą).

Ile mogę dostać?

Planowana inwestycja w omawianym działaniu musi gwarantować utworzenie przynajmniej 1 miejsca pracy (w przeliczeniu na pełny etat). Liczba deklarowanych i uzasadnionych miejsc pracy warunkuje wysokość przyznawanej dotacji. Inwestycja może opiewać na minimalnie na 20tys. zł kosztów kwalifikowalnych (czyli tych, na które zgodnie z zapisami konkursu można dostać dotację). Maksymalnie można uzyskać 50% kosztów kwalifikowalnych, z tym, że:

- nie więcej niż 100 tys. zł - jeśli biznes plan przewiduje utworzenie co najmniej 1 i mniej niż 2 etatu;
- nie więcej niż 200 tys. zł - jeśli biznes plan przewiduje utworzenie co najmniej 2 i mniej niż 3 etatów;
- nie więcej niż 300 tys. zł - jeśli biznes plan przewiduje utworzenie co najmniej 3 etatów (przyznanie tej wysokości wsparcia jest wyrazem złagodzenia warunków konkursu, ponieważ w zeszłym roku podana kwota przysługiwała za utworzenie 5 etatów).

Polecamy: Dofinansowanie na założenie własnego biznesu

Dofinansowanie dotychczas wypłacane było jako refundacja poniesionych kosztów. Opublikowana 9 kwietnia bieżącego roku, a wchodząca w życie 10 maja 2010 roku Ustawa z dnia 12 lutego 2010 r. o zmianie ustawy o uruchamianiu środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej przeznaczonych na finansowanie wspólnej polityki rolnej, daje również możliwość występowania o zaliczkę.

Dotyczy to zarówno dotychczasowych oraz przyszłych Beneficjentów. Zainteresowani zaliczkami przedsiębiorcy ubiegający się o wsparcie w najbliższym konkursie powinni wraz z wnioskiem o przyznanie pomocy na realizację inwestycji złożyć wniosek o przyznanie dotacji w takiej formie. Wówczas zaliczka będzie mogła być wypłacona 30 dni po podpisaniu umowy o dofinansowanie projektu.

Natomiast Beneficjenci, którym przyznano wsparcie w zeszłorocznej edycji konkursu w odpowiedzi na złożony wniosek mogą otrzymać pieniądze 30 dni po wejściu w/w ustawy w życie.

Istotną informacją jest to, że koszty w ramach działania można ponosić dopiero 1 dzień po złożeniu wniosku o dofinansowanie, w przeciwnym wypadku niekwalifikowane będą wszystkie koszty inwestycji, także te poniesione po złożeniu wniosku (według obecnie obowiązującego prawa).

Jednak w dniu ogłoszenia o konkursie może się pojawić informacja o zmianie terminu rozpoczęcia ponoszenia wydatków - mianowicie termin ten może zostać przesunięty do dnia ogłoszenia listy wniosków zakwalifikowanych do rozpatrzenia (będzie to termin 40 dni po zakończeniu przyjmowania wniosków). Należy pamiętać również o tym, że ponoszenie wydatków przed podpisaniem umowy jest ryzykiem inwestora, ponieważ wówczas nie ma gwarancji, że otrzyma on dotację – bowiem czas oczekiwania na decyzję o dofinansowaniu/ Umowę o dofinansowaniu wynosi około 6 miesięcy.

Jakie mam szanse?

Składane wnioski będą oceniane dwuetapowo. W pierwszym etapie złożone w terminie dokumenty aplikacyjne będą rozpatrywane pod kątem spełniania następujących kryteriów:

- bezrobocia w powiecie na terenie którego położona jest gmina (za najwyższe bezrobocie przysługuje 5 punktów)
- podstawowy dochód gminy w przeliczeniu na 1 mieszkańca (za najniższy dochód przysługuje 5 punktów)
- planowane do utworzenia w wyniku inwestycji miejsca pracy (za 3 pełne etaty przysługują 2 punkty)

W przypadku projektów o tej samej liczbie punktów decyduje mniejsza kwota wnioskowanej dotacji. W tym etapie ustalana jest kolejność rozpatrywania wniosków.

Po przejściu pozytywnie pierwszego etapu oceny wniosek będzie kierowany do oceny pod kątem kompletności i formalności sporządzonej aplikacji.
Taki system oceny nie oznacza jednak, że kto pierwszy ten lepszy, ponieważ przedsiębiorca który złoży wniosek niekompletny bądź błędnie wypełniony, wzywany będzie o uzupełnienie bądź poprawienie wniosku, co automatycznie zepchnie go na dalszą pozycję w kolejności.

Gdzie złożyć wniosek?

Wzory wniosku oraz załączników zostaną opublikowane na stronach internetowych: www.arimr.gov.pl oraz www.minrol.gov.pl, a także w oddziałach regionalnych Agencji (adresy i numery telefonów dostępne są m. in. na stronie internetowej Agencji). Na tych stronach można szukać również więcej informacji na temat działania, a także numeru telefonu do punktu kontaktowego, gdzie można zadać pytanie bezpośrednio konsultantowi odnośnie konkursu. Wnioski o przyznanie pomocy wraz z kompletem załączników składa się w oddziale regionalnym Agencji odpowiednim dla miejsca realizacji inwestycji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA