REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy gratis, konkurs i sprzedaż lawinowa są nieuczciwe

Milewski Marcin
Czy gratis, konkurs i sprzedaż lawinowa są nieuczciwe
Czy gratis, konkurs i sprzedaż lawinowa są nieuczciwe

REKLAMA

REKLAMA

Zarówno konkursy oraz gratisy pojawiają się w akcjach marketingowych niezwykle często. Z podobną częstotliwością natknąć można się także na sprzedaż lawinową. Dlaczego ich stosowanie nie jest uczciwe?

Praktyki rynkowe to działanie lub zaniechanie przedsiębiorcy, lub sposób postępowania, oświadczenie albo informacja handlowa (również reklam i marketing), które są związane w sposób bezpośredni z nabyciem lub promocją produktu przez konsumenta.

REKLAMA

Nieuczciwą praktyka rynkową jest taka praktyka rynkowa, która wprowadza w błąd oraz praktyka agresywna. Warto pamiętać także, iż nawet kodeks dobrych praktyk stosowany w sposób sprzeczny z prawem może stać się przyczyną uznania go za praktykę nieuczciwą (musi wówczas spełniać wymienione wyżej przesłanki).

Nieuczciwą praktyką rynkową niezależnie od okoliczności w jakich dokonywana jest ich ocena są działania wprowadzające w błąd polegające na:

Polecamy: serwis Leasing

  •  składaniu deklaracji, iż organizowany jest konkurs lub promocja wraz z nagrodami w ramach działalności rynkowej, a później brak przyznania wskazanych nagród lub ich uzasadnionego ekwiwalentu;
  •  prezentowaniu produktu w roli "gratisu" bądź jako "darmowy", a także "bezpłatny", lub w zbliżony sposób, gdy na konsumencie ciąży obowiązek zapłaty jakiejkolwiek opłaty bądź innej należności, z wyjątkiem kosztów bezpośrednich dotyczących odpowiedzi na praktykę rynkową, odbioru lub dostarczenia produktu; 

Czynem nieuczciwej konkurencji jest organizowanie systemu sprzedaży lawinowej. Sprzedaż lawinowa polega na proponowaniu nabywania towarów bądź usług poprzez składanie kupującym towary lub usługi obietnicy uzyskania korzyści materialnych, w sytuacji gdy nakłonią oni inne osoby do dokonania takich samych transakcji. Osoby te uzyskałyby podobne korzyści materialne jako rezultat nakłonienia kolejnych osób do udziału w systemie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Na czym polega dumping

Warto jednak pamiętać, że w dwóch sytuacjach sprzedaż lawinowa nie stanowi czynu nieuczciwej konkurencji.

Po pierwsze, gdy korzyści materialne pozyskiwane z uczestnictwa w takiej sprzedaży pochodzą ze środków z zakupu lub ze sprzedaży dóbr (usług) po cenie, której wartość nie przekracza rażąco ich rzeczywistej wartości rynkowej tych.

Po drugie, w takiej sytuacji osoba, która rezygnuje z udziału w sprzedaży posiada prawo do odprzedaży organizatorowi zakupu nabytych od organizatora, a nadających się do sprzedaży m.in. towarów albo zestawów prezentacyjnych zakupionych w okresie 6 miesięcy przed datą złożenia rezygnacji organizatorowi sprzedaży, za co najmniej 90 % ceny.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA