reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Sąd > Jak wygląda rozpoznanie sprawy w postępowaniu nakazowym?

Jak wygląda rozpoznanie sprawy w postępowaniu nakazowym?

Jeżeli powód skierował sprawę do rozpoznania w postępowaniu nakazowym, koszt będzie niższy, a sprawa zakończy się szybciej przez wydanie przez sąd nakazu zapłaty. Jednak nie zawsze tak musi być.

Sąd wydaje nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym na pisemny wniosek powoda zawarty w pozwie, jeżeli ten dochodzi tylko roszczenia pieniężnego albo świadczenia innych rzeczy zamiennych, a okoliczność uzasadniające jego roszczenie zostały udowodnione dołączonym do pozwu ściśle określonymi w przepisach dokumentami.

Przeczytaj też: Kiedy sprawa może być rozpoznana w postępowaniu nakazowym?

Jeżeli istnieją podstawy do wydania nakazu zapłaty, sąd wyda na posiedzeniu niejawnym nakaz zapłaty, jednak w braku podstaw do wydania takiego nakazu, sprawa zostanie skierowana na rozprawę (chyba, że może być rozpoznana na posiedzeniu niejawnym).

Czym różni się nakaz zapłaty wydany w postępowaniu nakazowym od wyroku?

Sąd wydając nakaz zapłaty orzeka, że pozwany ma w ciągu dwóch tygodni od dnia doręczenia nakazu zaspokoić roszczenie powoda w całości wraz z kosztami albo w tym terminie wnieść zarzuty. Nakaz zapłaty sąd doręcza obu stronom, jednak pozwanemu wraz z pozwem i załącznikami.

Jeżeli sprawa przeciwko pozwanemu toczyła się w postępowaniu nakazowym, pozwany otrzyma jedno pismo z sądu zawierające: odpis pozwu wraz z nakazem zapłaty sądu, w którym orzeczone będzie, iż pozwany ma w ciągu dwóch tygodni od dnia doręczenia nakazu zaspokoić roszczenie w całości wraz z kosztami albo wnieść w tym terminie zarzuty.

Co może zrobić pozwany?

Jeżeli pozwany otrzymawszy z sądu nakaz wraz z pozwem uzna, że zasądzone roszczenie jest bezzasadne, powinien wnieść do sądu pismo zawierające zarzuty. Pismo zawierające zarzuty należy wnieść do sądu, który wydał nakaz zapłaty w terminie dwóch tygodni od dnia, w którym pozwany otrzymał pismo z sądu.

Co powinno zawierać pismo z zarzutami pozwanego?

W piśmie pozwanego zawierającym zarzuty należy wskazać czy pozwany zaskarża nakaz w całości czy w części, oraz przedstawić zarzuty, które pod rygorem ich utraty należy złościć przed wdaniem się w spór, a także pozostałe zarzuty przeciwko żądaniu pozwu oraz wszelkie okoliczności faktyczne i dowody na ich potwierdzenie.

Jeżeli pozew został wniesiony na urzędowym formularzu, również zarzuty powinny zostać wniesione w tej samej formie.

Jeżeli pozwany prawidłowo wniesie zarzuty, przewodniczący wyznaczy rozprawę i zarządzi doręczenie zarzutów powodowi. Po przeprowadzeniu rozprawy, która toczyła się z uwagi na wniesione przez pozwanego zarzuty, sąd wyda wyrok, chyba że pozwany cofnie swoje zarzuty a wtedy sąd postanowieniem stwierdzi, że wydany wcześniej nakaz pozostaje w mocy.

Zobacz też: Postępowanie nakazowe

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeżeli pozew został wniesiony na urzędowym formularzu, również zarzuty powinny zostać wniesione w tej samej formie.
Jeżeli pozew został wniesiony na urzędowym formularzu, również zarzuty powinny zostać wniesione w tej samej formie.

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Asseco Business Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama