REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wygląda rozpoznanie sprawy w postępowaniu nakazowym?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
Jeżeli pozew został wniesiony na urzędowym formularzu, również zarzuty powinny zostać wniesione w tej samej formie.
Jeżeli pozew został wniesiony na urzędowym formularzu, również zarzuty powinny zostać wniesione w tej samej formie.

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli powód skierował sprawę do rozpoznania w postępowaniu nakazowym, koszt będzie niższy, a sprawa zakończy się szybciej przez wydanie przez sąd nakazu zapłaty. Jednak nie zawsze tak musi być.

Sąd wydaje nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym na pisemny wniosek powoda zawarty w pozwie, jeżeli ten dochodzi tylko roszczenia pieniężnego albo świadczenia innych rzeczy zamiennych, a okoliczność uzasadniające jego roszczenie zostały udowodnione dołączonym do pozwu ściśle określonymi w przepisach dokumentami.

REKLAMA

Przeczytaj też: Kiedy sprawa może być rozpoznana w postępowaniu nakazowym?

Jeżeli istnieją podstawy do wydania nakazu zapłaty, sąd wyda na posiedzeniu niejawnym nakaz zapłaty, jednak w braku podstaw do wydania takiego nakazu, sprawa zostanie skierowana na rozprawę (chyba, że może być rozpoznana na posiedzeniu niejawnym).

Czym różni się nakaz zapłaty wydany w postępowaniu nakazowym od wyroku?

REKLAMA

Sąd wydając nakaz zapłaty orzeka, że pozwany ma w ciągu dwóch tygodni od dnia doręczenia nakazu zaspokoić roszczenie powoda w całości wraz z kosztami albo w tym terminie wnieść zarzuty. Nakaz zapłaty sąd doręcza obu stronom, jednak pozwanemu wraz z pozwem i załącznikami.

Jeżeli sprawa przeciwko pozwanemu toczyła się w postępowaniu nakazowym, pozwany otrzyma jedno pismo z sądu zawierające: odpis pozwu wraz z nakazem zapłaty sądu, w którym orzeczone będzie, iż pozwany ma w ciągu dwóch tygodni od dnia doręczenia nakazu zaspokoić roszczenie w całości wraz z kosztami albo wnieść w tym terminie zarzuty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co może zrobić pozwany?

Jeżeli pozwany otrzymawszy z sądu nakaz wraz z pozwem uzna, że zasądzone roszczenie jest bezzasadne, powinien wnieść do sądu pismo zawierające zarzuty. Pismo zawierające zarzuty należy wnieść do sądu, który wydał nakaz zapłaty w terminie dwóch tygodni od dnia, w którym pozwany otrzymał pismo z sądu.

Co powinno zawierać pismo z zarzutami pozwanego?

W piśmie pozwanego zawierającym zarzuty należy wskazać czy pozwany zaskarża nakaz w całości czy w części, oraz przedstawić zarzuty, które pod rygorem ich utraty należy złościć przed wdaniem się w spór, a także pozostałe zarzuty przeciwko żądaniu pozwu oraz wszelkie okoliczności faktyczne i dowody na ich potwierdzenie.

Jeżeli pozew został wniesiony na urzędowym formularzu, również zarzuty powinny zostać wniesione w tej samej formie.

Jeżeli pozwany prawidłowo wniesie zarzuty, przewodniczący wyznaczy rozprawę i zarządzi doręczenie zarzutów powodowi. Po przeprowadzeniu rozprawy, która toczyła się z uwagi na wniesione przez pozwanego zarzuty, sąd wyda wyrok, chyba że pozwany cofnie swoje zarzuty a wtedy sąd postanowieniem stwierdzi, że wydany wcześniej nakaz pozostaje w mocy.

Zobacz też: Postępowanie nakazowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA