reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Wyroki > Jak zawrzeć ugodę przed sądem?

Jak zawrzeć ugodę przed sądem?

Zgodnie z naczelnymi zasadami procesu cywilnego sąd powinien na każdym etapie postępowania dążyć do tego aby strony zakończyły spór w drodze ugody. Tak samo jest w postępowaniu gospodarczym.

Zgodnie z art. 10 kodeksu postępowania cywilnego W sprawach, w których zawarcie ugody jest dopuszczalne, sąd powinien w każdym stanie postępowania dążyć do ich ugodowego załatwienia. Tak tez jest w sprawach gospodarczych.

Zawarcie ugody

Przewodniczący powinien we właściwej chwili skłaniać strony do pojednania, zwłaszcza na pierwszym posiedzeniu, po wstępnym wyjaśnieniu stanowiska stron. Oczywiście może to czynić kiedy widać chęć stron do porozumienia się.

Osnowa ugody zawartej przed sądem powinna być wciągnięta do protokołu rozprawy i stwierdzona podpisami stron. Niemożność podpisania sąd stwierdzi w protokole. W takim wypadku nie ma oddzielnego dokumentu z treścią ugody.

Zobacz: W jakich sprawach możliwe jest wydanie wyroku zaocznego?

Kiedy nie można zawierać?

Sąd uzna ugodę zawartą przez strony za niedopuszczalną tylko wtedy, gdy jej treść jest niezgodna z prawem lub sprzeczna z zasadami współżycia społecznego albo zmierza do obejścia prawa, a także wtedy, gdy wymaga tego ochrona środowiska lub ochrona produkcji należytej jakości.

Tytuł egzekucyjny

Ugoda zawarta przed sądem jest tytułem egzekucyjnym w rozumieniu art. 777 kodeksu postępowania cywilnego. Oznacza to, że po nadaniu jej klauzuli wykonalności może ona być podstawą do wszczęcia i prowadzenia egzekucji komorniczej. Dlatego też o ugodzie zaopatrzonej w klauzulę wykonalności mówimy, że jest tytułem wykonawczym.

Zobacz: Jak odwołać się od nakazu zapłaty?

Inne ugody

W toku postępowania cywilnego strony mogą zawrzeć ugodę również w postępowaniu mediacyjnym przed mediatorem. Ugoda taka ma wszystkie cech ugody zawartej przed sądem.

Ugodę można zawrzeć również przed sądem polubownym.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przewodniczący powinien we właściwej chwili skłaniać strony do pojednania, zwłaszcza na pierwszym posiedzeniu, po wstępnym wyjaśnieniu stanowiska stron.
Przewodniczący powinien we właściwej chwili skłaniać strony do pojednania, zwłaszcza na pierwszym posiedzeniu, po wstępnym wyjaśnieniu stanowiska stron.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Kaszubiak

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama