Jak zawrzeć ugodę przed sądem?
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z art. 10 kodeksu postępowania cywilnego W sprawach, w których zawarcie ugody jest dopuszczalne, sąd powinien w każdym stanie postępowania dążyć do ich ugodowego załatwienia. Tak tez jest w sprawach gospodarczych.
REKLAMA
Zawarcie ugody
Przewodniczący powinien we właściwej chwili skłaniać strony do pojednania, zwłaszcza na pierwszym posiedzeniu, po wstępnym wyjaśnieniu stanowiska stron. Oczywiście może to czynić kiedy widać chęć stron do porozumienia się.
Osnowa ugody zawartej przed sądem powinna być wciągnięta do protokołu rozprawy i stwierdzona podpisami stron. Niemożność podpisania sąd stwierdzi w protokole. W takim wypadku nie ma oddzielnego dokumentu z treścią ugody.
Zobacz: W jakich sprawach możliwe jest wydanie wyroku zaocznego?
Kiedy nie można zawierać?
Sąd uzna ugodę zawartą przez strony za niedopuszczalną tylko wtedy, gdy jej treść jest niezgodna z prawem lub sprzeczna z zasadami współżycia społecznego albo zmierza do obejścia prawa, a także wtedy, gdy wymaga tego ochrona środowiska lub ochrona produkcji należytej jakości.
Tytuł egzekucyjny
Ugoda zawarta przed sądem jest tytułem egzekucyjnym w rozumieniu art. 777 kodeksu postępowania cywilnego. Oznacza to, że po nadaniu jej klauzuli wykonalności może ona być podstawą do wszczęcia i prowadzenia egzekucji komorniczej. Dlatego też o ugodzie zaopatrzonej w klauzulę wykonalności mówimy, że jest tytułem wykonawczym.
Zobacz: Jak odwołać się od nakazu zapłaty?
Inne ugody
W toku postępowania cywilnego strony mogą zawrzeć ugodę również w postępowaniu mediacyjnym przed mediatorem. Ugoda taka ma wszystkie cech ugody zawartej przed sądem.
Ugodę można zawrzeć również przed sądem polubownym.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.