reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Wyroki > Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym

Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym

Postępowanie upominawcze przypomina nieco postępowanie nakazowe. Wydanie nakazu zapłaty również odbywa się na posiedzeniu niejawnym, natomiast pozwany o założeniu mu sprawy w sądzie dowiaduje się z chwilą doręczenia mu nakazu. Na tym jednak podobieństwa się kończą. Nakaz wydany w postępowaniu upominawczym to zdecydowanie słabszy oręż w rękach powoda.

Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym to orzeczenie sądowe kończące postępowanie w sprawie. Pozwany może bronić się przed nim, wnosząc do sądu sprzeciw.

Przesłanki wydania

Nakaz zapłaty wydaje się, jeżeli powód dochodzi roszczenia pieniężnego, a w innych sprawach, jeżeli przepis szczególny tak stanowi.

W razie braku podstaw do wydania nakazu zapłaty przewodniczący wyznacza rozprawę, chyba że sprawa może być rozpoznana na posiedzeniu niejawnym

Nakaz zapłaty nie może być wydany, jeżeli według treści pozwu:

  • roszczenie jest oczywiście bezzasadne;
  • przytoczone okoliczności budzą wątpliwość;
  • zaspokojenie roszczenia zależy od świadczenia wzajemnego;
  • miejsce pobytu pozwanego nie jest znane albo gdyby doręczenie mu nakazu nie mogło nastąpić w kraju.

Jak zatem widać przesłanki wydania nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym nie są zbyt rygorystyczne.

Polecamy: serwis Dokumenty

Procedura

Podobnie jak w postępowaniu nakazowym tak i w postępowaniu upominawczym wydanie nakazu zapłaty następuje na posiedzeniu niejawnym. Następnie nakaz zapłaty doręcza się stroną. Przy czym pozwanemu doręcza się nakaz zapłaty wraz z pozwem i załącznikami oraz pouczeniem o skutkach niezaskarżenia.

Zgodnie z treścią nakazu pozwany ma 14 dni na wniesienie sprzeciwu lub zaspokojenie roszczenia.

Sprzeciw

Pismo zawierające sprzeciw wnosi się do sądu, który wydał nakaz zapłaty, a w przypadku nakazu wydanego przez referendarza sądowego - do sądu, przed którym wytoczono powództwo.

W piśmie pozwany powinien wskazać, czy zaskarża nakaz w całości czy w części, przedstawić zarzuty, które pod rygorem ich utraty należy zgłosić przed wdaniem się w spór, a także pozostałe zarzuty przeciwko żądaniu pozwu oraz wszystkie okoliczności faktyczne i dowody na ich potwierdzenie.

W postępowaniu nakazowym pozwany w sprzeciwie jest obowiązany podać wszystkie twierdzenia, zarzuty oraz dowody na ich poparcie pod rygorem utraty prawa powoływania ich w toku postępowania, chyba że wykaże, że ich powołanie w sprzeciwie nie było możliwe albo że potrzeba powołania wynikła później.

Po wniesieniu sprzeciwu

W razie prawidłowego wniesienia sprzeciwu nakaz zapłaty traci moc, a przewodniczący wyznacza rozprawę i zarządza doręczenie powodowi sprzeciwu razem z wezwaniem na rozprawę.

Podsumowanie

Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym nie jest tytułem zabezpieczającym. Jednak po uprawomocnieniu się staje się tytułem egzekucyjnym a następnie po zaopatrzeniu w klauzulę wykonalności tytułem wykonawczym. Ten ostatni zaś może być podstawą do prowadzenia egzekucji komorniczej.

Polecamy: serwis Strony

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W razie braku podstaw do wydania nakazu zapłaty przewodniczący wyznacza rozprawę, chyba że sprawa może być rozpoznana na posiedzeniu niejawnym
W razie braku podstaw do wydania nakazu zapłaty przewodniczący wyznacza rozprawę, chyba że sprawa może być rozpoznana na posiedzeniu niejawnym

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawno-Rachunkowa "Kliman-Rola"

Nasza Kancelaria oferuje doradztwo prawne osobom fizycznym oraz zapewnia obsługę prawną przedsiębiorstw, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, fundacji i stowarzyszeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama