Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym
REKLAMA
REKLAMA
Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym to orzeczenie sądowe kończące postępowanie w sprawie. Pozwany może bronić się przed nim, wnosząc do sądu sprzeciw.
REKLAMA
Przesłanki wydania
Nakaz zapłaty wydaje się, jeżeli powód dochodzi roszczenia pieniężnego, a w innych sprawach, jeżeli przepis szczególny tak stanowi.
W razie braku podstaw do wydania nakazu zapłaty przewodniczący wyznacza rozprawę, chyba że sprawa może być rozpoznana na posiedzeniu niejawnym
Nakaz zapłaty nie może być wydany, jeżeli według treści pozwu:
- roszczenie jest oczywiście bezzasadne;
- przytoczone okoliczności budzą wątpliwość;
- zaspokojenie roszczenia zależy od świadczenia wzajemnego;
- miejsce pobytu pozwanego nie jest znane albo gdyby doręczenie mu nakazu nie mogło nastąpić w kraju.
Jak zatem widać przesłanki wydania nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym nie są zbyt rygorystyczne.
Polecamy: serwis Dokumenty
Procedura
Podobnie jak w postępowaniu nakazowym tak i w postępowaniu upominawczym wydanie nakazu zapłaty następuje na posiedzeniu niejawnym. Następnie nakaz zapłaty doręcza się stroną. Przy czym pozwanemu doręcza się nakaz zapłaty wraz z pozwem i załącznikami oraz pouczeniem o skutkach niezaskarżenia.
Zgodnie z treścią nakazu pozwany ma 14 dni na wniesienie sprzeciwu lub zaspokojenie roszczenia.
Sprzeciw
Pismo zawierające sprzeciw wnosi się do sądu, który wydał nakaz zapłaty, a w przypadku nakazu wydanego przez referendarza sądowego - do sądu, przed którym wytoczono powództwo.
REKLAMA
W piśmie pozwany powinien wskazać, czy zaskarża nakaz w całości czy w części, przedstawić zarzuty, które pod rygorem ich utraty należy zgłosić przed wdaniem się w spór, a także pozostałe zarzuty przeciwko żądaniu pozwu oraz wszystkie okoliczności faktyczne i dowody na ich potwierdzenie.
W postępowaniu nakazowym pozwany w sprzeciwie jest obowiązany podać wszystkie twierdzenia, zarzuty oraz dowody na ich poparcie pod rygorem utraty prawa powoływania ich w toku postępowania, chyba że wykaże, że ich powołanie w sprzeciwie nie było możliwe albo że potrzeba powołania wynikła później.
Po wniesieniu sprzeciwu
W razie prawidłowego wniesienia sprzeciwu nakaz zapłaty traci moc, a przewodniczący wyznacza rozprawę i zarządza doręczenie powodowi sprzeciwu razem z wezwaniem na rozprawę.
Podsumowanie
Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym nie jest tytułem zabezpieczającym. Jednak po uprawomocnieniu się staje się tytułem egzekucyjnym a następnie po zaopatrzeniu w klauzulę wykonalności tytułem wykonawczym. Ten ostatni zaś może być podstawą do prowadzenia egzekucji komorniczej.
Polecamy: serwis Strony
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.