REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skutki niewykonania ugody sądowej

Ugoda zawarta w trakcie postępowania sądowego (ugoda procesowa)- wciągana jest do protokołu rozprawy i podpisywana przez strony.
Ugoda zawarta w trakcie postępowania sądowego (ugoda procesowa)- wciągana jest do protokołu rozprawy i podpisywana przez strony.

REKLAMA

REKLAMA

Ugoda zawarta przed sądem, pozwala znacząco skrócić postępowanie- jeśli zostanie zatwierdzona przez sąd- stanowi tytuł egzekucyjny (podobnie jak prawomocny wyrok).

Ugoda skraca postępowanie

Zakładając, że ugoda jest w danej sprawie dopuszczalna (co może mieć związek zarówno z trybem postępowania, jak i jej treścią) – pozwala uniknąć przeciągającego się postępowania sądowego- dla powoda, dla pozwanego zaś, zazwyczaj oznacza zmniejszenie zobowiązania (ugoda polega na ustępstwie obydwu stron) lub rozłożenie świadczenia na raty.

REKLAMA

Postępowanie sądowe rzadko kiedy zabiera mniej niż rok czasu (jeśli obie strony „idą na noże”)- jeśli uznamy, że dla rozstrzygnięcia sprawy potrzebne są 3-4 terminy posiedzeń- to w sądach o dużym obłożeniu (np. w Warszawie) – oznacza to odstępy rzędu 4-5 miesięcy pomiędzy nimi. W praktyce oznacza to ok. 2 lat przed sądem I instancji, nie biorąc pod uwagę postępowania apelacyjnego, czy wręcz skargi kasacyjnej.
Zawarcie ugody na pierwszym posiedzeniu – ewidentnie skraca czas i koszty –związane z dochodzeniem roszczeń.


Wciągnięcie do protokołu rozprawy

Ugoda zawarta w trakcie postępowania sądowego (ugoda procesowa)- wciągana jest do protokołu rozprawy i podpisywana przez strony. Taki dokument stanowi tytuł egzekucyjny- w takim zakresie w jakim nadaje się do egzekucji (np. obowiązek zapłacenia określonej kwoty pieniędzy, czy wydania przedmiotu)- i może być w określonych sytuacjach podstawą do prowadzenia egzekucji komorniczej.

Warto pamiętać o tym, że sprawa zakończona ugodą korzysta z zasady „rzeczy osądzonej” (res iudicata) i nie może być ponownie przedmiotem rozpoznania sądu- bez obalenia ugody.

Polecamy: Kiedy można uchylić się od skutków ugody

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Niewykonana ugoda- opatrzenie klauzulą wykonalności

REKLAMA

Jeśli druga strona postępowania nie wykonuje ugody w ustalony w niej sposób- strona pokrzywdzona tym zachowaniem może domagać się przymusowego wykonania ugody (ponownie- w zakresie, w jakim możliwa jest egzekucja komornicza lub ew. tzw. wykonanie zastępcze). W tym celu konieczne będzie opatrzenie ugody klauzulą wykonalności. Odpowiedni wniosek należy złożyć w sądzie, w którym aktualnie znajdują się akta (zazwyczaj jest to sąd I instancji- natomiast jeśli ugoda zawarta została w postępowaniu apelacyjnym, przez krótki okres czasu może to być sąd II instancji- do czasu przekazania akt).

Koszt takiego wniosku to 50 zł- sąd powinien rozpoznać go w ciągu 3 dni. W treści wniosku należy podnieść fakt niewykonania ugody (w całości i w części) oraz odpowiednio to wykazać (załączając np. wyciąg z rachunku, czy np. treść opublikowanych przeprosin). Należy również pamiętać o tym, że na etapie postępowania klauzulowego dłużnik w zasadzie nie uczestniczy- możliwość zaskarżenia postanowienia o nadaniu klauzuli wykonalności dotyczy w zasadzie kwestii formalnych a nie materialno-prawnych (np. ugoda się jeszcze nie uprawomocniła). Kwestie merytoryczne mogą być podnoszone na etapie powództwa przeciwegzekucyjnego (o pozbawienie wykonalności).

Zobacz serwis: Windykacja

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA