| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Po wyroku > Skutki niewykonania ugody sądowej

Skutki niewykonania ugody sądowej

Ugoda zawarta przed sądem, pozwala znacząco skrócić postępowanie- jeśli zostanie zatwierdzona przez sąd- stanowi tytuł egzekucyjny (podobnie jak prawomocny wyrok).

Ugoda skraca postępowanie

Zakładając, że ugoda jest w danej sprawie dopuszczalna (co może mieć związek zarówno z trybem postępowania, jak i jej treścią) – pozwala uniknąć przeciągającego się postępowania sądowego- dla powoda, dla pozwanego zaś, zazwyczaj oznacza zmniejszenie zobowiązania (ugoda polega na ustępstwie obydwu stron) lub rozłożenie świadczenia na raty.

Postępowanie sądowe rzadko kiedy zabiera mniej niż rok czasu (jeśli obie strony „idą na noże”)- jeśli uznamy, że dla rozstrzygnięcia sprawy potrzebne są 3-4 terminy posiedzeń- to w sądach o dużym obłożeniu (np. w Warszawie) – oznacza to odstępy rzędu 4-5 miesięcy pomiędzy nimi. W praktyce oznacza to ok. 2 lat przed sądem I instancji, nie biorąc pod uwagę postępowania apelacyjnego, czy wręcz skargi kasacyjnej.
Zawarcie ugody na pierwszym posiedzeniu – ewidentnie skraca czas i koszty –związane z dochodzeniem roszczeń.


Wciągnięcie do protokołu rozprawy

Ugoda zawarta w trakcie postępowania sądowego (ugoda procesowa)- wciągana jest do protokołu rozprawy i podpisywana przez strony. Taki dokument stanowi tytuł egzekucyjny- w takim zakresie w jakim nadaje się do egzekucji (np. obowiązek zapłacenia określonej kwoty pieniędzy, czy wydania przedmiotu)- i może być w określonych sytuacjach podstawą do prowadzenia egzekucji komorniczej.

Warto pamiętać o tym, że sprawa zakończona ugodą korzysta z zasady „rzeczy osądzonej” (res iudicata) i nie może być ponownie przedmiotem rozpoznania sądu- bez obalenia ugody.

Polecamy: Kiedy można uchylić się od skutków ugody


Niewykonana ugoda- opatrzenie klauzulą wykonalności

Jeśli druga strona postępowania nie wykonuje ugody w ustalony w niej sposób- strona pokrzywdzona tym zachowaniem może domagać się przymusowego wykonania ugody (ponownie- w zakresie, w jakim możliwa jest egzekucja komornicza lub ew. tzw. wykonanie zastępcze). W tym celu konieczne będzie opatrzenie ugody klauzulą wykonalności. Odpowiedni wniosek należy złożyć w sądzie, w którym aktualnie znajdują się akta (zazwyczaj jest to sąd I instancji- natomiast jeśli ugoda zawarta została w postępowaniu apelacyjnym, przez krótki okres czasu może to być sąd II instancji- do czasu przekazania akt).

Koszt takiego wniosku to 50 zł- sąd powinien rozpoznać go w ciągu 3 dni. W treści wniosku należy podnieść fakt niewykonania ugody (w całości i w części) oraz odpowiednio to wykazać (załączając np. wyciąg z rachunku, czy np. treść opublikowanych przeprosin). Należy również pamiętać o tym, że na etapie postępowania klauzulowego dłużnik w zasadzie nie uczestniczy- możliwość zaskarżenia postanowienia o nadaniu klauzuli wykonalności dotyczy w zasadzie kwestii formalnych a nie materialno-prawnych (np. ugoda się jeszcze nie uprawomocniła). Kwestie merytoryczne mogą być podnoszone na etapie powództwa przeciwegzekucyjnego (o pozbawienie wykonalności).

Zobacz serwis: Windykacja

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Coris Lex Services sp. z o. o.

Ubezpieczenia ochrony prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »