Kiedy zapis na sąd polubowny traci moc, a kiedy jest bezskuteczny?
REKLAMA
REKLAMA
W przypadku wniesienia sprawy dotyczącej sporu objętego zapisem na sąd polubowny, sąd nie odrzuci pozwu czy wniosku o wszczęcie postępowania nieprocesowego gdy zapis na sąd polubowny jest nieważny, bezskuteczny, niewykonalny albo utracił moc jak również wtedy gdy sąd polubowny orzekł o swojej niewłaściwości.
REKLAMA
Kiedy zapis na sąd polubowny traci moc?
- Zapis na sąd polubowny utraci moc, jeżeli osoba wyznaczona w zapisie na sąd polubowny jako arbiter lub arbiter przewodniczący odmawia pełnienia tej funkcji lub gdy pełnienie przez nią tej funkcji okaże się z innych przyczyn niemożliwe. Jednak zapis na sąd polubowny nie utraci mocy, jeżeli strony postanowią inaczej.
(Przykład zapisu umownego: w przypadku gdy osoba wyznaczona w paragrafie X na sąd polubowny jako arbiter lub arbiter przewodniczący odmówi pełnienia tej funkcji lub gdy pełnienie przez nią tej funkcji okaże się z innych przyczyn niemożliwe niniejszy zapis na sąd polubowny nie traci mocy).
Porównaj: Jak napisać zażalenie?
- Również w przypadku gdy sąd polubowny wskazany w zapisie na sąd polubowny nie przyjął sprawy do rozpoznania lub gdy rozpoznanie sprawy w ramach tego sądu okazało się z innych przyczyn niemożliwe, zapis na sąd polubowny utraci moc. Jednak również i w tym przypadku strony mogą postanowić inaczej.
(Przykład zapisu umownego: zapis na sąd polubowny nie traci mocy w przypadku, gdy sąd wyznaczony do rozpoznania sprawy, sprawy nie przyjął a także gdy rozpoznanie sprawy w ramach tego sądu okazało się z innych przyczyn niemożliwe)
Bezskuteczność zapisu na sąd polubowny
Należy pamiętać, iż niektóre postanowienia zawarte w zapisie na sąd polubowny mogą nie wywołać określonego skutku, bowiem ich zamieszczenie w zapisie z mocy prawa zostało uznane za bezskuteczne. Za bezskuteczne uznaje się postanowienia zapisu:
- naruszające zasadę równości stron,
- uprawniające tylko jedną stronę do wytoczenia powództwa przed sądem polubownym przewidzianym w zapisie albo przed sąd.
Polecamy serwis Spółki
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.