reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Sąd > Kiedy zapis na sąd polubowny traci moc, a kiedy jest bezskuteczny?

Kiedy zapis na sąd polubowny traci moc, a kiedy jest bezskuteczny?

Zapis na sąd polubowny zawarty w umowie (statucie) spółki bądź też zawarty w umowie między stronami, powoduje, że strony mogą dochodzić roszczeń wynikający z danego stosunku prawnego przed sądem polubownym. W przypadku wniesienia sprawy przed sąd powszechny, sąd na zarzut pozwanego (uczestnika postępowania nieprocesowego) zapisu przed sąd polubowny, zgłoszony przed wdaniem się w spór co do istoty sporu – pozew (wniosek) odrzuci. Sąd powszechny nie odrzuci pozwu (wniosku) gdy okaże się, że zapis na sąd polubowny jest nieważny.

W przypadku wniesienia sprawy dotyczącej sporu objętego zapisem na sąd polubowny, sąd nie odrzuci pozwu czy wniosku o wszczęcie postępowania nieprocesowego gdy zapis na sąd polubowny jest nieważny, bezskuteczny, niewykonalny albo utracił moc jak również wtedy gdy sąd polubowny orzekł o swojej niewłaściwości.

Kiedy zapis na sąd polubowny traci moc?

  • Zapis na sąd polubowny utraci moc, jeżeli osoba wyznaczona w zapisie na sąd polubowny jako arbiter lub arbiter przewodniczący odmawia pełnienia tej funkcji lub gdy pełnienie przez nią tej funkcji okaże się z innych przyczyn niemożliwe. Jednak zapis na sąd polubowny nie utraci mocy, jeżeli strony postanowią inaczej.

(Przykład zapisu umownego: w przypadku gdy osoba wyznaczona w paragrafie X na sąd polubowny jako arbiter lub arbiter przewodniczący odmówi pełnienia tej funkcji lub gdy pełnienie przez nią tej funkcji okaże się z innych przyczyn niemożliwe niniejszy zapis na sąd polubowny nie traci mocy).

Porównaj: Jak napisać zażalenie?

  • Również w przypadku gdy sąd polubowny wskazany w zapisie na sąd polubowny nie przyjął sprawy do rozpoznania lub gdy rozpoznanie sprawy w ramach tego sądu okazało się z innych przyczyn niemożliwe, zapis na sąd polubowny utraci moc. Jednak również i w tym przypadku strony mogą postanowić inaczej.

 (Przykład zapisu umownego: zapis na sąd polubowny nie traci mocy w przypadku, gdy sąd wyznaczony do rozpoznania sprawy, sprawy nie przyjął a także gdy rozpoznanie sprawy w ramach tego sądu okazało się z innych przyczyn niemożliwe)

Bezskuteczność zapisu na sąd polubowny

Należy pamiętać, iż niektóre postanowienia zawarte w zapisie na sąd polubowny mogą nie wywołać określonego skutku, bowiem ich zamieszczenie w zapisie z mocy prawa zostało uznane za bezskuteczne. Za bezskuteczne uznaje się postanowienia zapisu:

  • naruszające zasadę równości stron,
  • uprawniające tylko jedną stronę do wytoczenia powództwa przed sądem polubownym przewidzianym w zapisie albo przed sąd.

Polecamy serwis Spółki

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Należy pamiętać, iż niektóre postanowienia zawarte w zapisie na sąd polubowny mogą nie wywołać określonego skutku, bowiem ich zamieszczenie w zapisie z mocy prawa zostało uznane za bezskuteczne.
Należy pamiętać, iż niektóre postanowienia zawarte w zapisie na sąd polubowny mogą nie wywołać określonego skutku, bowiem ich zamieszczenie w zapisie z mocy prawa zostało uznane za bezskuteczne.

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama