REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przywrócenie terminu na złożenie apelacji

Ocenę zawinienia przez stronę uchybieniu terminu, należy podejmować przez pryzmat należytej staranności podjętej przez stronę.
Ocenę zawinienia przez stronę uchybieniu terminu, należy podejmować przez pryzmat należytej staranności podjętej przez stronę.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli nie uda nam się złożyć apelacji w terminie przewidzianym w kodeksie postępowania cywilnego- możemy starać się o jego przywrócenie. Należy jednak we wstępie wskazać, że nie zawsze jest to możliwe.

Termin na złożenie apelacji

Apelacja jako zwyczajny środek zaskarżenia orzeczenia, musi być złożony w przepisanym, zawitym terminie. Po jego upływie apelacja zostanie odrzucona (bez sprawdzania zawartości merytorycznej). Apelacja od wyroku sądu pierwszej instancji powinna być złożona w ciągu:

REKLAMA

  • 14 dni od daty otrzymania wyroku wraz z uzasadnieniem
  • 14 dni o daty wydania wyroku, jeśli strona nie składa wniosku o uzasadnienie (termin na złożenie wniosku o sporządzenie uzasadnienia).

Jak łatwo zauważyć, spóźnienie się ze złożeniem wniosku o uzasadnienie, może spowodować odrzucenie późniejszej apelacji, a tym samym uprawomocnienie się wyroku sądu pierwszej instancji.

Zobacz: W jakich sprawach i kto może wnieść skargę na przewlekłość postępowania sądowego?

Na czym polega przywrócenie terminu

Chcąc uniknąć negatywnych skutków upływu terminu na złożenie środka zaskarżenia (a także każdej innej czynności procesowej obwarowanej terminem zawitym) – możemy skorzystać z instytucji przywrócenia terminu. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze będzie to możliwe. Przywrócenie terminu może nastąpić :

  •  jeśli opóźnienie nastąpiło bez winy strony,
  •  wniosek został złożony w ciągu tygodnia od daty ustania przyczyny opóźnienia,
  •  nie upłynął rok od daty upływu terminu (choć, w wyjątkowych sytuacjach, można domagać się przywrócenia mimo upływu tego terminu).

W tym miejscu wyjaśnienia wymaga w zasadzie kwestia zawinienia opóźnienia, która znacząco ogranicza możliwość skorzystania z tej instytucji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy opóźnienie jest niezawinione?

Ocenę zawinienia przez stronę uchybieniu terminu, należy podejmować przez pryzmat należytej staranności podjętej przez stronę. Należy zauważyć, że trudniej niezawinione uchybienie terminowi wykazać przedsiębiorcy niż „konsumentowi”- od nich wymaga się bowiem większego profesjonalizmu (który jednak nie wiedzieć czemu oznaczać musi większą znajomość procedury cywilnej niż w innych przypadkach).

Przykłady niezawinionego uchybienia terminowi:

  •  siła wyższa- np. stan klęski żywiołowej, brak dostępu do sądu/poczty,
  •  dłuższa nieobecność (hospitalizacja, urlop, wyjazd służbowy)
  •  błędne doręczenie (np. doręczenie zastępcze sąsiadowi, który nie przekazał przesyłki z sądu)

Procedura

Składając wniosek od przywrócenie terminu (na warunkach określonych wcześniej)- należy pamiętać o kilku ważnych elementach:
- wniosek o przywrócenie terminu składamy do sądu który wydał orzeczenie, które chcemy zaskarżyć
- wniosek o przywrócenie jest oddzielnym pismem procesowym, które wymaga uzasadnienia, a także niejednokrotnie powołania dowodów (na niezawinione uchybienie)
- wraz z wnioskiem należy dokonać spóźnionej czynności (np. wnieść apelację) – bez braków formalnych (czyli m.in. podpisaną przez osobę uprawnioną i opłaconą).

Zobacz: Jak wygląda rozpoznanie skargi na przewlekłość postępowania przed sądem?

Jeśli sąd przychyli się do wniosku wyda odpowiednie postanowienie i skieruje nasz środek zaskarżenia do rozpoznania (przekaże sądowi wyższej instancji).

Co jeśli nie zmieściliśmy się w terminie na złożenie uzasadnienia?

Jak to było wspomniane wcześniej, nie złożenie w terminie wniosku o uzasadnienie, zamyka w zasadzie możliwość złożenie apelacji ( zbieżność terminu). W takiej sytuacji, należy złożyć wniosek o przywrócenie terminu na złożenie wniosku o sporządzenie uzasadnienia- a następnie, po jego otrzymaniu w przepisanym terminie złożyć apelację.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni?

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni? Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji.

Prognozy na 2025 rok: jakie trendy będą kształtować przyszłość biznesu e-commerce?

Jakie trendy ukształtują branżę e-commerce w nadchodzącym 2025 roku? Jakie narzędzia powinny wykorzystać firmy, żeby się rozwijać?

InPost Pay – rewolucyjna usługa dla Twojego e-sklepu

W dobie ogromnej konkurencji na rynku e-commerce kluczem do sukcesu jest wyróżnienie się i zwiększenie wygody zakupów dla klientów. InPost Pay to rozwiązanie, które może odmienić oblicze Twojego sklepu internetowego, pomagając zwiększyć konwersję dzięki nowoczesnym udogodnieniom. Dowiedz się, dlaczego warto wdrożyć tę usługę i co możesz dzięki niej zyskać!

Wakacje składkowe 2024 tylko za grudzień. Wniosek trzeba złożyć już w listopadzie

Z wakacji składkowych w 2024 roku można skorzystać już tylko za grudzień. Natomiast wniosek trzeba złożyć już w listopadzie. Państwo opłaci składki za jeden miesiąc za mikroprzedsiębiorców i komorników sądowych. Jakie warunki trzeba spełnić?

REKLAMA

Analiza wpływu ryzyka jako narzędzie zarządzania kryzysowego w firmach produkcyjnych [Poradnik]

Firmy produkcyjne, które operują złożonymi procesami, zaawansowanymi technologiami oraz różnorodnymi materiałami, są szczególnie narażone na ryzyko wystąpienia kryzysu. Analiza wpływu ryzyka (ang. Risk Impact Analysis) jest narzędziem, które pozwala firmom oszacować, jakie skutki dla organizacji mogą mieć określone zdarzenia i podjąć kroki w celu ich minimalizacji. Jak firmy produkcyjne mogą wykorzystać to narzędzie, aby skuteczniej zarządzać kryzysami?

Współpraca z agencją SEO - przewodnik

Jak wygląda współpraca z agencją SEO? Co obejmuje? Jak jest rozliczana? Oto przewodnik.

ZUS: 717 wniosków o świadczenie interwencyjne. ZUS wypłacił do tej pory ponad 31 mln 350 tys. zł z tego tytułu. Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenie?

ZUS: 717 wniosków o świadczenie interwencyjne. ZUS wypłacił do tej pory ponad 31 mln 350 tys. zł z tego tytułu. Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenie interwencyjne? Kto może ubiegać się o świadczenie interwencyjne? 

Prowadzisz e-commerce? Pozbądź się poniedziałkowego chaosu i poznaj Weekendowe Nadania!
Uniknij poniedziałkowego chaosu w magazynie! Weekendowe Nadania to innowacyjne rozwiązanie, które usprawni logistykę Twojego e-commerce. Dowiedz się, jak szybciej realizować zamówienia, zwiększyć satysfakcję klientów i zyskać przewagę nad konkurencją. Sprawdź, jak to działa!

REKLAMA

Nastroje w branży rolnej - znowu w dół. [Raport] Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych

Nastroje w branży rolnej - znowu w dół. [Raport] Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Rolnicy wziąć ograniczają swoje inwestycje. Zmalał odsetek przedsiębiorców, którzy przewidują poprawę koniunktury w branży

Indeks Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki [odczyt II]: firmy nieprzygotowane na redukcję śladu węglowego, choć odczuwane wsparcie ze strony państwa rośnie

W pierwszym półroczu 2024 r. dekarbonizacja i ochrona środowiska miały rosnące znaczenie w działalności przedsiębiorstw – to wniosek z drugiego odczytu Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki. Drugi odczyt wskaźnika wskazuje wartość 61 pkt., gdzie 50 pkt. to wynik neutralny, powyżej 50 - pozytywny, a poniżej 50 - negatywny –  i w stosunku do pierwszego odczytu za rok 2023 nie uległ on zmianie. W drugiej odsłonie Indeksu wzięto pod uwagę odpowiedzi udzielone przez 111 polskich przedsiębiorstw. 

REKLAMA