REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przywrócenie terminu na złożenie apelacji

Ocenę zawinienia przez stronę uchybieniu terminu, należy podejmować przez pryzmat należytej staranności podjętej przez stronę.
Ocenę zawinienia przez stronę uchybieniu terminu, należy podejmować przez pryzmat należytej staranności podjętej przez stronę.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli nie uda nam się złożyć apelacji w terminie przewidzianym w kodeksie postępowania cywilnego- możemy starać się o jego przywrócenie. Należy jednak we wstępie wskazać, że nie zawsze jest to możliwe.

Termin na złożenie apelacji

Apelacja jako zwyczajny środek zaskarżenia orzeczenia, musi być złożony w przepisanym, zawitym terminie. Po jego upływie apelacja zostanie odrzucona (bez sprawdzania zawartości merytorycznej). Apelacja od wyroku sądu pierwszej instancji powinna być złożona w ciągu:

REKLAMA

 • 14 dni od daty otrzymania wyroku wraz z uzasadnieniem
 • 14 dni o daty wydania wyroku, jeśli strona nie składa wniosku o uzasadnienie (termin na złożenie wniosku o sporządzenie uzasadnienia).

Jak łatwo zauważyć, spóźnienie się ze złożeniem wniosku o uzasadnienie, może spowodować odrzucenie późniejszej apelacji, a tym samym uprawomocnienie się wyroku sądu pierwszej instancji.

Zobacz: W jakich sprawach i kto może wnieść skargę na przewlekłość postępowania sądowego?

Na czym polega przywrócenie terminu

Chcąc uniknąć negatywnych skutków upływu terminu na złożenie środka zaskarżenia (a także każdej innej czynności procesowej obwarowanej terminem zawitym) – możemy skorzystać z instytucji przywrócenia terminu. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze będzie to możliwe. Przywrócenie terminu może nastąpić :

 •  jeśli opóźnienie nastąpiło bez winy strony,
 •  wniosek został złożony w ciągu tygodnia od daty ustania przyczyny opóźnienia,
 •  nie upłynął rok od daty upływu terminu (choć, w wyjątkowych sytuacjach, można domagać się przywrócenia mimo upływu tego terminu).

W tym miejscu wyjaśnienia wymaga w zasadzie kwestia zawinienia opóźnienia, która znacząco ogranicza możliwość skorzystania z tej instytucji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy opóźnienie jest niezawinione?

Ocenę zawinienia przez stronę uchybieniu terminu, należy podejmować przez pryzmat należytej staranności podjętej przez stronę. Należy zauważyć, że trudniej niezawinione uchybienie terminowi wykazać przedsiębiorcy niż „konsumentowi”- od nich wymaga się bowiem większego profesjonalizmu (który jednak nie wiedzieć czemu oznaczać musi większą znajomość procedury cywilnej niż w innych przypadkach).

Przykłady niezawinionego uchybienia terminowi:

 •  siła wyższa- np. stan klęski żywiołowej, brak dostępu do sądu/poczty,
 •  dłuższa nieobecność (hospitalizacja, urlop, wyjazd służbowy)
 •  błędne doręczenie (np. doręczenie zastępcze sąsiadowi, który nie przekazał przesyłki z sądu)

Procedura

Składając wniosek od przywrócenie terminu (na warunkach określonych wcześniej)- należy pamiętać o kilku ważnych elementach:
- wniosek o przywrócenie terminu składamy do sądu który wydał orzeczenie, które chcemy zaskarżyć
- wniosek o przywrócenie jest oddzielnym pismem procesowym, które wymaga uzasadnienia, a także niejednokrotnie powołania dowodów (na niezawinione uchybienie)
- wraz z wnioskiem należy dokonać spóźnionej czynności (np. wnieść apelację) – bez braków formalnych (czyli m.in. podpisaną przez osobę uprawnioną i opłaconą).

Zobacz: Jak wygląda rozpoznanie skargi na przewlekłość postępowania przed sądem?

Jeśli sąd przychyli się do wniosku wyda odpowiednie postanowienie i skieruje nasz środek zaskarżenia do rozpoznania (przekaże sądowi wyższej instancji).

Co jeśli nie zmieściliśmy się w terminie na złożenie uzasadnienia?

Jak to było wspomniane wcześniej, nie złożenie w terminie wniosku o uzasadnienie, zamyka w zasadzie możliwość złożenie apelacji ( zbieżność terminu). W takiej sytuacji, należy złożyć wniosek o przywrócenie terminu na złożenie wniosku o sporządzenie uzasadnienia- a następnie, po jego otrzymaniu w przepisanym terminie złożyć apelację.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Współpraca na styku biznesu i nauki to nieocenione korzyści także dla firm

  Współpraca praktyków biznesu z instytucjami naukowymi wielu z nas kojarzy się głównie z działalnością społeczną. Korzyści dla uczelni i ich studentów są bowiem dość oczywiste. Mowa m.in. o dostępie do najnowszej wiedzy praktycznej i możliwości warsztatowego pogłębiania umiejętności uczniów, co pośrednio buduje także prestiż szkoły wyższej. A co z takiej współpracy może wynieść biznes? Wbrew pozorom to nie tylko poczucie dobrze wypełnionej misji, ale też korzyści ekonomiczne i wizerunkowe.

  Kto zakłada firmę by spełnić swoje marzenia a kto przechodzi na swoje, by skorzystać z okazji

  Daleko za sobą mamy już etap szybkiego przyrostu firm wskutek wymuszania przez dotychczasowych pracodawców przejścia na samozatrudnienie. Teraz rynek młodych firm znormalniał i niewiele różni się od innych, w krajach o ustabilizowanej od dekad gospodarce.

  Przedsiębiorcy z listą oczekiwań do nowego rządu. Na co liczą najbardziej?

  Lista oczekiwań przedsiębiorców wobec nowego rządu jest całkiem długa, a otwierają ją: odblokowanie środków z KPO, przywrócenie dialogu społecznego i stabilności wprowadzania zmian w przepisach czy powrót do poprzedniego sposobu rozliczania składki zdrowotnej.

  1000 zł na całe świąteczne zakupy? Taka kwota wystarczy połowie Polaków

  Ponad połowa badanych Polaków planuje przeznaczyć na wszystkie świąteczne (chodzi oczywiście o Święta Bożego Narodzenia) zakupy do 1000 zł - wynika z badania opublikowanego 6 grudnia 2023 r. przez Mastercard. Dodano, że ok. 46 proc. odkłada na ten cel z dużym wyprzedzeniem.

  REKLAMA

  Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami. Projekt ten spotkał się ze sprzeciwem polskich producentów żywności roślinnej.

  Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

  Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

  Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

  REKLAMA

  Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

  Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

  Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

  Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

  REKLAMA