Przywrócenie terminu na złożenie apelacji
REKLAMA
REKLAMA
Termin na złożenie apelacji
Apelacja jako zwyczajny środek zaskarżenia orzeczenia, musi być złożony w przepisanym, zawitym terminie. Po jego upływie apelacja zostanie odrzucona (bez sprawdzania zawartości merytorycznej). Apelacja od wyroku sądu pierwszej instancji powinna być złożona w ciągu:
REKLAMA
- 14 dni od daty otrzymania wyroku wraz z uzasadnieniem
- 14 dni o daty wydania wyroku, jeśli strona nie składa wniosku o uzasadnienie (termin na złożenie wniosku o sporządzenie uzasadnienia).
Jak łatwo zauważyć, spóźnienie się ze złożeniem wniosku o uzasadnienie, może spowodować odrzucenie późniejszej apelacji, a tym samym uprawomocnienie się wyroku sądu pierwszej instancji.
Zobacz: W jakich sprawach i kto może wnieść skargę na przewlekłość postępowania sądowego?
Na czym polega przywrócenie terminu
Chcąc uniknąć negatywnych skutków upływu terminu na złożenie środka zaskarżenia (a także każdej innej czynności procesowej obwarowanej terminem zawitym) – możemy skorzystać z instytucji przywrócenia terminu. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze będzie to możliwe. Przywrócenie terminu może nastąpić :
- jeśli opóźnienie nastąpiło bez winy strony,
- wniosek został złożony w ciągu tygodnia od daty ustania przyczyny opóźnienia,
- nie upłynął rok od daty upływu terminu (choć, w wyjątkowych sytuacjach, można domagać się przywrócenia mimo upływu tego terminu).
W tym miejscu wyjaśnienia wymaga w zasadzie kwestia zawinienia opóźnienia, która znacząco ogranicza możliwość skorzystania z tej instytucji.
Kiedy opóźnienie jest niezawinione?
Ocenę zawinienia przez stronę uchybieniu terminu, należy podejmować przez pryzmat należytej staranności podjętej przez stronę. Należy zauważyć, że trudniej niezawinione uchybienie terminowi wykazać przedsiębiorcy niż „konsumentowi”- od nich wymaga się bowiem większego profesjonalizmu (który jednak nie wiedzieć czemu oznaczać musi większą znajomość procedury cywilnej niż w innych przypadkach).
Przykłady niezawinionego uchybienia terminowi:
- siła wyższa- np. stan klęski żywiołowej, brak dostępu do sądu/poczty,
- dłuższa nieobecność (hospitalizacja, urlop, wyjazd służbowy)
- błędne doręczenie (np. doręczenie zastępcze sąsiadowi, który nie przekazał przesyłki z sądu)
Procedura
Składając wniosek od przywrócenie terminu (na warunkach określonych wcześniej)- należy pamiętać o kilku ważnych elementach:
- wniosek o przywrócenie terminu składamy do sądu który wydał orzeczenie, które chcemy zaskarżyć
- wniosek o przywrócenie jest oddzielnym pismem procesowym, które wymaga uzasadnienia, a także niejednokrotnie powołania dowodów (na niezawinione uchybienie)
- wraz z wnioskiem należy dokonać spóźnionej czynności (np. wnieść apelację) – bez braków formalnych (czyli m.in. podpisaną przez osobę uprawnioną i opłaconą).
Zobacz: Jak wygląda rozpoznanie skargi na przewlekłość postępowania przed sądem?
Jeśli sąd przychyli się do wniosku wyda odpowiednie postanowienie i skieruje nasz środek zaskarżenia do rozpoznania (przekaże sądowi wyższej instancji).
Co jeśli nie zmieściliśmy się w terminie na złożenie uzasadnienia?
Jak to było wspomniane wcześniej, nie złożenie w terminie wniosku o uzasadnienie, zamyka w zasadzie możliwość złożenie apelacji ( zbieżność terminu). W takiej sytuacji, należy złożyć wniosek o przywrócenie terminu na złożenie wniosku o sporządzenie uzasadnienia- a następnie, po jego otrzymaniu w przepisanym terminie złożyć apelację.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.