REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przywrócenie terminu na złożenie apelacji

Ocenę zawinienia przez stronę uchybieniu terminu, należy podejmować przez pryzmat należytej staranności podjętej przez stronę.
Ocenę zawinienia przez stronę uchybieniu terminu, należy podejmować przez pryzmat należytej staranności podjętej przez stronę.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli nie uda nam się złożyć apelacji w terminie przewidzianym w kodeksie postępowania cywilnego- możemy starać się o jego przywrócenie. Należy jednak we wstępie wskazać, że nie zawsze jest to możliwe.

Termin na złożenie apelacji

Apelacja jako zwyczajny środek zaskarżenia orzeczenia, musi być złożony w przepisanym, zawitym terminie. Po jego upływie apelacja zostanie odrzucona (bez sprawdzania zawartości merytorycznej). Apelacja od wyroku sądu pierwszej instancji powinna być złożona w ciągu:

REKLAMA

  • 14 dni od daty otrzymania wyroku wraz z uzasadnieniem
  • 14 dni o daty wydania wyroku, jeśli strona nie składa wniosku o uzasadnienie (termin na złożenie wniosku o sporządzenie uzasadnienia).

Jak łatwo zauważyć, spóźnienie się ze złożeniem wniosku o uzasadnienie, może spowodować odrzucenie późniejszej apelacji, a tym samym uprawomocnienie się wyroku sądu pierwszej instancji.

Zobacz: W jakich sprawach i kto może wnieść skargę na przewlekłość postępowania sądowego?

Na czym polega przywrócenie terminu

Chcąc uniknąć negatywnych skutków upływu terminu na złożenie środka zaskarżenia (a także każdej innej czynności procesowej obwarowanej terminem zawitym) – możemy skorzystać z instytucji przywrócenia terminu. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze będzie to możliwe. Przywrócenie terminu może nastąpić :

  •  jeśli opóźnienie nastąpiło bez winy strony,
  •  wniosek został złożony w ciągu tygodnia od daty ustania przyczyny opóźnienia,
  •  nie upłynął rok od daty upływu terminu (choć, w wyjątkowych sytuacjach, można domagać się przywrócenia mimo upływu tego terminu).

W tym miejscu wyjaśnienia wymaga w zasadzie kwestia zawinienia opóźnienia, która znacząco ogranicza możliwość skorzystania z tej instytucji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy opóźnienie jest niezawinione?

Ocenę zawinienia przez stronę uchybieniu terminu, należy podejmować przez pryzmat należytej staranności podjętej przez stronę. Należy zauważyć, że trudniej niezawinione uchybienie terminowi wykazać przedsiębiorcy niż „konsumentowi”- od nich wymaga się bowiem większego profesjonalizmu (który jednak nie wiedzieć czemu oznaczać musi większą znajomość procedury cywilnej niż w innych przypadkach).

Przykłady niezawinionego uchybienia terminowi:

  •  siła wyższa- np. stan klęski żywiołowej, brak dostępu do sądu/poczty,
  •  dłuższa nieobecność (hospitalizacja, urlop, wyjazd służbowy)
  •  błędne doręczenie (np. doręczenie zastępcze sąsiadowi, który nie przekazał przesyłki z sądu)

Procedura

Składając wniosek od przywrócenie terminu (na warunkach określonych wcześniej)- należy pamiętać o kilku ważnych elementach:
- wniosek o przywrócenie terminu składamy do sądu który wydał orzeczenie, które chcemy zaskarżyć
- wniosek o przywrócenie jest oddzielnym pismem procesowym, które wymaga uzasadnienia, a także niejednokrotnie powołania dowodów (na niezawinione uchybienie)
- wraz z wnioskiem należy dokonać spóźnionej czynności (np. wnieść apelację) – bez braków formalnych (czyli m.in. podpisaną przez osobę uprawnioną i opłaconą).

Zobacz: Jak wygląda rozpoznanie skargi na przewlekłość postępowania przed sądem?

Jeśli sąd przychyli się do wniosku wyda odpowiednie postanowienie i skieruje nasz środek zaskarżenia do rozpoznania (przekaże sądowi wyższej instancji).

Co jeśli nie zmieściliśmy się w terminie na złożenie uzasadnienia?

Jak to było wspomniane wcześniej, nie złożenie w terminie wniosku o uzasadnienie, zamyka w zasadzie możliwość złożenie apelacji ( zbieżność terminu). W takiej sytuacji, należy złożyć wniosek o przywrócenie terminu na złożenie wniosku o sporządzenie uzasadnienia- a następnie, po jego otrzymaniu w przepisanym terminie złożyć apelację.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

REKLAMA