| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Po wyroku > Wniosek o sporządzenie uzasadnienia

Wniosek o sporządzenie uzasadnienia

Strona często zainteresowana jest motywami rozstrzygnięcia. Zastanawia się dlaczego sąd rozstrzygnął tak a nie inaczej. Uzyskanie uzasadnienia pomaga również w napisaniu apelacji.

Dobrym posunięciem jest wystąpienie o sporządzenie uzasadnienia wyroku. Z tej instytucji bardzo często korzysta strona przegrywająca proces.

Wyrok

Wyroki pierwszej instancji co do zasady nie są uzasadniane. Ogłaszając wyrok sędziowie podają jednak ustnie motywy jakimi kierowali się wydając takie a nie inne orzeczenie w sprawie. Pełne uzasadnienie sporządza się natomiast na żądanie strony.

Zobacz: Jak uzyskać kolejny tytuł wykonawczy?

Wniosek

Wniosek o sporządzenie uzasadnienia powinien określać sąd do którego jest kierowany, strony biorące udział w sprawie, sygnaturę akt.

W treści wniosku powinno być wyraźnie sformułowane żądanie sporządzenia uzasadnienia oraz doręczenia sentencji wyroku wraz z uzasadnieniem na wskazany przez stronę adres.

Wniosku takiego nie trzeba uzasadniać. Trzeba natomiast go podpisać.

Termin

Strona może wystąpić z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyroku a gdy wyrok był jej doręczony od dnia otrzymania wyroku.

Opłata

Obecnie wniosek o sporządzenie uzasadnienia nie polega opłacie. Dawniej od takiego wniosku wnosiło się opłatę sądową. Kolejna nowelizacja k.p.c. i ustawy o kosztach sądowych zniosła jednak ten obowiązek.

Strona przeciwna wnosi o uzasadnienie

Jeżeli o sporządzenie uzasadnienia wystąpiła strona przeciwna nie oznacza, że i my dostaniemy wyrok z uzasadnieniem. Wyrok bowiem doręcza się tylko tej stronie, która o to wnosiła.

Zgłoszenie wniosku o uzasadnienie może być jednak dla nas sygnałem, że strona przeciwna planuje wnieść apelację w sprawie.

Wniesienie wniosku o uzasadnienie może być również forma przedłużenia postępowania. Wnosząc taki wniosek strona automatycznie wydłuża sobie termin do wniesienia apelacji. Natomiast wyrok może jest prawomocny dopiero po upływie terminu do wniesienia apelacji.

Zobacz: Skutki niewykonania ugody sądowej

Podsumowanie

Warto przed napisaniem apelacji wnieść wniosek o sporządzenie uzasadnienia. Po pierwsze zapoznanie się z uzasadnieniem pozwoli precyzyjnie określić zarzuty apelacji.

Po drugie wniesienie takiego wniosku pozwala na wydłużenie czasu na złożenie apelacji.

Po trzecie w końcu wniosek o sporządzenie uzasadnienia zwolniony jest z kosztów sądowych. Tak więc wystąpienie z nim nie rodzi dolegliwości finansowych.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Grabowski

Prawnik.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »