Wniosek o sporządzenie uzasadnienia
REKLAMA
REKLAMA
Dobrym posunięciem jest wystąpienie o sporządzenie uzasadnienia wyroku. Z tej instytucji bardzo często korzysta strona przegrywająca proces.
REKLAMA
Wyrok
Wyroki pierwszej instancji co do zasady nie są uzasadniane. Ogłaszając wyrok sędziowie podają jednak ustnie motywy jakimi kierowali się wydając takie a nie inne orzeczenie w sprawie. Pełne uzasadnienie sporządza się natomiast na żądanie strony.
Zobacz: Jak uzyskać kolejny tytuł wykonawczy?
Wniosek
Wniosek o sporządzenie uzasadnienia powinien określać sąd do którego jest kierowany, strony biorące udział w sprawie, sygnaturę akt.
W treści wniosku powinno być wyraźnie sformułowane żądanie sporządzenia uzasadnienia oraz doręczenia sentencji wyroku wraz z uzasadnieniem na wskazany przez stronę adres.
Wniosku takiego nie trzeba uzasadniać. Trzeba natomiast go podpisać.
Termin
Strona może wystąpić z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyroku a gdy wyrok był jej doręczony od dnia otrzymania wyroku.
Opłata
Obecnie wniosek o sporządzenie uzasadnienia nie polega opłacie. Dawniej od takiego wniosku wnosiło się opłatę sądową. Kolejna nowelizacja k.p.c. i ustawy o kosztach sądowych zniosła jednak ten obowiązek.
Strona przeciwna wnosi o uzasadnienie
Jeżeli o sporządzenie uzasadnienia wystąpiła strona przeciwna nie oznacza, że i my dostaniemy wyrok z uzasadnieniem. Wyrok bowiem doręcza się tylko tej stronie, która o to wnosiła.
Zgłoszenie wniosku o uzasadnienie może być jednak dla nas sygnałem, że strona przeciwna planuje wnieść apelację w sprawie.
Wniesienie wniosku o uzasadnienie może być również forma przedłużenia postępowania. Wnosząc taki wniosek strona automatycznie wydłuża sobie termin do wniesienia apelacji. Natomiast wyrok może jest prawomocny dopiero po upływie terminu do wniesienia apelacji.
Zobacz: Skutki niewykonania ugody sądowej
Podsumowanie
Warto przed napisaniem apelacji wnieść wniosek o sporządzenie uzasadnienia. Po pierwsze zapoznanie się z uzasadnieniem pozwoli precyzyjnie określić zarzuty apelacji.
Po drugie wniesienie takiego wniosku pozwala na wydłużenie czasu na złożenie apelacji.
Po trzecie w końcu wniosek o sporządzenie uzasadnienia zwolniony jest z kosztów sądowych. Tak więc wystąpienie z nim nie rodzi dolegliwości finansowych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.