REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak uzyskać kolejny tytuł wykonawczy?

W przypadku tytułów egzekucyjnych nie będących orzeczeniami sądowymi, sami musimy dostarczyć tytuł w oryginale, lub uwierzytelnionym urzędowo odpisie.
W przypadku tytułów egzekucyjnych nie będących orzeczeniami sądowymi, sami musimy dostarczyć tytuł w oryginale, lub uwierzytelnionym urzędowo odpisie.

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli majątek dłużnika rozsiany jest po całym kraju- często zdarza się, że egzekucję z poszczególnych składników majątku prowadzić będą różni komornicy. Każdy z nich musi dysponować odrębnym tytułem wykonawczym.

Do czego konieczny jest odrębny tytuł wykonawczy

REKLAMA

W obecnym brzmieniu, ustawa o komornikach sądowych i egzekucji pozwala wierzycielowi wybrać dowolnego komornika w Polsce do prowadzenia egzekucji (ten może odmówić, jeśli ma zbyt duże zaległości)- stąd może on dokonywać czynności w obrębie majątku dłużnika rozsianego po całym kraju. Czasem jednak konieczne jest skierowanie sprawy do komornika właściwego ze względu miejsce położenia przedmiotu egzekucji- w szczególności dotyczy to nieruchomości (i praw do których odpowiednio stosuje się przepisy dot. nieruchomości – jak własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego, czy użytkowanie wieczyste gruntu).

REKLAMA

W takiej sytuacji, komornik z wyboru nie może prowadzić egzekucji- musi zostać przekazana do innego komornika. Jeśli nie chcemy, aby zajęcia dokonane przez wybranego przez nas komornika uległy zniesieniu- musimy dysponować kolejnym tytułem wykonawczym, który możemy skierować do właściwego komornika.

Zobacz: W jakich sprawach i kto może wnieść skargę na przewlekłość postępowania sądowego?

Ograniczony tytuł wykonawczy

Nowy tytuł, który otrzymamy będzie musiał być ograniczony. Wynika to ze specyfiki postępowania egzekucyjnego- co do zasady nie mogą istnieć dwa identyczne tytuły wykonawcze- mogłoby to bowiem (przy biernej postawie dłużnika) spowodować 2-krotne pobranie należności. Jeśli taka sytuacja się zdarzy stanowi ewidentną pomyłkę sądu.

Ograniczenie klauzuli wykonalności zazwyczaj dotyczy przedmiotu egzekucji. Może więc się zdarzyć, iż trafi do nas orzeczenie opatrzone klauzulą wykonalności, w celu przeprowadzenia egzekucji z nieruchomości- podczas gdy na podstawie wcześniejszego tytułu możemy prowadzić egzekucję także z ruchomości i innych praw dłużnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Jak wygląda rozpoznanie skargi na przewlekłość postępowania przed sądem?

Wniosek o dodatkowy tytuł

Składając wniosek o nadanie kolejnej klauzuli wykonalności tytułowi egzekucyjnemu- musimy pamiętać o:

  • złożeniu wniosku do (co do zasady) tego samego sądu, który nałożył pierwotną klauzulę (chyba, że nadał ją sąd II instancji, po czym akta zwrócił do sądu I instancji).
  • o dokonaniu opłaty- za wydanie kolejnego odpisu orzeczenia oraz 50 zł tytułem opłaty za nadanie klauzuli wykonalności

W przypadku tytułów egzekucyjnych nie będących orzeczeniami sądowymi (np. akt notarialny z oświadczeniem o poddaniu się egzekucji) –sami musimy dostarczyć tytuł w oryginale- lub uwierzytelnionym urzędowo odpisie.

REKLAMA

We wniosku musimy uzasadnić potrzebę wydania kolejnego tytułu- zaznaczając, iż jest on niezbędny do prowadzenia egzekucji z określonego składnika majątku – lub innej przyczyny uzasadniającej konieczność skierowania sprawy do drugiego komornika – oraz wskazać cel wydania kolejnego tytułu (np. na potrzeby egzekucji z nieruchomości dłużnika znajdującej się poza właściwością komornika prowadzącego postępowanie).

Podobnie jak w przypadku pierwszej klauzuli- sąd ma 3 dni (termin instrukcyjny) na rozpoznanie naszego wniosku. W przypadku odmowy nadania klauzuli przysługuje nam zażalenie do sądu II instancji.

Polecamy: Przykładowy wniosek o opatrzenie wyroku klauzulą wykonalności

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA