| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Po wyroku > Jak uzyskać kolejny tytuł wykonawczy?

Jak uzyskać kolejny tytuł wykonawczy?

Jeśli majątek dłużnika rozsiany jest po całym kraju- często zdarza się, że egzekucję z poszczególnych składników majątku prowadzić będą różni komornicy. Każdy z nich musi dysponować odrębnym tytułem wykonawczym.

Do czego konieczny jest odrębny tytuł wykonawczy

W obecnym brzmieniu, ustawa o komornikach sądowych i egzekucji pozwala wierzycielowi wybrać dowolnego komornika w Polsce do prowadzenia egzekucji (ten może odmówić, jeśli ma zbyt duże zaległości)- stąd może on dokonywać czynności w obrębie majątku dłużnika rozsianego po całym kraju. Czasem jednak konieczne jest skierowanie sprawy do komornika właściwego ze względu miejsce położenia przedmiotu egzekucji- w szczególności dotyczy to nieruchomości (i praw do których odpowiednio stosuje się przepisy dot. nieruchomości – jak własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego, czy użytkowanie wieczyste gruntu).

W takiej sytuacji, komornik z wyboru nie może prowadzić egzekucji- musi zostać przekazana do innego komornika. Jeśli nie chcemy, aby zajęcia dokonane przez wybranego przez nas komornika uległy zniesieniu- musimy dysponować kolejnym tytułem wykonawczym, który możemy skierować do właściwego komornika.

Zobacz: W jakich sprawach i kto może wnieść skargę na przewlekłość postępowania sądowego?

Ograniczony tytuł wykonawczy

Nowy tytuł, który otrzymamy będzie musiał być ograniczony. Wynika to ze specyfiki postępowania egzekucyjnego- co do zasady nie mogą istnieć dwa identyczne tytuły wykonawcze- mogłoby to bowiem (przy biernej postawie dłużnika) spowodować 2-krotne pobranie należności. Jeśli taka sytuacja się zdarzy stanowi ewidentną pomyłkę sądu.

Ograniczenie klauzuli wykonalności zazwyczaj dotyczy przedmiotu egzekucji. Może więc się zdarzyć, iż trafi do nas orzeczenie opatrzone klauzulą wykonalności, w celu przeprowadzenia egzekucji z nieruchomości- podczas gdy na podstawie wcześniejszego tytułu możemy prowadzić egzekucję także z ruchomości i innych praw dłużnika.

Zobacz: Jak wygląda rozpoznanie skargi na przewlekłość postępowania przed sądem?

Wniosek o dodatkowy tytuł

Składając wniosek o nadanie kolejnej klauzuli wykonalności tytułowi egzekucyjnemu- musimy pamiętać o:

  • złożeniu wniosku do (co do zasady) tego samego sądu, który nałożył pierwotną klauzulę (chyba, że nadał ją sąd II instancji, po czym akta zwrócił do sądu I instancji).
  • o dokonaniu opłaty- za wydanie kolejnego odpisu orzeczenia oraz 50 zł tytułem opłaty za nadanie klauzuli wykonalności

W przypadku tytułów egzekucyjnych nie będących orzeczeniami sądowymi (np. akt notarialny z oświadczeniem o poddaniu się egzekucji) –sami musimy dostarczyć tytuł w oryginale- lub uwierzytelnionym urzędowo odpisie.

We wniosku musimy uzasadnić potrzebę wydania kolejnego tytułu- zaznaczając, iż jest on niezbędny do prowadzenia egzekucji z określonego składnika majątku – lub innej przyczyny uzasadniającej konieczność skierowania sprawy do drugiego komornika – oraz wskazać cel wydania kolejnego tytułu (np. na potrzeby egzekucji z nieruchomości dłużnika znajdującej się poza właściwością komornika prowadzącego postępowanie).

Podobnie jak w przypadku pierwszej klauzuli- sąd ma 3 dni (termin instrukcyjny) na rozpoznanie naszego wniosku. W przypadku odmowy nadania klauzuli przysługuje nam zażalenie do sądu II instancji.

Polecamy: Przykładowy wniosek o opatrzenie wyroku klauzulą wykonalności

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W przypadku tytułów egzekucyjnych nie będących orzeczeniami sądowymi, sami musimy dostarczyć tytuł w oryginale, lub uwierzytelnionym urzędowo odpisie.
W przypadku tytułów egzekucyjnych nie będących orzeczeniami sądowymi, sami musimy dostarczyć tytuł w oryginale, lub uwierzytelnionym urzędowo odpisie.

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »