Umorzenie a zakończenie postępowania upadłościowego
REKLAMA
REKLAMA
Sąd wydaje postanowienie o zakończeniu postępowania upadłościowego po uprawomocnieniu się postanowienia zatwierdzającego układ (art. 293 § 1 Prawa upadłościowego i naprawczego, dalej: Pr.u.i.n.). Upadłość z zawarciem układu sąd ogłasza w sytuacji, gdy jest szansa, że wierzyciele upadłego zostaną zaspokojeni z jego majątku w większym stopniu, niż gdyby w postępowaniu upadłościowym doszło do likwidacji majątku upadłego.
REKLAMA
Jeżeli zawarto układ likwidacyjny sąd wydaje postanowienie o zakończeniu postępowania upadłościowego po przeprowadzeniu likwidacji. Zakończenie postępowania ma ten skutek, że upadły odzyskuje prawo do władania i zarządzania swoim majątkiem w takim zakresie, w jakim wynika to z treści zawartego układu.
Przeczytaj także: Kto pokrywa wydatki w toku egzekucji?
REKLAMA
W sprawach, w których postępowanie upadłościowe obejmowało likwidację majątku sąd po wykonaniu ostatecznego planu podziału stwierdza zakończenie postępowania upadłościowego. Sąd stwierdza zakończenie postępowania upadłościowego także wtedy, gdy w toku postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku upadłego wszyscy wierzyciele zostali zaspokojeni (art. 368 Pr.u.i.n.)
Sąd natomiast umarza postępowanie upadłościowe, jeśli zachodzą przyczyny formalne:
1) majątek pozostały po wyłączeniu z niego przedmiotów majątkowych dłużnika obciążonych hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym, zastawem skarbowym lub hipoteką morską nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania,
2) wierzyciele zobowiązani uchwałą zgromadzenia wierzycieli albo postanowieniem sędziego-komisarza nie złożyli w wyznaczonym terminie zaliczki na koszty postępowania, a brak jest funduszów na te koszty,
3) wszyscy wierzyciele, którzy zgłosili swoje wierzytelności żądają umorzenia postępowania (art. 361 Pr.u.i.n.)
Postanowienie o umorzeniu postępowania upadłościowego podlega ogłoszeniu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym oraz w dzienniku o zasięgu lokalnym oraz doręcza się upadłemu, syndykowi, nadzorcy sądowemu, albo zarządcy oraz członkom rady wierzycieli.
Polecamy serwis Przedsiębiorca w sądzie
Prawomocne postanowienie o umorzeniu postępowania upadłościowego stanowi podstawę do wykreślenia wpisów dotyczących upadłości w księdze wieczystej i w rejestrach.
Warto też dodać, że postępowanie upadłościowe podlega uchyleniu w razie prawomocnego odrzucenia albo oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości.
Brak środków na kontynuowanie postępowania upadłościowego przed wykonaniem planu ostatniego podziału nie stanowi podstawy wydania postanowienia o ukończeniu postępowania upadłościowego, lecz powoduje konieczność umorzenia tego postępowania (uchwała Sądu Najwyższego z dnia 29 października 1997 r., sygn. akt III CZP 51/97, OSNC 1998/3/37).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.