Kto pokrywa wydatki w toku egzekucji?
REKLAMA
REKLAMA
Jeżeli postępowanie egzekucyjne będzie skuteczne, wówczas wydatki poniesione przez wierzyciela egzekwowane są od dłużnika i zwracane są wierzycielowi. Gdy egzekucja okaże się bezskuteczna, wówczas na tytule wykonawczym komornik umieszcza informację o kosztach (wydatkach) poniesionych w toku egzekucji przez wierzyciela.
REKLAMA
Zasadą jest, iż komornikowi należy się zwrot wydatków gotówkowych poniesionych w toku egzekucji tylko w zakresie określonym ustawą. Wydatkami, których uiszczenia od wierzyciela może domagać się komornik, są:
- należności biegłych np. biegły powołany do oszacowania nieruchomości, czasami także ruchomości,
- koszty ogłoszeń w pismach np. ogłoszenie o licytacji nieruchomości, które należy zamieścić w gazecie,
- koszty transportu specjalistycznego, przejazdu poza miejscowość, która jest siedzibą komornika, przechowywania i ubezpieczania zajętych ruchomości, np. siedziba komornika znajduje się w miejscowości K. zaś dłużnik mieszka w miejscowości S., wówczas należy uiścić zaliczkę na koszty przejazdu,
- należności osób powołanych, na podstawie odrębnych przepisów, do udziału w czynnościach np. koszty asysty Policji,
- koszty działania komornika poza terenem rewiru – komorniczego,
- koszty doręczenia środków pieniężnych przez pocztę lub przelewem bankowym np. opłaty bankowe za przelew, opłaty pocztowe za przekaz,
- koszty uzyskiwania informacji niezbędnych do prowadzenia postępowania egzekucyjnego lub dokonania zabezpieczenia np. koszty zapytań do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Urzędu Skarbowego, które udzielane są komornikowi odpłatnie,
- koszty doręczenia korespondencji, za wyjątkiem kosztów doręczenia stronom zawiadomienia o wszczęciu egzekucji bądź postępowania zabezpieczającego.
Zobacz również serwis: Wszczęcie egzekucji
Na pokrycie w/w wydatków, komornik może żądać zaliczki od strony lub innego uczestnika postępowania, który wniósł o dokonanie czynności, uzależniając czynność od jej uiszczenia.
Wierzyciel domaga się ustalenia przez komornika majątku dłużnika poprzez skierowanie przez komornika zapytania do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, czy dłużnik pracuje (kto odprowadza za niego składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne) albo czy pobiera świadczenie emerytalno – rentowe. Komornik wzywa wierzyciela do uiszczenia zaliczki na zapytanie do ZUS, a gdy zaliczka nie zostanie wpłacona, wówczas komornik nie występuje z w/w zapytaniem do ZUS.
Zobacz również serwis: Windykacja
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.