Utrata zdolności upadłościowej wspólnika spółki jawnej

REKLAMA
REKLAMA
Zdolność upadłościową mają m.in. przedsiębiorcy, co wynika z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe i naprawcze. Przepisy Prawa upadłościowego i naprawczego stosuje się do przedsiębiorców w rozumieniu Kodeksu cywilnego, a także do:
REKLAMA
• spółek ograniczoną odpowiedzialnością i spółek akcyjnych nieprowadzących działalności gospodarczej,
• wspólników osobowych spółek handlowych, ponoszących odpowiedzialność za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem,
• wspólników spółki partnerskiej.
REKLAMA
Art. 22 ust. 2 Kodeksu spółek handlowych przewiduje, że każdy wspólnik odpowiada za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi wspólnikami oraz ze spółką. Przepis ten nie określa jednak zakresu czasowego tej odpowiedzialności.
Można żądać ogłoszenia upadłości osoby fizycznej, która była przedsiębiorcą, także po zaprzestaniu prowadzenia przez nią działalności gospodarczej, jeżeli od dnia wykreślenia z właściwego rejestru nie upłynął rok (art. 8 Prawa upadłościowego i naprawczego). Przepis ten stosuje się odpowiednio do osób, które przestały być wspólnikami osobowych spółek handlowych.
Zobacz także: ABC windykacji
W wyroku z dnia 18 grudnia 2008 r., sygn. akt III CZP 126/08 Sąd Najwyższy stwierdził, że wspólnik spółki jawnej traci zdolność upadłościową w razie wystąpienia ze spółki. Co ważne wystąpienie ze spółki nie zwalnia byłego wspólnika z odpowiedzialności określonej w art. 22 k.s.h. za zobowiązania powstałe wcześniej.
Polecamy: ABC spółek
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA